پلیس سوئد یک جاسوس ایرانی‌تبار دیگر را دستگیر کرد

پیمان و پیام کیا متهم به جاسوسی هستند

دو برادر ایرانی تبار در سوئد به اتهام جاسوسی تحت بازداشت هستند - Johan NILSSON / TT News Agency / AFP

رسانه‌های سوئدی گزارش دادند یک ایرانی‌تبار دیگر به اتهام جاسوسی بازداشت شده است. این مرد، پیام کیا، برادر فرد دیگری به نام پیمان کیا است که قبلاً به دلیل «نقض فاحش قوانین دسترسی به اطلاعات محرمانه» بازداشت شده بود و اکنون نیز دفتر دادستانی عمومی سوئد برای وی به همین جرم تقاضای بازداشت کرده است.

به گزارش اس وی تی، سوءظن‌ها علیه مردی که در دولت سوئد سمت مدیریتی دارد و همچنین برای نیروهای مسلح کار می‌کرد، تشدید شده است.  دادستان اکنون درخواست کرده است که او به دلیل بیش از ده سال جاسوسی دستگیر شود.

ساعت هفت صبح روز دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰، پلیس سوئد به منزل یک ایرانی‌تبار به نام پیمان کیا در اوپسالا هجوم برد و او را دستگیر کرد. پیمان کیا، ۴۱ ساله متولد ۲۰ شهریور ۱۳۵۹ در تهران پس از کسب تابعیت سوئدی به‌عنوان یکی از مدیران پلیس امنیتی سوئد مشغول فعالیت بود و سپس به‌عنوان یک تحلیلگر امنیتی با وزارت دفاع سوئد همکاری داشته است. بر اساس گزارش روزنامه‌های معتبر سوئدی مانند آفتون بلادت و اکسپرسن علت دستگیری او ظن جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی از ارگان‌های امنیتی و اطلاعاتی سوئد در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ بوده است.

حالا پیام کیا، برادر پیمان نیز به جاسوسی متهم و با همین عنوان بازداشت شده است. پیام متولد اوایل شهریور ۱۳۶۶ است و در پلیس و نیروهای نظامی سوئد کار کرده است. اما طی سال‌های اخیر، در بخشی مرتبط با صنایع غذایی، مشغول به کار بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هنوز هیچ اطلاعاتی مبنی بر نوع و چگونگی همکاری پیام کیا با نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی منتشر نشده است.

پیمان کیا برادر پیام هم که پیش‌تر به جاسوسی متهم شده، حدود ۴۰ سال دارد. او متولد ۲۰ شهریور ۱۳۵۹ در شهر تهران است. در سال ۱۳۶۴ به همراه خانواده‌‌اش در پنج‌سالگی به سوئد مهاجرت کرد و در سال ۱۳۷۳ تابعیت سوئدی‌اش را دریافت کرد. در حکم بازداشت صادرشده از طرف دادستانی ملی سوئد آمده است که پیمان کیا مظنون است در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲ تا ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵ با توجه به دسترسی به اطلاعات محرمانه‌ای که در استکهلم داشته این اطلاعات را در اختیار مأموران اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی قرار داده است.

حکم بازداشت او از طرف دادستانی در ساعت ۹ صبح ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ صادر شد و پنج روز بعد در ساعت هفت و هفت دقیقه صبح روز ۲۹ شهریورماه به دست پلیس امنیت سوئد اجرا می‌شود. در حکم بازداشت آمده است او در زمان فعالیتش در سازمان‌های امنیتی و نظامی سوئد وظیفه برنامه‌ریزی امور مدیریتی و اقتصادی را بر عهده داشت و در این راستا به اطلاعاتی محرمانه دسترسی داشته است. اطلاعاتی که او تعهد داشته از درز آن‌ها خودداری کند. پیمان کیا در زمان بازداشت در استخدام آژانس غذای ملی سوئد بوده است و وظیفه او مدیریت امنیتی و حفاظت از اطلاعات این آژانس بوده است.