چهار سال با ملانیا ترامپ، از کاپشن جنجالی تا فحاشی کریسمس

بانوی اول آمریکا در تاریخ ۲۰ ژانویه کاخ سفید را همراه دونالد ترامپ ترک می‌کند

ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ - REUTERS

با تحلیف جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده و عزیمت دونالد ترامپ به فلوریدا و ادامه غرولندهایش در مورد شکست در انتخابات و دومین استیضاحش که در تاریخ آمریکا بیسابقه است، زمان آن رسیده که به بانوی اول نمادین ایالات متحده نیز بدرود بگوییم.

ملانیا ترامپ، مدل اسلوونیایی تبار با نام خانوادگی اولیه «کناوس» از شانزدهم ژوئن سال ۲۰۱۵ که از پلکان طلایی برج «ترامپ» برای حمایت از شوهرش در کارزار ریاست جمهوری پائین آمد، راه درازی را در سکوت پیموده است. سخنرانی تقلبی و کپی شده او از میشل اوباما در کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان نقطه ورود او به صحنه بین المللی بود.

نگاهی بیندازیم به لحظات برجسته حضور ملانیا ترامپ در کاخ سفید.

تئوری توطئه بدل

هنگامی که دونالد ترامپ پس از مراسم تحلیف وارد کاخ سفید شد، همسرش همراهش نبود. 

ملانیا ترامپ در ابتدا همراه با بارون، پسر نوجوانش در نیویورک ماند تا او سال تحصیلی را تمام کند. این تصمیم بخاطر تدابیر امنیتی که باید درمورد خانواده اول آمریکا اعمال می شد سخت برای مالیات دهنده پرهزینه بود.

تصمیم ملانیا برای ماندن در نیویورک همچنین به این شایعات دامن زد که او از نقش جدید همسرش خوشنود نیست و تا جایی که بتواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند. این نظریه هنگامی تقویت شد که خانم ترامپ بدون مقدمه در مه ۲۰۱۸ از نظرها پنهان شد که بعدا معلوم شد علت آن جراحی کلیه بوده است.

این شایعات به انتشار یک نظریه توطئه در فضای مجازی منجر شد که به پست‌های به اشتراک گذاشته شده در فیسبوک در اکتبر سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد. این نظریه می‌گفت که ملانیا یک بدل استخدام کرده که در مراسم رسمی به جای او شرکت کند، چیز زیادی نگوید و چهره اش را پشت عینک آفتابی بزرگ پنهان کند که شناخته نشود.

"مدرکی" که بانیان تئوری توطئه در اثبات مدعایشان ارائه دادند تصاویری بود که از خانم ترامپ در جریان دیدار از بلژیک و آلاباما به ترتیب در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸ و ۸ام مارس ۲۰۱۹ گرفته شده بود. این تصاویرکه با ظاهر او متفاوت بود غوغایی در میان  کارآگاهان فتوشاپ به راه انداخت.

ملانیای جعلی برگشته است.

پرزیدنت ترامپ از ۲۳ صلیب نماد ۲۳ قربانی طوفان دیدن می‌کند.

این نظریه توطئه بار آخر در ۲۲ ام اکتبر سال ۲۰۲۰ مطرح شد که تصویر ترامپ‌ها در بازگشت از کارزار انتخاباتی تنسی، ملانیا را نشان می‌داد که به گونه‌ای غیرمعمول لبخند می‌زند.

به گفته رئیس دفتر ملانیا ترامپ در سال ۲۰۱۷، «بار دیگر و جایی که می‌توانیم پیرامون کارهای بانوی اول برای کودکان از جمله بحران اعتیاد که کشورمان را در چنگال گرفته بپردازیم، با یک داستان مسخره دیگر رو به رو شده‌ایم.» 

خودداری از گرفتن دست ترامپ

آنچه تصویر ملانیا را به عنوان حضوری سرد و معذب و بانوی اولی که چندان رغبتی به همسرش ندارد تقویت کرد،  پس زدن مکرر دست دونالد ترامپ در مراسم رسمی بود.

