بهترین موقع انجام آزمایش کرونا از نگاه متخصصان

پس از تماس با فرد مبتلا بی‌درنگ آزمایش را شروع کنید و آن را تا ۱۰ روز بعد ادامه دهید

به طور حتم منطقی است که طی ۲۴ ساعت اول یکی از آزمایش‌ها را انجام دهید-Harvard Health

از زمان پیدایش سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون، راهکارهای دولتی با ارایه «کیت‌»های آزمایش سریع خانگی ظرفیت آزمایش‌ها را بالا برده و مکان‌های آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) را بیشتر کرده است.

با این حال، با تغییر شیوه‌های دسترسی به آزمایش و گزارش‌‌های اولیه منفی آزمایش‌های خانگی و نتایج ثانویه مثبت پی‌سی‌آر، برای خیلی‌ها این پرسش به وجود می‌آید که بعد از رویارویی با ویروس کرونا، چه زمانی بهترین موقع آزمایش دادن است.

رهنمودهای دولتی تاکید دارند که هر کسی که کامل واکسینه شده و با کسی تماس داشته باشد که آزمایش ویروس کرونایش مثبت درآمده است، حتما توصیه می‌شود که به مدت ۷ یا ۱۰ روز از آخرین تماسش با فرد بیمار، به سرعت با اسباب آزمایش سریع خانگی (LFD) هر روز آزمایش دهد.

هر کسی که واکسنش را کامل نزده است و با فردی تماس داشته باشد که نتیجه آزمایشش مثبت درآمده است، باید خودش را به مدت ۷ روز قرنطینه کند.

با این حال، سازمان بهداشت عمومی ملی آمریکا، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)، اعلام کرده است که افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، باید پنج روز بعد از تماس، یا به محض شروع نشانه‌های بیماری، آزمایش بدهند.

پروفسور لیندا باولد، استاد بهداشت عمومی دانشگاه ادینبورگ، به ایندیپندنت گفت که با در دسترس بودن آزمایش‌های سریع خانگی، مردم به محض آن که فهمیدند با کووید-۱۹ روبه‌رو شده‌اند، باید به دنبال آزمایش دادن باشند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پروفسور باولد گفت: «ما می‌توانیم این سویه [اومیکرون] را به سرعت تشخیص دهیم.»

«آن چه رخ می‌دهد این است که میزان بیشتری از ویروس در مجاری فوقانی تنفسی افراد وجود دارد و به سرعت بازتولید می‌شود. بنابراین حتی اگر آن‌ها در معرض مقدار کمی از ویروس قرار گرفته باشند، می‌توانیم خیلی سریع آن را تشخیص دهیم.»

«اگر مردم به آزمایش دسترسی داشته باشند، همان‌طور که در حال حاضر در خانه‌هاشان دارند، و بدانند که با بیماری تماس داشته‌اند که نتیجه آزمایشش مثبت بوده است، به طور حتم منطقی است که طی ۲۴ ساعت اول یکی از آزمایش‌ها را انجام دهند و تا چند روز آن کار را ادامه دهند.»

پروفسور باولد افزود، با این حال در شرایطی که آزمایش‌های سریع خانگی به راحتی در دسترس نباشد و لازم باشد که آن را برای افرادی با آسیب‌پذیری بیشتر و کارکنان خط مقدم سهمیه‌بندی کنند، بهترین کار این است که به دلیل حساسیت کمتر «کیت‌»های آزمایش خانگی، پیش از زمان آزمایش دست‌کم دو روز صبر کنند.

پروفسور باولد گفت: «ما در بریتانیا خیلی خوش‌اقبالیم که دسترسی خوبی به آزمایش منظم داریم، اما در همه کشورها این طور نیست. در ایالات متحده و کانادا باید آزمایش‌هایشان را سهمیه بندی کنند.»

«آزمایش‌های آنتی ژن که به جای یافتن ماده ژنتیکی از ویروس، پروتئینی در ویروس را می‌جویند و می‌یابند، کم‌تر از آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) حساسند. یعنی ممکن است به ویروس بیشتری نیاز باشد که در بدن ساخته شود تا نتیجه آزمایش مثبت از آب درآید. اگر چند روز صبر کنید، ممکن است ویروسی بیشتری در بدن شما تکثیر شود.»

پروفسور عظیم مجید، متخصص بهداشت عمومی دانشگاه امپریال، با این توصیه دولت موافق است که مردم باید از زمانی که در معرض ویروس قرار می‌گیرند، بی‌درنگ آزمایش را شروع کنند و آن را تا ۱۰ روز بعد ادامه دهند. او افزود، در حالی که بسیاری از مردم از دو روز بعد از تماس با ویروس بیمار می‌شوند، اما همچنان امن‌تر آن است که از زمان تماس با فردی که نتیجه آزمایشش مثبت بوده است، هر روز آزمایش بدهید، زیرا نحوه بروز و پیشرفت نشانه‌های بیماری ممکن است میان مردم متفاوت باشد.

در فرانسه به افرادی که در معرض ویروس قرار گرفته‌اند، توصیه می‌شود که در اولین زمان ممکن آزمایش بدهند، در حالی که در بلژیک مانند مرکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) آمریکا، به افرادی که با شخصی تماس داشته‌اند که ممکن است بیمار بوده باشد، توصیه می‌شود که پنج روز بعد از تماس، آزمایش پی‌سی‌آر بدهند.

© The Independent

بیشتر از بهداشت و درمان