تشکیل پرونده قضایی برای ۲۰۰ نفر در اصفهان در پی واکنش به مرگ رئیسی

قوه قضاییه: این افراد به «انتشار اخبار کذب و محتوای توهین‌آمیز علیه شهدای خدمت» مبادرت کرده‌اند

سید محمد موسویان، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان‌ــ موج

سیدمحمد موسویان، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان، از تشکیل پرونده قضایی برای ۲۰۰ فردی که به مرگ ابراهیم رئیسی واکنش نشان داده‌ بودند، خبر داد.

موسویان این افراد را به «برهم زدن امنیت روانی» متهم کرد و مدعی شد که «علیه شهدای خدمت» محتوای توهین‌آمیز و اخبار کذب منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نوشت: «پس از حادثه سقوط هلی‌کوپتر که به شهادت ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او منجر شد، برخی با تولید، انتشار و بازنشر محتوای خلاف واقع در برخی شبکه‌های اجتماعی حرمت شهدای خدمت را شکستند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این مقام قضایی در ادامه ادعا کرد که محتوای تولیدی این افراد «باعث تشویش اذهان عمومی، ناراحتی شهروندان و خانواده‌های شهدا» شد و در ادامه فعالان فضای مجازی و مخالفان جمهوری اسلامی در داخل کشور را به «برخورد قاطعانه» تهدید کرد.

هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و چند تن از همراهانش بعدازظهر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در جنگل دیزمار بین ورزقان و جلفا سقوط کرد. رسانه‌های حکومتی صبح دوشنبه ۳۱ اردیبهشت پس از شناسایی محل وقوع حادثه، خبر مرگ رئیسی و همراهانش را تایید کردند.

خبر سقوط هلی‌کوپتر ابراهیم رئیسی از همان دقایق نخست به یکی از موضوع‌های داغ در فضای مجازی تبدیل شد و کاربران زیادی با اشاره به سوابق رئیس دولت سیزدهم در سرکوب معترضان و کشتار زندانیان، از مرگ او ابراز خوشحالی کردند.

در نقطه مقابل، دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی نیز دست‌به‌کار شد و برای رئیسی و همراهانش عنوان «شهدای خدمت» را برگزید. مقام‌های امنیتی و قضایی هم از همان ساعت‌های نخست مردم را تهدید کردند که در صورت واکنش مثبت نشان دادن به خبر کشته شدن ابراهیم رئیسی تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

محمد موحدی آزاد، دادستان کل کشور، با صدور بخشنامه‌ای ضمن برحذر داشتن کاربران شبکه‌های اجتماعی از اظهار‌نظر درباره مرگ رئیسی، آن‌ها را به «برخورد سریع، موثر و بازدارنده» تهدید کرد. او به دادستان‌های کل کشور هم دستور داد که با افراد توهین‌کننده به ابراهیم رئیسی به‌شدت برخورد کنند.

طی روزهای گذشته شماری از مردم در شهرهای مختلف ایران با عناوین اتهامی چون «توهین به شهدای خدمت» احضار و بازداشت شده‌اند. منیژه موذن، عالیه مطلب‌زاده، هیرش سعیدیان، امیرحسین مصلی و محمد معینی از فعالان رسانه‌ای و سیاسی‌اند که در همین ارتباط به نهادهای امنیتی احضار شدند.