احمد مسعود: شرق و غرب به کمک ما نمی‌آید، باید علیه طالبان متحد شویم

عضو ارشد حزب جنبش ملی گفت در نزدیک به سه سال گذشته نشانی از اتحاد میان مخالفان طالبان دیده نشده‌ است

احمد مسعود در پاریس، آبان ۱۴۰۲-alinazary/X@

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، روز چهارشنبه، ۹ خرداد، در سالگرد جان باختن ژنرال داوود داوود و ژنرال شاه‌جهان نوری از فرماندهان ارشد پلیس دولت پیشین افغانستان گفت مخالفان طالبان راهی جز اتحاد ندارند. مسعود گفت: «شرق و غرب به کمک ما نمی‌آیند، باید علیه طالبان متحد شویم، چون نقطه ضعف دشمن در اتحاد ما است.»

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان بر مقاومت و ایستادگی علیه طالبان تاکید کرد و گفت با وجود جان باختن شمار زیادی از چهره‌های تاثیرگذار ازجمله احمدشاه مسعود، عبدالعلی مزاری، برهان‌الدین ربانی، داوود داوود، شاه‌جهان نوری و دیگر رهبران در جنگ علیه طالبان، «مرحله مبارزه و حماسه هنوز تمام نشده‌ است و مسئولیت ما است که این راه را ادامه بدهیم.»

در مراسم یادبود ژنرال داوود، شماری از چهره‌های سیاسی و نظامی مخالف طالبان ازجمله یونس قانونی، معاون اول دولت پیشین افغانستان، سید سمیع سادات، رهبر جبهه متحد افغانستان، عبدالله قرلق، عضو ارشد حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان سخنرانی کردند. یونس قانونی نیز با تاکید بر مبارزه با طالبان گفت: «سلطه طالبان بر افغانستان به معنی اشغال نظامی کشور است و راهی جز مبارزه علیه این گروه وجود ندارد.» قانونی افزود که پس از اشغال شوروی، سلطه طالبان و پناه گرفتن گروه‌های تروریستی مانند القاعده در این کشور دومین اشغال افغانستان بود و این کشور اکنون مرحله سوم اشغال را تجربه می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یونس قانونی سلطه طالبان بر افغانستان را «نقطه ننگین در تاریخ» این کشور دانست و مبارزه علیه طالبان را «مسئولیتی شرعی و دینی».

در همین حال عبدالله قرلق، عضو ارشد حزب جنبش ملی، با انتقاد از رهبران سیاسی گفت، در نزدیک به ۳ سال گذشته همه از اتحاد و متحد شدن علیه طالبان صحبت کرده‌اند، اما در عمل چنین چیزی رخ نداده است. قرلق افزود که بخشی از دلایل شکست دولت جمهوری و بازگشت طالبان به قدرت، به «غرور، تکبر، نبود انسجام، حرص قدرت و خودخواهی رهبران سیاسی» برمی‌گردد. قرلق از همه رهبران سیاسی و نظامی مخالف طالبان خواست که از ۳ سال سلطه طالبان و تلاش این گروه برای دوام سلطه عبرت بگیرند و با اتحاد و یکپارچگی مردم افغانستان را از وضعیت کنونی نجات دهند. قرلق گفت: «طالبان همه چیز را از ما گرفتند و حالا با روش‌های مختلف در تلاش برای بدنام ساختن ما نیز هستند.»

سید سمیع سادات، رهبر جبهه متحد افغانستان و فرمانده واحد ویژه ارتش دولت پیشین افغانستان، گفت متحد نشدن جبهه‌ها، احزاب و شخصیت‌های سیاسی و نظامی مخالف طالبان، به تقویت رژیم طالبان منجر شده‌ است. سادات همچنین به دلایل فروپاشی دولت پیشین افغانستان اشاره کرد و در کنار مسائل بین‌المللی، ازجمله خروج نیروهای آمریکایی و متحدان بین‌المللی‌اش، «سقوط اخلاقی مقام‌های دولت جمهوری» را «باعث فروپاشی دولت از درون» دانست. سادات افزود که در دولت جمهوری اسلامی افغانستان نخست فروپاشی و شکست اخلاقی و بعد شکست نظامی اتفاق افتاد. سادات، که در هفته‌های آخر حاکمیت دولت جمهوری فرماندهی پایگاه ارتش در استان هلمند را برعهده داشت و در هفته آخر مسئولیت نظامی کابل را برعهده گرفت، تاکید کرد که راهی جز مبارزه نظامی علیه طالبان وجود ندارد و متحد شدن همه سازمان‌ها و احزاب راه پیروزی بر طالبان را کوتاه‌تر می‌سازد.

بیشتر از جهان