این واقعه بارها و بارها درطول ریاست جمهوری ترامپ تکرار شد. هرچند می‌توان این کار  را به تلاش بانوی اول برای حفظ تعادلش در پائین آمدن از پله‌های هواپیما یا تکیه دادن به نرده با کفش های پاشنه بلند تعبیر کرد اما این دلیل همواره موجه به نظر نمی‌آمد.

در یک مورد نشریه «هافینگتون پست» از ژاکلین ویتمور، کارشناس بیان جسمانی خواست تا این حرکت خانم ترامپ را تعبیر کند. او با ملایمت گفت این رفتار «می‌تواند حاکی از فقدان احترام (برای آقای ترامپ) باشد.» 

مرگ «درخت دوستی»

یکی از کسانی که از ملانیا ترامپ دفاع کرده، همتای فرانسویش بریژیت مکرون بوده که تاکید کرده که او «بسیار شوخ طبع» است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این دو در جریان دیدار رئیس جمهور فرانسه از آمریکا در آوریل ۲۰۱۸ برای کاشت یک درخت دوستی در باغ کاخ سفید به همسرانشان پیوستند. آقایان مکرون و ترامپ که برای باغبانی لباس مناسب برتن نداشتند، با بیل‌های طلایی درخت دوستی را کاشتند اما تنها یک سال پس از آن درخت که برای خاک اسیدی واشنگتن مناسب نبود خشک شد.   

نهال این درخت بلوط  که از بیشه‌های «بِلوُ» در شمال شرقی پاریس – محل کشتار سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول آورده و از طرف مکرون به کاخ سفید اهدا شده بود، به گفته پرزیدنت مکرون «یادآور رشته‌هایی است که ما را به هم پیوند می‌دهد.»

مرگ این درخت به عنوان نمادی از به سردی گرائيدن مناسبات میان فرانسه و آمریکا پس از خروج ترامپ از معاهده آب و هوای پاریس تلقی شد.

بیزاری از کریسمس

بخت بد ملانیا در مورد درخت با ماموریتش برای دکوراسون عید کریسمس در کاخ سفید ادامه یافت.

نخستین ابتکار او در دسامبر سال ۲۰۱۷ رنگ آمیزی درخت‌های کریسمس در راهروهای بخش شرقی کاخ سفید با سایه‌های قرمز به رنگ خون و یادآور فیلم‌های وحشتناک ایتالیایی در سال‌های ۱۹۷۰ بود.  

ابتکار کریسمس ملانیا بار دیگر در سال بعد به باد تمسخر گرفته شد. شاخه‌های برف زده درختان کریسمس کاخ سفید به صحنه‌های فیلم وحشتناک «شاینینگ» اثر استنلی کوبریک تشبیه شد که در پایان آن جک نیکولسون با تبر در میان شاخه‌های برف نشسته یک مارپیج تزئینی در باغ «هتل اورلوک» پسرش را دنبال می‌کند. 

ملانیا که از تمسخر خسته شده بود به استفانی وینستون ولکُوف، یکی از مشاوران و دوستانش با استفاده از ادبیاتی نه چندان مودبانه (از بابت وظیفه دکوراسیون کریسمس) شکایت می‌کند بدون آن که بداند دوستش صحبت‌هایش را ضبط می‌کند تا خود را در مقابل تحقیقات مرتبط با سوءاستفاده از بودجه مراسم تحلیف محافظت کند. 

در نوار صدایی که وینستون ولکوف از این مکالمه و به منظور تبلیغ برای کتابش «ملانیا و من» منتشر کرد، صدای ملانیا شنیده می‌شود که می‌گوید: «تو می‌دانی که من سخت روی (دکوراسیون) کریسمس کار می‌کنم. چه کسی به کریسمس و دکوراسیون آن اهمیت می‌دهد؟ اما من باید آن را انجام بدهم، نه؟»

کُت «من اهمیت نمی‌دهم، تو چطور؟»

در ژوئن سال ۲۰۱۸ دستگاه رهبری ترامپ بر سر سیاست مهاجرت موسوم به «تحمل صفر»  در مرز میان آمریکا و مکزیک از سوی جامعه بین الملل سخت تحت فشار گذاشته شد. در چارچوب این سیاست به منظور منصرف کردن پناهجویان از ورود به آمریکا خانواده‌ها را از هم جدا کرده و ۱۹۹۵ کودک وحشت زده را در مراکز بازداشت قفس مانندی حبس کردند.  

