تسلا رودستر که سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد به مریخ نزدیک می‌شود

مدل‌سازی‌های مداری نشان می‌دهد که تسلا سرانجام در جو زمین یا زهره خواهد سوخت

ماشین الکتریکی تسلا از زمانی که زمین را ترک کرد در مدار بیضوی خورشید قرار گرفته است - HO / SPACEX / AFP

خودروی تسلا که دو سال پیش به فضا پرتاب شد برای نخستین بار به مریخ نزدیک می‌شود. تسلا رودستر و آدمک راننده آن «استارمن» به عنوان محموله مصنوعی در فوریه ۲۰۱۸  توسط فضاپیمای اسپیس‌ایکس یا موشک فالکون هوی اسپیس‌ایکس به فضا فرستاده شدند.  

ایلان ماسک مدیر اسپیس‌ایکس و تسلا در آن زمان گفت که این کار بامزه، صرفاً نمایش قدرت موشک نبود. او می‌گوید: «زندگی فقط حل کردن یک مساله پس از مساله دیگر نیست.

باید چیزهایی وجود داشته باشد که الهام‌بخش شما باشند، که شما را راضی کنند صبح بیدار شوید و بخشی از هویت انسانی باشید. این همان چیزی است که ما انجام دادیم.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ماشین الکتریکی تسلا از زمانی که زمین را ترک کرد در مدار بیضوی خورشید قرار گرفته است که هر ۵۵۷ روز یک‌بار به دور خورشید می‌چرخد.  در ماه آینده، این خودرو که از زمین در حال حرکت شلیک شد، طی سفر خود به فاصله ۳۲ میلیون مایلی سیاره ما خواهد رسید.  

اسپیس‌ایکس در توییتی نوشت: «آدمک یا همان راننده مانکن خودروی تسلا به نام استارمن، از زمانی  که زمین را ترک کرده است، هم‌اکنون اولین حضور خود را در نزدیکی مریخ - در فاصله ۰.۰۵ واحد نجومی یا به عبارتی کمتر از ۵ میلیون مایل - تجربه می‌کند.» 

بر اساس اطلاعات وب‌سایتی که مسیر حرکت خودرو را ردیابی می‌کند، خودرو تسلا رودستر در حال حاضر ۱.۷۵ در مدار مسیر خود به دور خورشید چرخیده است و اکنون حدود ۳۷ میلیون مایل از زمین فاصله دارد. 

با در نظر گرفتن سرعتی حدود ۵۵ هزار مایل در ساعت، براساس اطلاعات این وب‌سایت: «خودرو تسلا رودستر هنگام حرکت در مدار خورشید از حد سرعت تعیین شده مجاز خود یعنی ۳۶ هزار مایل بر ساعت، عبور کرده و به سرعت ۳۶.۱۲۸ رسیده است.» 

مدل‌سازی‌های مداری نشان می‌دهد که تسلا سرانجام در جو زمین یا زهره خواهد سوخت، رخدادی که البته وقوع آن طی ۱۰ میلیون سال آینده بعید است.

© The Independent

بیشتر از علوم