«لحظه تاریخی»: مراسم امضای توافق امارات با اسرائیل آغاز شد

وزیر خارجه امارات تلویحا تهدید ایران را عامل عادی سازی روابط خود با اسرائیل خواند

در توافق «پیمان ابراهیم» دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و ولیعهد بحرین هم حضور دارند-ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

مراسم امضای توافق تاریخی عادی سازی روابط اسرائیل و امارات در کاخ سفید آغاز شد.

امروز سه شنبه، در مراسمی درکاخ سفید، امارات متحده عربی و اسرائیل توافقی تاریخی را برای عادی سازی روابط دو کشور امضا می‌کنند. در این مراسم، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، و وزیر خارجه بحرین هم حضور دارند. این توافق «پیمان ابراهیم» نام گرفته است و آقای ترامپ آن را «رخدادی تاریخی» توصیف کرده است.

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات، در مقاله ای که روز دوشنبه در روزنامه وال استریت جورنال منتشر شد، به طور غیرمستقیم به تهدید ایران و نیروهای نیابتی اش در منطقه به عنوان انگیزه ای مهم در عادی سازی روابط کشورش با اسرائیل اشاره کرد. او نوشت: «[برخی] کشورهای غیرعرب منطقه و بازیگران غیردولتی آنها، زیر نام موهوم محور مقاومت، انواع مختلفی از افراط گرایی را ترویج می کنند. آنها در سودای احیای امپراتوری باستان یا تاسیس خلافتی جدیدند. آنها دائما به آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی حمله می کنند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه و پیشاپیش مراسم امضای توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی با اسرائیل در واشنگتن، گفت که «هیچ مشکلی» برای فروش جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ به امارات ندارد. اسرائیل به فروش این جنگنده‌ها همیشه معترض بوده‌است.

آقای ترامپ به فاکس نیوز گفت: «من شخصا هیچ مشکلی با این قضیه ندارم. من با فروش اف-۳۵ به آنها هیچ مشکلی ندارم. وی اضافه کرد که فروش این هواپیما به امارات «فرصت‌های شغلی عالی» در آمریکا ایجاد خواهد کرد.

متن توافقنامه‌های دو طرف هنوز منتشر نشده است، اما عادی‌سازی روابط میان دو کشور عرب حوزه خلیج فارس و اسرائیل، تغییری اساسی در معادلات منطقه شمرده می‌شود. پیش از این تنها دو کشور عرب، مصر و اردن، با اسرائیل مناسبات سیاسی برقرار کرده ‌بودند.

در ماه اوت آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی توافقی برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک میان ابوظبی و تل‌آویو اعلام کردند، و اسرائیل نیز موافقت کرد که طرح الحاق سرزمین‌های فلسطینی کرانه غربی رود اردن را به حال تعلیق درآورد.

به گزارش نشریه اسرائیل تایمز، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه وارد واشنگتن شد. او لحظاتی پیش از پرواز از تل آویو در توییتی نوشت: «راهی هستیم تا در ازای صلح، صلح بیاوریم.»

به نوشته نشریه «نیشن» امارات، شیخ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات هم یکشنبه شب برای امضای قرارداد وارد واشنگتن شد.

توافق اولیه میان امارات و اسرائیل با میانجی‌گری آمریکا کمتر از یک ماه پیش انجام شد، و نخستین پرواز تجاری میان امارات و اسرائیل اندکی بعد جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ را از اسرائیل به امارات برد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روز جمعه، بحرین هم از عادی سازی روابط خود با اسرائیل خبر داد. بنا به گزارش‌ها، حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین، امروز سه‌شنبه در مراسمی در کاخ سفید برای آغاز رسمی روابط دیپلماتیک اسرائیل با امارات متحده عربی حضور می‌یابد.

روز یکشنبه دولت عمان از تصمیم بحرین به عادی سازی روابط خود با اسرائیل استقبال کرده و گفت «امیدوار است که این مسیر راهبردی جدید که برخی کشورهای عرب در پیش گرفته‌اند، به صلحی بر اساس پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل و تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی به پایتختی اورشلیم شرقی منتهی شود.»

بحرین پس از امارات متحده عربی، دومین کشور حوزه خلیج فارس است که روابط خود را با اسرائیل عادی می‌کند، تصمیمی که به گفته رویترز، تا اندازه‌ای از بین تهدید ایران است.

آقای ترامپ ابراز امیدواری کرده ‌است که عربستان سعودی نیز در آینده نزدیک روابط دیپلماتیک با اسرائیل برقرار کند.