بیانیه جی ۷: هشدار به ایران در باره فعالیت‌های موشکی و دخالت منطقه‌ای

سران کشورهای عضو گروه هفت از نقض حقوق بشر در ایران نیز ابراز نگرانی کرد

سران گروه هفت کشور ثروتمند جهان (جی ۷) -Jack Hill/Pool via REUTERS

سران گروه هفت کشور ثروتمند جهان (جی ۷) در پایان نشست این گروه،  در بیانیه‌ای از ایران خواستند تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل همکاری کند.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی، سران کشور‌های جی ۷ در بخشی از بیانیه خود که روز یکشنبه منتشر شد، گفتند: «متعهدیم اطمینان حاصل کنیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نمی‌سازد. ما از گفت‌وگو‌های میان طرف‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و گفت‌وگوی جداگانه با ایالات متحده به منظور بازگرداندن ایران و آمریکا به تعهداتشان استقبال می‌کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ادامه بیانیه گروه ۷ آمده است: «از هدف احیای منافع مرتبط با بخش عدم اشاعه هسته‌ای برجام و تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم. ما از ایران می‌خواهیم از تمامی اقداماتی که از میزان شفافیت می‌کاهد دست بکشد و مسیر معکوس در پیش گیرد و همکاری کامل و به‌موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضمین کند. اگر برجام احیا شود و به طور کامل اجرا شود، می‌تواند مسیر رسیدگی بیشتر به نگرانی‌های امنیتی و منطقه‌ای را هموار سازد.»

سران هفت کشور صنعتی غرب در بخش پایانی بیانیه خود، با محکوم کردن حمایت ایران از گروه‌های نیابتی گفته‌اند: «از ایران می‌خواهیم که به تمامی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک و اشاعه [تسلیحات] مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و دیگر قطعنامه‌های مرتبط پایان دهد، از دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش خودداری کند و نقشی سازنده در توسعه صلح و ثبات منطقه‌ای ایفا کند».

جی۷ نگرانی خود را از نقض حقوق بشر در ایران ابراز کرد و از تلاش‌ها برای شفاف‌سازی و اجرای عدالت در پرونده قربانیان سرنگونی  پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین حمایت کرد.