انتخابات ۲۰۲۰؛ آیا تاخیر در انتخابات در تاریخ آمریکا سابقه دارد؟

تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا چنین اقدامی نکرده و قانون اساسی آمریکا هم اجازه این کار را نمی‌دهد

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و معاونش مایک پنس- JIM WATSON / AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته یک گام از حمله به رای پُستی فراتر رفت و این پیشنهاد ضمنی را مطرح کرد که انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری این کشور به تعویق بیفتد.

آقای ترامپ ادعا کرد که «۲۰۲۰ نادرست‌ترین و پر تقلب‌‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود» و خواستار «تاخیر در انتخابات تا زمانی که مردم بتوانند به‌درستی و در ایمنی و امنیت رای بدهند» شد.

جو بایدن، نامزد احتمالی دموکرات‌ها برای رقابت با ترامپ ۱۰۵ روز قبل این پیش‌بینی را کرده‌ بود. او به حامیانش گفته ‌بود که جمهوری‌خواهان، که اکنون قدرت را در دست دارند، سعی خواهند کرد با برخی توجیهات انتخابات نوامبر را به تعویق بیندازند.

آقای بایدن در آن زمان اظهارداشت: «حرف‌های من را به خاطر داشته ‌باشید: من فکر می‌کنم او سعی می‌کند که به طریقی انتخابات را به تعویق بیندازد و دلایلی می‌آورد که بگوید انتخابات نمی‌تواند برگزار شود.»

با وجود این ادعای رئیس ‌جمهور، تاکنون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا چنین اقدامی نکرده و قانون اساسی آمریکا هم اجازه این کار را نمی‌دهد.

بر اساس ماده دو قانون اساسی از سال ۱۸۴۵ تاریخ انتخابات برای برگزاری در نخستین روز سه‌شنبه بعد از نخستین دوشنبه ماه نوامبر تعیین شده ‌است.

به همین دلیل، رئیس ‌جمهور فرانکلین دلانو روزولت در سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ حتی در بحبوحه جنگ ‌جهانی دوم انتخابات را به تعویق نینداخت.

در سال ۱۸۴۶ آبراهام لینکلن گفت: «انتخابات نشان داد که دولت مردمی می‌تواند یک انتخابات ملی در میانه یک جنگ داخلی بزرگ برگزار کند.»

آن قوانین هنوز هم وجود دارند و بر اساس آن، مجلسین نمایندگان و سنا هر دو باید قانون مربوط به هر گونه تاریخ جدید انتخابات را به تصویب برسانند.

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها روز پنج‌شنبه هفته گذشته پیشنهادات آقای ترامپ را محکوم کردند. سناتور مارکو روبیو گفت: «قانون همین است که هست.» او ادامه داد: «ما تصمیم داریم انتخاباتی مشروع برگزار کنیم. انتخابات معتبر و همچون همیشه خواهد بود.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، هم گفت: «برگزار نشدن انتخابات در تاریخ مقرر غیرممکن است.»

این مجلس که هم‌اکنون در کنترل دموکرات‌هاست، ممکن است یک مانع دیگر بر سر راه برنامه‌های جمهوری‌خواهان برای تاخیر انتخابات اضافه کند.

بیشتر نمایندگان، همچون آقای روبیو و آقای مک‌کارتی، اشتیاقی به پیشنهاد آقای ترامپ ندارند.

در عوض، قانون‌گذاران هشدار می‌دهند که نظرات آقای ترامپ تلاشی برای تضعیف مشروعیت انتخابات ماه نوامبر آینده است، چرا که نظرسنجی‌های کنونی نشان می‌دهد که او از آقای بایدن عقب افتاده ‌است.

© The Independent