افزایش ۱۵ درصدی تعمیر لوازم خانگی، نتیجه قطعی‌های برق در ایران

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: «مردم قدرت خرید وسایل جدید را ندارند»

قطعی‌های پیاپی برق باعث شده وسایل برقی مردم آسیب ببیند - ایرنا

قطعی‌های پیاپی برق به خرابی وسایل برقی خانواده‌های ایرانی منجر شده است. نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی هم با اعلام این خبر گفته است که در پی‌ خاموشی‌های ماه‌های اخیر، تقاضا برای تعمیر لوازم خانگی تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. به گفته او، کاهش قدرت خرید مردم و نوسان‌های بازار ارز باعث شده است که بازار لوازم خانگی در رکود کامل باشد.

تورم فزاینده، گرانی کالاهای اساسی و مشکلات اقتصادی مردم را محاصره کرده است. در این میان، حکومت نه تنها راهکاری برای نجات مردم از تنگناهای اقتصادی ندارد، بلکه با مدیریت‌ ناکارآمد خود فشارهای مضاعفی را نیز به آنان تحمیل می‌کند. نمونه‌ این فشارها، قطعی‌های پیاپی برق است که باعث شده است وسایل برقی مردم آسیب ببیند و از آنجا که قدرت خرید مردم کاهش و قیمت وسایل برقی نیز مثل دیگر کالاها افزایش پیدا کرده است، تنها گزینه پیش پای مردم این است که لوازم برقی خراب خود را تعمیر کنند؛ مسئله‌ای که در ماه‌های اخیر هم‌زمان با خاموشی‌ها برای مردم به چالشی جدید تبدیل شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آماری که محمد حسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، از افزایش تقاضا برای تعمیر وسایل برقی ارائه کرده است، این موضوع را اثبات می‌کند. به گزارش خبرگزاری ایسنا و به نقل از محمدحسین اسلامیان، در مدت خاموشی‌ها تقاضای تعمیر لوازم خانگی تا ۱۵ درصد افزایش یافته است و این تقاضا به ویژه در بخش یخچال و فریزر و تلویزیون که مدام به برق متصل‌اند، بیشتر است.

سلامیان با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته ولی قیمت لوازم خانگی در سال‌های اخیر با افزایش چشمگیر روبه‌رو بوده است، گفت: «قدرت خرید مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار بسیار کم شده است و مردم به ویژه از سال گذشته ترجیح می‌دهند اگر کالایی به مشکل دچار شد، به جای تعویض، آن را تعمیر کنند.»

به گفته او در حال حاضر قیمت یخچال و فریزر دوقلوی ایرانی ۲۵ میلیون تومان و یخچال ساید‌بای‌ساید ایرانی حدود ۳۰ میلیون تومان است. اما قدرت خریدی وجود ندارد تا مردم هم زندگی خود را بچرخانند و هم‌زمان ۳۰ میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی جدید پس‌انداز داشته باشند؛ بنابراین به تعمیر کالاهای قدیمی رو آورده‌اند. 

در هفته دوم مرداد نیز اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، از افزایش ۱۵ درصدی مراجعه افراد برای تعمیر لوازم خانگی نسبت به دوران مشابه سال قبل خبر داده بود. او با بیان اینکه در بازار کمبود لوازم خانگی وجود ندارد اما خریداری نیست، گفته بود: «در سال‌های گذشته برخی فروشندگان با ارائه کالاها به صورت اقساطی و با حداقل سود، تنور بازار را گرم نگه می‌داشتند، اما این روزها وضعیت به گونه‌ای است که قدرت خرید کسبه نیز کاهش یافته است. به طور مثال اگر یک کاسب در سال ۱۳۹۶ می‌توانست با سرمایه خود ۱۰ یخچال ساید خریداری کند، امروز به دو یخچال رسیده و بر این اساس نمی‌تواند برای حفظ مشتریان خود همچون گذشته برنامه‌های فروش متنوعی را اجرا کند.»