احتمال صدمه مغزی بیمار مبتلا به کووید۱۹

به گفته پزشکان شاید زن ۵۸ ساله بر اثر ابتلا به کووید ۱۹، دچار صدمه مغزی شده باشد

این بیمار به مدت سه روز عوارض سرفه، تب و ناراحتی مغزی داشته است- PATRICK HERTZOG / POOL / AFP

پزشکانی که در دیترویت یک زن مبتلا به کووید ۱۹ را درمان می‌کردند، گزارش داده‌اند که بیمار مبتلا به عفونت سلسله أعصاب (اِی اِن ای) شده است که معمولا یک بیماری خاص کودکان است.

به گزارش نشریه «رادیولوژی»، این بیمار پنجاه و چند ساله که در یک شرکت هواپیمایی کار می‌کرده است، به مدت سه روز عوارض سرفه، تب و ناراحتی مغزی داشته است.

پس از آن که تست آنفولانزای او نتیجه منفی نشان داد، از او تست کرونای سریع و نه چندان تعیین کننده‌ای گرفته می‌شود که در خود بیمارستان تولید شده بوده است. نتیجه این تست نشان داده است که بیمار به کووید ۱۹ مبتلا شده است.

تست‌های «سی تی» (کامپیوتر توموگرافی) و «ام آی آر» بیمار که بی‌حال و نیمه بیهوش بوده است، نشان می‌دهد که بخش‌هایی از مغز او که میزان آگاهی، حواس و حافظه فرد را کنترل می‌کند، غیرطبیعی است.

بیماری «ای ان ای» به گفته پزشکان یک بیماری نادر، به ویژه در میان بزرگسالان، با درمان بسیار دشوار است.

پزشکان معالج او می‌گویند «بیمار در شرایط وخیم است و در بیمارستان می‌ماند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش نشریه رادیولوژی، این بیماری خاص مغزی پیش از این هم به دیگر عفونت‌ها مرتبط بوده است، اما تاکنون به عنوان عارضه ناشی از کووید ۱۹ شناخته نشده است.

موسسه درمانی هنری فورد می‌گوید، به‌نظر می‌رسد که این نخستین مورد تشخیص ارتباط میان بیماری مغزی و ویروس کرونا باشد. 

دکتر الیسا فوری، متخصص اعصاب بیمارستانی که این عارضه را تشخیص داده است، می‌گوید:«مهم است که تمام پزشکان مراقب عوارض از دست دادن حواس و آگاهی در میان بیمارانشان باشند. باید فکر کنیم چگونه می‌توانیم بیماران مبتلا به عوارض شدید سلسله اعصاب را در الگوی درمانی‌مان جای دهیم.»

او تاکید می‌کند: «این عارضه خود به وخامت بیماری تنفسی است.»

© The Independent

بیشتر از جهان