«تغییرات اقلیمی موجب شورش‌های بزرگ خواهد شد»

صداهای منکران تغییرات اقلیمی شنیده شود، اما اولویت مقابله با بحران محیط زیستی است

Guillaume Falco / pexels.com

سِر دیوید آتن بورو هشدار داد گرمای جهانی موجب ناآرامی‌های بزرگ اجتماعی در طول بیست سال آینده خواهد شد. اشاره او به نظر دونالد ترامپ درخصوص مسئله تغییرات اقلیمی بود.

مورخ تاریخ طبیعی روز سه شنبه در برابر کمیته استراتژی صنعت، انرژی و تجارت حاضر شد و درخصوص بحران زیست محیطی نظراتش را مطرح کرد.

از سِردیوید پرسیده شد پاسخ او به منکران تغییرات اقلیمی چه خواهد بود. او گفت باید صدای افرادی که به تغییرات اقلیمی انتقاد دارند یا به آن باور ندارند، شنیده شود، اما ناامیدی‌اش را از وجود افرادی که در قدرت قرار دارند و باور ندارند که حل مشکل تغییرات آب وهوایی در فوریت قرار دارد، بیان کرد.

سِردیوید گفت، او متأسف است که در جهان افرادی در قدرت هستند که طرفدار مقابله با بحران زیست محیطی نیستند، «به ویژه البته ایالات متحده، اما همچنین در استرالیا که این دیگر واقعا خارق‌العاده است چرا که استرالیا در حال مقابله با برخی از پیامدهای شدید تغییرات آب وهوایی است.»

او افزود:«صداهای انکار و مخالفت هم از استرالیا و هم آمریکا به روشنی شنیده شد و امیدواری این است که رای دهندگان پاسخ آنها را بدهند.»

این گوینده رادیوـ تلویزیون همچنین در مورد تصمیم آقای ترامپ درخصوص بیرون آمدن آمریکا از توافق پاریس در خصوص تغییرات اقلیمی سخن گفت.

طبق ماده ۲۸ توافقنامه، زودترین زمانی که آمریکا می‌تواند از توافق عقب نشینی کند، نوامبر ۲۰۲۰ است.

سِردیوید به کمیته گفت، روزی که آمریکا با موفقیت از توافق خارج شود، «روز بسیار غم انگیزی» خواهد بود.

سِردیوید به اهمیت مقابله فوری با تغییرات اقلیمی تأکید کرد و گفت:«ما نمی‌توانیم در برخورد با این مسائل به اندازه کافی رادیکال باشیم. پرسش این است که چه کاری عملا ممکن است. چگونه می‌توانیم رای دهندگان را برای برخورد با این مسائل با خود همراه کنیم.»

او گفت در دهه‌های در پیش رو، «ناآرامی اجتماعی بزرگی» به دلیل تغییرات اقلیمی روی می‌دهد که بر «آنچه که می‌خوریم و آنگونه که زندگی می‌کنیم» تأثیر خواهد گذارد.

این مورخ تاریخ طبیعی دیدگاه مردم درقبال تغییرات اقلیمی را با دیدگاه آنها درخصوص برده‌داری در گذشته مقایسه کرد و افزود:«در قرن نوزدهم زمانی کاملا قابل قبول بود که یک انسان متمدن فکر کند از نظر اخلاقی داشتن یک انسان دیگر به عنوان برده پذیرفته است. و به نوعی، در طول ۲۰ یا ۳۰ سال، دیدگاه عموم به طور کلی تغییر پیدا کرد.»

© The Independent

بیشتر از جهان