بحران اقلیمی: گرم‌ترین اکتبر در تاریخ اروپا

دمای ماه اکتبر ۱.۶ درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین بوده است

در سطح جهانی، این سومین اکتبر گرمی بوده که زمین تجربه کرده است-JUSTIN TALLIS / AFP

داده‌های جدید نشان می‌دهند اروپا داغ‌ترین اکتبر تاریخ خود را تجربه کرده است. بر اساس داده‌های سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیکوس، درجه حرارت اروپا در ماه گذشته، ۱.۶ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بوده است. سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیکوس اعلام کرده گرمای شدید غیرمعمول در ماه اکتبر همچنین ناحیه شمالگان را نیز فرا گرفته است. 

درجه حرارت بالا در جلوگیری از یخ‌زدن اقیانوس منجمد شمالی طی زمستان نقش کلیدی بازی می‌کند. داده‌ها نشان می‌دهند یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی در ماه اکتبر به پایین‌ترین سطح خود از زمان شروع اندازه‌گیری‌های ماهواره‌ای در سال ۱۹۷۹ رسیده‌اند.

در سطح جهانی، این سومین اکتبر گرمی بوده که زمین تجربه کرده است. دکتر فرجا وامبروگ، دانشمند ارشد در سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیکوس، به ایندپندنت می‌گوید: شش مورد از گرم‌ترین اکتبرها ظرف شش سال گذشته رخ داده‌اند. او می‌گوید: «مستندات روشنی از روند افزایش دما وجود دارد. ما ۱.۱ درجه افزایش دما را در اروپا شاهد بوده‌ایم. این به‌معنای آن است که ما در شرایطی هستیم که به صورت کلی انتظار داریم سال‌ها و ماه‌های گرم‌تری را ببینیم.» «اگر اکتبر را به‌عنوان نمونه بگیریم، شش مورد از گرم‌ترین اکتبرهای اروپا طی شش سال گذشته اتفاق افتاده است. بنابراین این مساله غیرعادی نیست که رکورد جدیدی را ببینیم که اصولا ناشی از روند جاری گرمایش زمین است.»

بر اساس داده‌ها، دماهای ثبت شده در مناطق آمریکای غربی و اغلب بخش‌های آفریقای جنوبی نیز بالاتر از میانگین بوده‌اند. سایر مناطق، شامل بخش‌هایی از آمریکای جنوبی نیز، شرایط ادامه‌دار موج گرما را تجربه کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اکتبر همچنین، چهارمین ماه پی‌درپی بدون یخ، در امتداد مسیر دریای شمال بوده است. داده‌ها از وجود یک مسیر حمل‌ونقل دریایی در سواحل قطب شمال روسی تا تنگه برینگ حکایت دارند. یخ‌های دریای شمال، همه ساله یک چرخه فصلی را طی می‌کنند. پوشش یخ و ضخامت آن در اقیانوس منجمد شمالی (پیش از آن‌که دوباره با افزایش دما در تابستان، روند کاهشی را طی کند) طی زمستان افزایش پیدا می‌کند. نقطه‌ای که یخ در آن (در پایان تابستان) به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد «کمینه یخ تابستانی دریا» نامیده می‌شود.

بر اساس داده‌های مرکز داده‌های یخ و برف ملی (NSIDC)، شمالگان در سال جاری، به رکورد دومین کمینه یخ تابستانی خود دست‌یافته است. هرچند که به جای آغاز افزایش مجدد سطح یخ در آستانه شروع زمستان، سطح یخ دریای شمال تا انتهای ماه اکتبر پایین مانده است.

به گفته دکتر زاکاری لابه، دانشمند مسائل اقلیمی در دانشگاه کلورادو، این تاخیر در انجماد دوباره در اقیانوس منجمد شمالی در ماه اکتبر بی‌سابقه بوده است. او در پست توییتری خود نوشت: «این میزان مسیرهای دریایی باز بی‌معناست. ما باید به شاخص‌های تغییرات اقلیمی توجه کنیم.»

© The Independent

بیشتر از زندگی