۴۳درصد آمریکاییان ۱۸ تا ۳۶ ساله یا خداناباورند یا دغدغه وجود خدا را ندارند

هزاره‌ای‌ها و نسل ایکس، بیشتر احتمال دارد تئوری تکامل را بپذیرند

هنوز بخش بزرگی از آمریکایی‌ها، خود را مسیحی می‌دانند-Armend NIMANI / AFP

بر اساس تحقیقات دانشگاه مسیحی آریزونا (Arizona Christian University) از هر ده  آمریکایی هزاره‌ای [متولدان دهه ۱۹۸۰ تا میانه یا پایان دهه ۱۹۹۰] چهار تن یا به وجود خدا اعتقاد ندارند، یا نسبت به وجود آن نامطمئن هستند، یا برایشان مهم نیست که خدا وجود دارد یا ندارد.

گزارشی که مرکز تحقیقات فرهنگی این دانشگاه تهیه کرده است، نتیجه می‌گیرد که نسل آمریکایی‌هایی که در حال حاضر بین ۱۸ تا ۳۶ سال دارند، با ۴۳ درصد خداناباور یا بی‌دغدغه‌ نسبت به وجود خدا، «عناصر مذهبی در فرهنگ آمریکا را با بازآفرینی کامل و بی‌شباهت به آنچه امروز است، تهدید می‌کند.»

این گزارش می‌گوید‌ که هزاره‌ای‌ها بیشتر از نسل قبلی موسوم به «نسل ایکس» (generation X) و متولدان جهش زاد‌ و ولد بعد از جنگ جهانی دوم (baby boomer)، «موفقیت در زندگی را با شادی، آزادی شخصی، یا مولد بودن در زندگی بدون سرکوب تعریف می‌کنند»، و بیشتر با نگرش اجتماعی لیبرال درباره «اخلاقی بودن» سقط جنین و رابطه جنسی قبل از ازدواج همسو هستند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما به‌رغم آنکه هزاره‌‌ای‌ها کمتر از نسل‌های گذشته به خدا ایمان دارند، طبق این گزارش که بر اساس نظرسنجی از دو هزار بزرگسال آمریکایی تنظیم شده است، ۵۷ درصد هنوز خود را مسیحی می‌دانند.

این میزان در مقایسه با قدیمی‌ترین نسل مورد بررسی که گاه نسل خاموش، گاه نسل سازنده و گاه نسل «میکی ماوس» خوانده می‌شود، بیش از یک چهارم کاهش یافته است. ۸۸ درصد این نسل قدیمی که افراد بین سنین ۷۶ تا ۹۷ ساله را دربرمی‌گیرد، خود را مسیحی می‌دانند.

جورج بارنا، مسیحی تبشیری و بنیانگذار مرکز تحقیقات فرهنگی، گفت که نسل هزاره می‌کوشد تا جامعه آمریکا را متناسب با ترجیحات خود تغییر شکل دهد.

او گفت: «به ویژه به نظر می‌رسد كه نسل هزاره فعالانه می‌خواهد که در جامعه آمریکا بدون خدا، بدون كتاب مقدس، و بدون کلیساهای مسیحی به عنوان بنیان‌های زندگی شخصی، زندگی كند.»

او ګفت: «چالشی بزرگ‌تر، واضح‌تر و مستقیم‌تر از این، برای آینده ایمان مسیحی در ایالات متحده قابل تصور نیست.»

همچنین، مشخص شد که نسل ایکس، یعنی کسانی که بین ۳۷ تا ۵۵ سال سن دارند، بیشتر به فال و «کارما»علاقه‌مند هستند، بیشتر احتمال دارد تئوری تکامل را بپذیرند، و در مقایسه با والدین و پدر بزرگ و مادربزگ‌هاشان بیشتر احتمال دارد که باور داشته باشند که خدا در زندگی مردم دخیل نیست.

© The Independent

بیشتر از جهان