داروی کند کننده روند آلزایمر در راه است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز هفتم ژوئن تصمیم خود را در مورد تایید یا رد مجوز مصرف این دارو اعلام خواهد کرد

این دارو امید را در دل حدود یک میلیون بیمار بریتانیایی زنده می‌کند که در مراحل اولیه شایع‌ترین نوع زوال عقل قرار دارند - Pexel

نخستین دارویی که ادعا می‌شود روند فراموشی بیماران آلزایمری را کند می‌کند در صورت تایید نهادهای بهداشتی ایالات متحده تا سال ۲۰۲۲ در بریتانیا از طریق سازمان خدمات ملی سلامت در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

شرکت بایوژن می‌گوید داروی ساخت این شرکت موسوم به آدوکانومب، در صورت تایید تا ماه آینده (ماه ژوئن)، نخستین دارویی خواهد بود که «زوال بالینی حافظه» بیماران را در مراحل اولیه آلزایمز «کاهش می‌دهد».

این دارو امید را در دل حدود یک میلیون بیمار بریتانیایی زنده می‌کند که در مراحل اولیه شایع‌ترین نوع زوال عقل قرار دارند، مرضی که در سال ۲۰۲۰ جان بازیگر مجموعه «پایین‌شهری‌ها» دِیم بارابار ویندزور را گرفت.

این دارو که می‌تواند کشفی بی‌سابقه باشد و اولین داروی جدید آلزایمر پس از حدود دو دهه است، قادر به درمان یا وارون‌سازی روند این بیماری نیست اما محققان امیدوارند بتواند روند پیشرفت آن را کمی کندتر کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز هفتم ژوئن تصمیم خود را در مورد تایید یا رد مجوز مصرف این دارو اعلام خواهد کرد.

به گزارش دیلی میرر، در صورت تایید این سازمان، این دارو در بریتانیا نیز تا پاییز امسال (۲۰۲۱) مجوز می‌گیرد و تا سال آینده از طریق سازمان خدمات ملی سلامت در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

دکتر سوزان کوهلاس، مدیر پژوهش موسسه تحقیقات آلزایمر بریتانیا، گفت این دارو «امید زیادی» در دل‌ها زنده کرده است.

او در مصاحبه با میرر گفت: «شاهد اولین راه‌های درمان موثر بر زوال عقل هستیم و این رویداد بسیار مهمی است. این اتفاق می‌تواند تحول بسیار مهمی در عرصه تحقیقات این بیماری باشد.»

زوال عقل موجب کاهش مداوم کارایی مغز می‌شود که ممکن است بر حافظه، سرعت تفکر، تکلم، حال روانی و حرکت بدن اثرگذار باشد.

آدوکانومب تولید شرکت بایوژن واقع در ماساچوست است و به پاکسازی مغز از خوشه‌های مضر پروتئینی موسوم به بتاآمیلویید کمک می‌کند.

محققان سال گذشته (۲۰۲۰) پژوهش‌های بالینی این دارو را متوقف کردند زیرا به گمان آنها بی‌نتیجه بود. 

اما بایوژن بعدا اعلام کرد در تحلیل نتایج اولیه «اشتباه» کرده است و داده‌های بعدی نشان داد مصرف دوز بالاتر این دارو مفید و اثرگذار است.

گزارش‌های تکمیلی در سایر خبرگزاری‌ها

© The Independent