ویژگی‌های نسخه ۱۴ سیستم عامل آیفون

اپل از نسخه چهاردهم سیستم عامل iOS برای آیفون پرده برداشت

نسخه ۱۴ سیستم عامل آیفون برنامه جدیدی به نام «ترجمه» دارد که  می‌تواند تا یازده زبان را برای شما ترجمه کند - Robyn Beck / AFP

این نسخه جدید با تغییرات عمده‌ای در نحوه عمل‌کرد سیستم عامل همراه است و علاوه‌بر چند ویژگی جدید، حاوی نسخه‌های به‌روز شده برنامه‌های داخلی آیفون نظیر Messages است.

صفحه اول این نسخه سیستم عامل تغییراتی اساسی کرده که وقتی تلفن را باز کنید ظاهر می‌شوند. کاربر حالا با ورود به صفحه اول، به جای مشاهده برنامه‌ها که روی صفحه پهن شده‌اند، یک آیکون «مجموعه برنامه‌ها» را می‌بیند، که با این هدف طراحی شده که برای پیدا کردن برنامه مورد نظر خود مجبور نباشید به صفحات مختلف بروید.

نسخه جدید ریزابزارهای جدیدی هم دارد، که بسیار چشم‌نوازتر و سازگارتر از ابزارهای نسخه فعلی آیفون‌اند. این ریزابزارها علاوه بر این که اطلاعات و گزینه‌های بیش‌تری را نشان می‌دهند، می‌توانند روی صفحه اول، کنار سایر برنامه‌ها نیز بنشینند.

کاربر حالا می‌تواند حالت «تصویر در تصویر» را برای خود تنظیم کند تا از طریق آن امکان تماشای هم‌زمان ویدیوی یک برنامه و استفاده از بقیه قسمت‌های آیفون فراهم باشد. مثلا اگر یک نمایش تلویزیونی در برنامه Apple TV آغاز شود، می‌توانید آن را کوچک کنید تا روی سایر برنامه‌ها به نمایش ادامه دهد.

نسخه مشابهی از این قابلیت مدتی است که روی آیپد وجود دارد اما اولین بار است که آیفون می‌تواند اطلاعات را هم‌زمان از چند برنامه به نمایش درآورد.

مورد دیگر، تغییر در نحوه ورود تماس‌های تلفنی به آیفون یا آیپد است. در نسخه جدید، هنگام دریافت تماس تلفنی، به جای  کل صفحه، یک گوشه از صفحه شما را از تماس آگاه می‌کند.

سرویس صوتی «سیری» نیز در نسخه جدید به‌روز شده است. سیری در این نسخه جای کم‌تری روی صفحه اشغال می‌کند و هوشمندتر شده است به طوری که می‌تواند سؤالات پیچیده‌تری را جواب دهد.

نسخه ۱۴ سیستم عامل آیفون برنامه جدیدی دارد به نام «ترجمه» که به کمک بخشی از فناوری سیری می‌تواند تا یازده زبان را برای شما ترجمه کند. این برنامه می‌تواند قبل از ترجمه، صحبت‌ها را به صورت نوشته درآورده و از شما می‌پرسد که ترجمه را به صورت نوشتاری نمایش دهد یا برایتان بخواند.

این سرویس نیز مانند سیری، پردازش را داخل خود دستگاه انجام می‌دهد بنابراین اطلاعات صوتی به بیرون ارسال نمی‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته اپل، برنامه‌های پیام‌رسان و شکلک‌ها نیز به‌روز شده‌اند. در برنامه پیام‌رسان، پیام‌ها به صورت «مکالمه» مرتب می‌شوند که می‌توانید بالای صفحه سوزن کنید. گروه‌ها نیز بهتر مدیریت می‌شوند طوری که در یک گروه شلوغ می‌توانید به یک پیام یا شخص خاص پاسخ دهید به جای این که پیام‌تان در کل گروه گم شود. شکلک‌ها هم گزینه‌های بیش‌تری دارند که می‌توانید برای خود تنظیم کنید، از جمله ماسک صورت.

اپل در نسخه جدید ویژگی‌های جدید را در سرویس نقشه خود گنجانده است، که سال گذشته وارد آمریکا شد و حالا برای سایر کشورها فعال می‌شود. سازوکار جدید نقشه اپل امکان بهره‌گیری بیش‌تر از اطلاعات محلی را فراهم کرده و بالاخره جهت‌یابی در مسیر دوچرخه نیز برای بعضی شهرها گنجانده شد.

نسخه ۱۴ برای اتومبیل نیز ویژگی‌های جدیدی دارد. سرویس CarPlay با این سیستم عامل به‌روز شده و بهتر از قبل امکان می‌دهد آیفون خود را به اتومبیل متصل کنید. اما بهتر از آن حالا کاربر می‌تواند آیفون را به کلید تبدیل کند و اتومبیل را از این طریق قفل یا باز کند. اگر لازم شد می‌توانید کلید را در اختیار دیگران هم بگذارید.

این ویژگی یکی از اولین کاربردهای عمده تراشه رازآلود U1 اپل است، که امکان موقعیت دقیق تلفن یا ابزارهای دیگر را مشخص می‌کند. به خاطر وجود این تراشه است که می‌توان با آیفون قفل اتومبیل را باز کرد، حتی اگر مثلا داخل کیف‌تان باشد.

یک ویژگی جدید دیگر به نام «سنجاق» است که به کمک آن نسخه کوچک‌شده‌ای از برنامه‌ها را ایجاد می‌کند تا با یک کد خاص یا اسکن یک برچسب به سرعت پیدا شوند. طراحی سنجاق‌ها طوری است که سریع و آسان بارگذاری می‌شوند. این سرویس به درد شرکت‌هایی می‌خورد که دوست دارند سریع مشتری را به گرفتن برنامه تشویق کنند. مثلا زمانی که در صف قهوه ایستاده‌اید، با اسکن یک کد سریع برنامه را می‌گیرد و استفاده می‌کنید.

نسخه بتای سیستم عامل جدید امروز در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود نسخه اولیه آن برای عموم از ماه بعد آماده شود. نسخه کامل شده اوایل ماه سپتامبر، هم‌زمان با عرضه آیفون ۱۲ بیرون می‌آید.

اطلاعات فوق از کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل بیرون آمده که امسال برای اولین بار به صورت مجازی برگزار شد.

بیشتر از زندگی