آمریکایی‌ها جزو ناراضی‌ترین مردم جهان‌اند

۸۵ درصد آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند خواهان تغییرهای عمده در نظام سیاسی کشورند

حدود ۶۶ درصد شرکت‌کنندگان آمریکایی از وضعیت اقتصاد اظهار نارضایتی کرده‌اند‌ــ ED JONES / AFP

نظرسنجی جدید مرکز پژوهش «پیو» درباره کشو‌‌رهای پیشرفته حاکی از آن است که آمریکایی‌ها در مورد دولت خود جزو ناراضی‌‌ترین مردم جهان‌اند. 

۸۵ درصد بزرگسالان آمریکا که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند خواهان تغییرهای عمده در نظام سیاسی کشورند. در همین حال، ۷۶ درصد خواهان تغییر در سیستم خدمات درمانی و ۶۶ درصد خواهان تغییر در اقتصادند.

نتایج این نظرسنجی، که در فوریه ۲۰۲۱ در ۱۷ کشور با اقتصاد پیشرفته انجام شد، در حالی منتشر می‌شود که کشورهای جهان با همه‌گیری کووید دست به گریبان‌اند و نمایانگر اثر بحران کرونا در رویکرد مردم به دموکراسی و اصلاحات اجتماعی است.

در این گزارش آمده است: «به‌طور میانگین ۵۶ درصد مردم معتقدند که نظام سیاسی نیازمند تغییرات اساسی یا اصلاحات کامل است. حدود دو سوم یا بیشتر شهروندان ایتالیا و اسپانیا، ایالات متحده، کره جنوبی، یونان، فرانسه، بلژیک و ژاپن در این مورد اشتراک نظر دارند.»

شهروندان ۱۳ کشور از ۱۷ کشور شرکت‌کننده در این نظ‌رسنجی معتقدند نظام‌های سیاسی کشورشان نیازمند تغییرات اساسی است.

حدود نیمی یا بیشتر شهروندان ۱۳ کشور از ۱۷ کشور شرکت‌کننده در این نظ‌رسنجی معتقدند نظام‌های سیاسی کشورشان نیازمند تغییرات اساسی است. به‌طورمیانگین ۳۸ درصد آن‌ها می‌گویند نظامشان نیازمند تغییرات اساسی است، در حالی که به‌‌طور میانگین ۲۳ درصد آن‌ها می‌گویند نیازمند اصلاح کامل است.

-پیو ریسرچ سنتر(pewresearch@) ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱

در حالی که ۸۵ درصد شهروندان آمریکایی شرکت‌کننده در این نظرسنجی خواهان اصلاحات سیاسی کامل بوده‌اند، این رقم در ایتالیا (۸۹ درصد) و اسپانیا (۸۶ درصد) به‌مراتب بالاتر بوده است.

به‌رغم شمار بالای آمریکایی‌هایی که خواهان ایجاد تغییر در نظام سیاسی بوده‌اند، شمار نه چندان بالایی به ایجاد چنین تغییری امیدوارند‌ـ روندی که در دیگر کشورها نیز مشاهده شده است. دست‌کم ۵۸ درصد آمریکایی‌ها و شهروندان کره جنوبی گفته‌اند که به هرگونه تغییر در نظام سیاسی کشورشان بدبین‌اند. شرکت‌کنندگان ایتالیایی (۷۳ درصد)، اسپانیایی (۶۴ درصد) و یونانی‌ (۵۸ درصد) نیز نظری مشابه داشته‌اند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که فقط ۴۱ درصد آمریکایی‌ها از نحوه عملکرد دموکراسی در این کشور رضایت دارند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آمریکا همچنین پس از یونان که ۷۷ درصد مردمش خواهان اصلاحات در نظام درمانی این کشورند، دومین کشوری است که شهروندانش معتقدند نظام درمانی‌اش باید تغییر کند. ۷۶ درصد آمریکایی‌هایی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند خواستار ایجاد تغییر در سیستم درمانی کشورند.

در میان آمریکایی‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی، دموکرات‌ها یا کسانی که به تفکرات حزب دموکرات نزدیک‌اند بیش از جمهوری‌خواهان یا افراد مستقل نزدیک به جمهوری‌خواهان مایل به اصلاحات در نظام درمانی‌اند.

این نظرسنجی همچنین نمایانگر نارضایتی گسترده آمریکایی‌ها در مورد بهبود اوضاع اقتصادی است. حدود ۶۶ درصد شرکت‌کنندگان آمریکایی از وضعیت اقتصاد اظهار نارضایتی کرده‌اند. بر  اساس این نظرسنجی، فقط شهروندان ایتالیا (۸۵ درصد)، یونان (۸۴ درصد)، اسپانیا (۸۳ درصد) و کره جنوبی (۷۲ درصد) از وضع اقتصاد کشورشان ناراضی‌تر از آمریکایی‌ها بوده‌اند.

این نتایج همچنین نشان می‌‌دهد که در آمریکا ۸۰ درصد دموکرات‌ها یا افراد مستقل نزدیک به سیاست‌های دموکرات‌ها معتقدند که اقتصاد نیازمند بهبود قابل‌ملاحظه است، در حالی که این رقم در مورد جمهوری‌خواهان یا افراد مستقل نزدیک به سیاست‌های این حزب ۵۰ درصد است.

 

© The Independent

بیشتر از جهان