سرکشی جدید حکومت ایران در زندگی مردم؛ نگهداری حیوان خانگی ممنوع

مجازات نگهداری سگ، گربه و خرگوش ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگران است

درصورت تصویب طرح نمایندگان مجلس، واردات، تکثیر، پرورش، خریدوفروش، حمل‌ونقل و نگهداری حیوانات جرم‌ محسوب می‌شود - موج 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال تصویب طرحی‌اند که به‌موجب آن نگهداری حیواناتی همچون سگ، گربه، خرگوش و لاک‌پشت ممنوع می‌شود. بر اساس این طرح که ۷۵ نماینده مجلس یازدهم آن را تدوین کرده‌اند، مجازات افرادی که این حیوانات را نگهداری می‌کنند، معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری است که دولت و اتحادیه‌های مربوطه سالانه تعیین و اعلام می‌کنند.

این طرح در جلسه روز هجدهم آبان و با عنوان «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات خطرناک و مضر» برای الحاق به قانون مجازات اسلامی در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده است.

درصورت تصویب این طرح، واردات، تکثیر، پرورش، خریدوفروش، حمل‌ونقل و نگهداری «حیوانات وحشی» از جمله مار، سوسمار، موش، میمون، لاک‌پشت، گربه، خرگوش و سگ جرم‌ محسوب می‌شود و افرادی که این قانون را رعایت نکنند، مجازات خواهند شد.

در تبصره ۱ این طرح آمده است: «نهادهایی مثل هلال‌احمر، نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، مراکز و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، علمی، تخصصی، دارو و واکسن‌سازی‌های دولتی و یا غیردولتی دارای مجوز رسمی از دستگاه‌های ذی‌ربط مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط‌ زیست و سازمان دامپزشکی به تناسب ماموریت‌ها و نیاز‌های علمی و تحقیقاتی خود از شمول این قانون مستثنی‌اند و روستانشینان، عشایر و گله‌داران، صرفا در محدوده فعالیت و متناسب با نیاز‌های زندگی خود می‌توانند از سگ نگهبان استفاده کنند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس تعیین تکلیف نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سایر اقشار در صورتی‌ که تمایل داشته باشند حیوانات خانگی مثل سگ‌، گربه یا خرگوش نگهداری کنند، باید کتبا به دادستانی استان یا شهرستان محل سکونت خود درخواست دهند.

در ادامه این طرح، درباره «حمل و گرداندن حیوانات موضوع این قانون با وسایل نقلیه» نیز آمده است که علاوه بر مجازات نقدی مالک یا حامل حیوان، راننده خودرو هم به جزای نقدی محکوم می‌شود و خودرو او نیز به مدت سه ماه توقیف خواهد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در حالی به دنبال ممنوعیت نگهداری و حمل حیواناتی همچون سگ، خرگوش و گربه‌اند که قوانین پیشرو دنیا بر ضرورت رعایت حقوق حیوانات تاکید کرده‌اند و نگهداری از حیوانات خانگی در حال تبدیل شدن به‌نوعی سبک زندگی و فرهنگ است. ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی گام دیگری‌ است که مجلس یازدهم در راستای سرک کشیدن و ایجاد اختلال در زندگی شخصی و حریم خصوصی شهروندان برداشته است.

پیش‌تر محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، اعلام کرده بود که به همراه داشتن سگ یا هر حیوان دیگری داخل خودرو ممنوع است و در صورت مشاهده با آن برخورد می‌شود.

تابستان ۱۴۰۰ نیز شورای شهر تهران در پی فشار رسانه‌های تندرو که در راس آن‌ها خبرگزاری حکومتی فارس قرار داشت، طرح ممنوعیت حضور حیوانات در پارک‌ها را تصویب کرد. با این حال به نظر می‌رسد که ممنوعیت حضور حیوانات خانگی در خیابان‌ها و پارک‌ها هم حاکمیت را راضی نکرده است و این‌بار قصد دارد با مداخله در حریم خصوصی شهروندان برای نگهداری حیوانات خانگی نیز مجازات تعیین کند.