قیمت «بیت‌کوین» از مرز ۱۰ هزار دلار گذشت

تحلیل‌گران معتقدند تصمیم به راه‌اندازی «لیبرا» باعث افزایش تحرک در این بازار شده است

در حالی که افزایش چشمگیر ارزش ارز‌های رمز گذاری شده ادامه دارد، برای نخستین بار پس از مارس ۲۰۱۸ قیمت «بیت‌کوین» رکورد ۱۰ هزار دلار را پشت سر گذاشت.

گذر ««بیت‌کوین» از این مرحله، در پی افزایش بیش از ۱۰ درصد به ارزش آن ظرف ۲۴ ساعت گذشته، رقم خورد.

بر اساس قیمت اعلام شده توسط «کوین مارکت کپ ایندکس»، این افزایش قیمت، ارزش بزرگترین ارز رمز گذاری شده جهان را به ۱۰ هزار و ۸۳۱ دلار رساند، و ارزش کلی سرمایه «بیت‌کوین» در این بازار را به رقم ۲۰۰ میلیارد دلار نزدیک کرد.

افزایش قیمت اخیر «بیت‌کوین» از اوایل ماه فوریه، زمانی که هنوز زیر ۴۰۰۰ دلار معامله می‌شد، شکل گرفت.

قیمت «بیت‌کوین» در اواخر سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد خود یعنی ۲۰ هزار دلار رسیده بود و پس از سقوط ناگهانی قیمت و کاهش مداوم آن در طول بیش از یک سال گذشته، به قیمت امروزی رسیده است.

تغییر جدید در نرخ «بیت‌کوین»، باعث ایجاد مقایسه با نوسان نرخ این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۷ شده است و عده‌ای امیدوار هستند که این‌ بار از بالاترین قیمت پیشین خود نیز فراتر رود.

یکی از علاقمندان به ارز‌های رمزگذاری شده، در توییتر نوشته است: «واقعا شگفت انگیز است. ۲۰۱۷ روی تمام آن خط کشید… بیت‌کوین این بار کجا می‌خواهد توقف کند؟»

پیش بینی قیمت بیت‌کوین آشکارا دشوار است، با این حال، برخی از کارشناسان می‌گویند ممکن است ظرف چند ماه آینده، از حد نصاب ۲۰۱۷ نیز عبور کند.

همراه با با افزایش اخیر ارزش «بیت‌کوین» در بازار، ‌ارزش برخی از دیگر ارز‌های رمزگذاری شده عمده، مانند اِتریوم، ریپِل و لایت کوین نیز در ماه گذشته با سودی بین ۲۰ الی ۳۵ درصد، بالا رفته است.

به احتمال زیاد، ممکن است یک ارز رمزگذاری شده‌ تازه که هنوز وارد بازار نشده است، به افزایش قیمت اخیر بیت‌کوین کمک کرده باشد.

اوایل هفته گذشته، فیسبوک اعلام کرد که قصد دارد در سال ۲۰۲۰ نسخه «بیت‌کوین» مختص به خودش را با نام «لیبرا» راه اندازی کند.

بسیاری از کارشناسان ارز‌های رمزگذاری شده معتقدند که پول جدید فیسبوک به جای ظهور به‌عنوان یک رقیب برای بیت‌کوین، موجب قانونمند شدن این فضا خواهد شد و در مجموع، نیروی محرکه‌ای در این صنعت خواهد بود.

استیون الیسکو، از «دی اِم جی بلاک چِین»، در این زمینه به ایندیپندنت می‌گوید:« بلوک‌های زنجیره‌ای (بلاک چِین) ایجاد شده توسط فیسبوک، در درازمدت به تقویت ایده بیت‌کوین در جامعه می‌انجامد و یک سیستم خدمات مالی که بر روی بلاک چِین ساخته می‌شود، جایگزین سیستم‌های بانکی قدیمی خواهد شد».

او افزوده است: «در آینده نزدیک، لیبرا تحرک بزرگی به این بخش خواهد داد که به باور ما، پذیرش بازار ارز‌های رمزگذاری شده را دست کم در رده‌های فوقانی دولت‌ها و نهاد‌ها تسریع خواهد کرد. ارز‌های رمز گذاری شده عمومی از میان نخواهند رفت و حکم مهمترین دارایی میلیون‌ها نفر از مردم را خواهد یافت».

© The Independent

بیشتر از اقتصاد