رژه مانکن‌ها روی آب

مانکن‏‎‌های بالنسیاگا برای یادآوری تغییرات آب‌ وهوایی روی صحنه مملو از آب رژه رفتند

هفته مد میلان فوریه ۲۰۲۰- Andreas SOLARO / AFP

برند اسپانیایی بالنسیاگا، مدهای پاییزه و زمستانه ۲۰۲۰ خود را بر صحنه‌ای مملو از آب به نمایش گذاشت. هدف از این طراحی صحنه برای قدم‌رو مانکن‌ها، تاکید بر تهدید تغییرات آب‌وهوایی در جهان بود. 

این فصل از هفته مد پاریس، در گرماگرم وحشت از ویروس کرونا و پس از هشدار امانوئل مکرون رئیس‌جمهور مبنی بر این که «همه‌گیری در راه است»، ادامه یافت. 

طراحان در ورودی سالن‌های نمایش به مردم ماسک‌های مجانی و مایع ضدعفونی‌کننده می‌دادند و چندین برنامه، از جمله یک مهمانی کوکتل برای راه‌یافتگان به فینال جوایز معتبر خانه مد ال‌وی‌ام‌اچ، لغو شد. این خانه مد پس از ادغام خانه مد لویی ویتان با شرکت موئه هنسی، تشکیل شد.

ولی با آن که ویروس کرونا به نگرانی‌ها دامن زده بود، دمنا گواسالیا، مدیر خلاقیت بالنسیاگا نکته مهم دیگری را به میهمانان یادآوری کرد:‌ بحران تغییرات آب‌وهوا. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روز یکشنبه، دمنا گواسالیا یک بار دیگر سردبیران مد، خریداران و طراحان را به استودیوی سیته دو سینما در سن‌دونی دعوت کرد. اما این بار این طراح ممتاز لباس، عمدا مرکز سالن و محل قدم‌رو مانکن‌ها را مملو از آب کرد تا نمادی باشد از افزایش سطح آب‌‌ اقیانوس‌ها. 

آب جاری در صحنه به حدی بود که زیر چند ردیف اول صندلی‌ها آب بود، و شماری از بازدیدکنندگان از جمله کانیه وست و کیم‌ کارداشیان مجبور شدند برای آن که از پاشیده شدن آب ناشی از راه رفتن مانکن‌ها به سر و رویشان در امان باشند، صندلی های خود را ترک کرده و به ردیف سوم بروند. 

 همزمان با رژه مانکن‌ها بر صحنه خیس، یک صفحه عظیم ال‌ای‌دی که بر سقف نصب شده بود، صحنه‌های میخ‌کوب‌کننده دیگری را پخش می‌کرد که در آب انعکاس می‌یافت. از جمه ذوب شدن گدازه‌های آتشفشانی، شعله‌های آتش و فوج کلاغ‌ها. 

این طراحی صحنه مرعوب‌کننده، توجه میهمانان را به خود جلب کرد و شماری از آنان تصاویر و ویدئوهای قدم‌رو مد را بر رسانه‌های اجتماعی خود منتشر کردند. 

یک کاربر نوشت:‌ بالنسیاگا با راه انداختن سیل بر صحنه مد پاییز ۲۰۲۰ ، بر بحران آب‌وهوا تاکید کرد. 

تیم بلکنز، سردبیر صنعت مد با انتشار ویدئویی از برنامه که مانکنی را در حال راه رفتن بر صحنه مملو از آب و آسمان شعله‌ور نشان می‌دهد، نوشت: «آسمان شعله می‌کشد، دریا می‌خروشد، کره زمین لحظه‌ای بیشتر برای نفس کشیدن فرصت ندارد… و بعد تاریکی مطلق.  آسمان دارد فرومی‌ریزد. باور کنید.» 

هانیا یاناگیهارا، سردبیر نشریه مد نیویورک تایمز نیز  در صفحه اینستاگرام خود، برنامه فوق را «جهان غرق‌شده» نامید و گفت گواسالیا قصد داشت صندلی‌های خالی را به مرکز ورزش کودکان اهدا کند و  آب استفاده شده برای طراحی صحنه نیز برای استفاده به عنوان «آب خاکستری به شهر پاریس بازمی‌گردد.»

 این اولین باری نیست که گواسالیا از صحنه نمایش مد بالنسیاگا برای اظهار نظر درباره مسائل اجتماعی و سیاسی بهره جسته است. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Balenciaga

A post shared by Chris Blohm (@chris.blohm) on

 کریس بلوم طراح، مدهای بهاره و تابستانه ۲۰۲۰ خود را نیز در همان سالن به نمایش درآورده بود، با این تفاوت که این بار صندلی‌ها طوری چیده شده بود که یادآور سالن پارلمان اروپا بود و سالن به نشانه برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به رنگ آبی و همرنگ پرچم اروپا درآمده بود. 

© The Independent

بیشتر از مُد و زیبایی