«برای تناسب اندام، سه دقیقه ورزش فشرده کافی است»

ورزش فشرده و کوتاه‌مدت به کاهش وزن و سوزاندن چربی کمک می‌کند

ساعت‌ها دویدن روی تردمیل را به فراموشی بسپاریم چرا که ظاهراً  ۱۸۰ ثانیه تمرین بدنی برای رسیدن به تناسب اندام کفایت می‌کند-ISABEL INFANTES / AFP

(این مقاله نخستین بار در سال ۲۰۱۸ چاپ شده است) 

ساعت‌ها دویدن روی تردمیل را به فراموشی بسپاریم چرا که ظاهراً  ۱۸۰ ثانیه تمرین بدنی برای رسیدن به تناسب اندام کفایت می‌کند. 

یک کارشناس توان‌بخشی در ملبورن ادعا می‌کند که سه دقیقه تمرین بدنی شدید برای حفظ تناسب اندام و سلامت کفایت می‌کند. 

کوزال گونیواردنا در مصاحبه با نشریه دیلی تلگراف استرالیا گفت با تمرین بدنی شدید طی چنین مدت کوتاهی می‌توان به همان فواید جسمانی حاصل از ۳۰ دقیقه تمرین بدنی معتدل در باشگاه دست یافت که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند هر روز انجام دهیم. 

این کارشناس توان‌بخشی به طور مرتب ورزشکاران المپیکی استرالیا را در دانشگاه ملبورن تمرین می‌دهد و توصیه می‌کند که در بازه زمانی محدودی با انجام پرش، دوی سرعتی یا انجام حرکت پروانه، می‌توان ۸۵ درصد توان خود را به کار گرفت. 

طبق این نظریه افرادی که به مدت سه هفته طبق این برنامه منحصر به فرد تمرین کنند، توان جسمانی بیشتری به دست می‌آورند و درنهایت احساس می‌کنند باید به سراغ تمرین‌های بدنی طولانی‌تر و دارای شدت کمتر بروند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخی از مردم که  احتمالاً بسیاری از ما جزوشان هستیم، به دنبال تناسب اندام هستند ولی وقت ندارند تا یک ساعت در باشگاه یا کلاس‌های ورزش تمرین کنند، این برنامه معطوف به چنین افرادی است. 

برنامه کوزال در واقع تقلیدی از روش تمرینی رایجی به نام تمرین دوره‌ای پرشدت (HIIT) است. 

این روش تمرینی کوتاه، فشرده و سریع در میان افراد مشهور دارای محبوبیت زیادی است اما مدت کل آن معمولاً از سه دقیقه بیشتر است. 

در برنامه معمولی، تمرین دوره‌ای پرشدت ۲۰ تا ۴۰ ثانیه تمرین بسیار شدید انجام می‌دهند و بعد مدت کوتاهی استراحت می‌کنند. سپس این کار را ۱۰ بار یا بیشتر تکرار می‌کنند. 

ثابت شده است که این روش به کاهش وزن کمک می‌کند، سوخت‌وساز را تسریع می‌کند و چربی‌سوزی در بدن را تا ۲۴ ساعت بعد از انجام تمرین حفظ می‌کند. 

افزون بر این، یک پژوهش در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسید که کسانی که تمرین های ورزشی متناوب میان دو دوره حرکات سبک و سنگین را در برنامه کارشان قرار می دهند، از ورزش لذت بیشتری می برند.

© The Independent

بیشتر از زندگی