واتس‌اپ: دو میلیارد کاربر داریم

بیش از یک چهارم جمعیت جهان از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند

واتس‌اپ می‌گوید به امنیت کاربران بسیار اهمیت می‌دهد- JOSEPH EID/AFP

واتس‌اپ با صدور بیانیه‌ای جدید اظهار کرد که ۲ میلیارد کاربر دارد.

این، یعنی بیش از یک چهارم جمعیت جهان در این نرم‌افزار پیام‌رسان حضور دارند.

واتس‌اپ با صدور این بیانیه از تعهد خود به امنیت سخن گفت که پیش از این، توسط برخی از قانون‌گذاران و سیاست‌مداران کشورهای مختلف مورد انتقاد گرفته بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این بیانیه که در «بلاگ» آن شرکت منتشر شده است، آمده است: «رمزگذاری قوی اطلاعات، بخشی لاینفک از زندگی مدرن است. ما در تمهیدات امنیتی خود به هیچ وجه کوتاهی نخواهیم کرد، چرا که چنین کاری باعث می‌شود مردم کمتر امن و ایمن باشند. برای دستیابی به امنیت بیشتر، ما همواره در حال همکاری با متخصصان امنیت سایبری هستیم و از فناوری‌های برجسته بازار بهره می‌جوییم تا جلو هر گونه سوءاستفاده‌ای را بگیریم، و همچنین، به کاربران اجازه دهیم بدون آن که حریم خصوصی ایشان به مخاطره بیفتد، کنترل بیشتری داشته باشند و هر گونه مشکلی را به راحتی گزارش دهند.»

بر عکس نرم‌افزار دیگر، پیام‌رسان فیسبوک، واتس‌اپ از رمزگذاری دوطرفه استفاده می‌کند، یعنی فقط فردی که پیام را ارسال کرده است و شخصی که آن را دریافت می‌کند، امکان خواندنش را دارند. این ویژگی از سال ۲۰۱۶ در این برنامه تعبیه شد و واتس‌اپ همواره تاکید داشته است که این ویژگی، یکی از بخش‌های اساسی رویکرد این شرکت برای حفاظت از پیام‌های خصوصی است.

اما درست از همان زمان که این ویژگی در برنامه تعبیه شد، مورد انتقاد قانون‌گذاران هم قرار گرفت. در سال ۲۰۱۷، امبر راد، وزیر کشور بریتانیا، گفت که این ویژگی به تروریست‌ها مکانی برای مخفی شدن می‌دهد و برنامه فیسبوک برای استفاده از این ویژگی امنیتی در برنامه پیام‌رسان دیگر خود، مدام با مخالفت شدید رو‌به‌رو شده است.

البته در همان متن منتشره در بلاگ واتس‌اپ اشاره شده است که با پیوستن افراد بیشتری به این نرم‌افزار، محفوظ نگاه داشتن مکالمات کاربران به امری مهم‌تر از همیشه مبدل شده است.

در بیانیه این شرکت آمده است: «ما آگاهیم که هر چه افراد بیشتری را به هم وصل کنیم، نیاز به محافظت بیشتری از اطلاعات آنها هم خواهد بود. از آنجا که ما بیشتر زندگی خود را در فضای مجازی سپری می‌کنیم، حفاظت از مکالمات ما به امری مهم‌تر از پیش بدل شده است.»

© The Independent

بیشتر از زندگی