ملانیا در جریان دیدارش از مرکز نگاهداری مهاجران اوضاع را با کاپشنی دوخت مزون «زارا» پوشیده بود، به وخامت بیشتری کشاند. روی این کاپشن سربازی زیتونی نوشته شده بود: «من اهمیت نمی‌دهم، تو چطور؟» ظاهرا (بنا به نوار صوتی ولکوف) ملانیا این لباس را برای «دیوانه کردن لیبرال‌ها» انتخاب کرده بوده اما «هرو پیر» مشاور پوشاک خانم ترامپ برای این بی تدبیری سخت به باد انتقاد گرفته شد هرچند ملانیا از او دفاع نکرد.

هشتگ «بهترین باش»

هریک از بانوان اول آمریکا باید روی یک برنامه و ابتکار ارزنده کار کنند؛ معمولا کارزاری که زندگی کودکان را بهبود بخشد.

پروژه ملانیا موسوم به هشتگ «بهترین باش» در ظاهر تلاش برای مقابله با ارعاب و زورگویی در مدارس بود که مشکل می‌شد آن را با توجه به حضور ارعاب آمیز و روزانه همسرش در توئیتر جدی گرفت. او منظما دشمنان متعددش را در سیاست و رسانه‌ها با قلدری و اهانت‌های شخصی تحقیر می‌کرد. 

مجسمه سوزان

«برد داونی» هنرمند آمریکایی ساکن برلین، در سال ۲۰۱۹ یک مجسمه عظیم چوبی از بانوی اول در نزدیک شهر محل زادگاه او «اسونیکا» در اسلووانی برپا کرد. این مجسمه که ملانیا را در حال دست تکان دادن به افق در لباسی آبی رنگ نشان می‌داد که در مراسم تحلیف ترامپ بر تن داشت، ناشیانه تراشیده شده و بسیار زشت بود.

در اشاره به یک فیلم وحشتناک دیگر، این مجسمه یادآور فیلم «ویکرمَن» بود که در ۵ام ژوئیه سال گذشته به همان سرونشت دچار شد و در شعله‌های آتش سوخت. علتش ظاهرا یادآوری روز استقلال آمریکا و در اعتراض با قتل جورج فلوید توسط پلیس مینه سوتا و همدردی با جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» عنوان شد.

داونی مجسمه سوخته شده را با نوع برنز آن جایگزین کرد که از آتش سوزی در امان بماند.

بگذار تنیس بازی کنند

شاید نزدیک‌ترین حرکت ملانیا به ماری آنتوانت در طول ریاست جمهوری ترامپ تصمیم او به ایجاد یک سالن تنیس در کاخ سفید در حالی بود که همه‌گیری کرونا سراسر جهان را در چنگال خود گرفته بود. در نتیجه سوء مدیریت ترامپ تاکنون حدود ۴۰۰ هزار آمریکایی بر اثر عوارض کرونا جان سپرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

اما انصافا بگوییم، این پروژه در اکتبر سال ۲۰۱۹ و پیش از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ ( که خود خانم ترامپ هم به آن مبتلا شد) بخشی از سنت کهنه روسای جمهور آمریکا و همسرانشان برای خانه شماره ۱۶۰۰، خیابان پنسیلوانیاست که نمونه آن سالن بولینگ پرزیدنت ترومن و باغ سبزیجات میشل اوباماست.  

...و در تضاد با دیوار مرزی  بی‌حاصل و پر دردسر همسرش، ساختمان زمین‌های تنیس ملانیا دست کم به موقع تمام شد.

© The Independent

بیشتر از زندگی