چرا پرتره شاه چارلز این اندازه قرمز است؟

این هنرمند ۵۳ ساله در مورد غلبه رنگ قرمز در پرتره گفت می‌خواست با یونیفرم پررنگ شاه هماهنگی داشته باشد

هنرمندی که تازه‌ترین پرتره پادشاه بریتانیا را نقاشی کرده علت قرمزی این اثر هنری را فاش کرده است.

این نقاشی که اثر جاناتان یو است و پادشاه روز سه‌شنبه در کاخ باکینگهام از آن رونمایی کرد، شاه را مقابل پس‌زمینه‌ای قرمز در حالی به تصویر می‌کشد که یونیفرم گارد ولز را بر تن دارد.

این پرتره غیرعادی اختلاف نظر میان طرفداران خاندان سلطنتی و کاربران رسانه‌های اجتماعی را برانگیخته است، که برخی می‌گویند گستره‌ وسیع رنگ قرمز آن‌ها را «ناراحت» کرده است و این‌طور به نظر می‌رسد که پادشاه «در جهنم» است.

یو گفت همان ابتدا با واکنش‌های گوناگون «کنار آمد» و میم‌های اینترنتی که این پرتره ایجاد کرد برایش سرگرم‌کننده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او به ساندی تایمز گفت: «دختر [کوچک‌تر] من بیش از اندازه مشتاق بود تمام آن چیزهای احمقانه در تیک‌تاک درباره این نقاشی را به من نشان دهد. او ۱۷ ساله است و... با تمام این نظریه‌های توطئه درباره نقاشی، که می‌گوید من شیطان‌پرست و ایلومیناتی‌ام، بهترین روز زندگی‌اش را داشت.»

او در ادامه افزود: «مهم نیست با تصویر چه می‌کنید، مهم نیست فکر می‌کنید داستانی که تعریف می‌کنید چقدر واضح است، کسی برداشت دیگری از آن خواهد داشت.»

این هنرمند ۵۳ ساله در مورد اینکه چرا تصمیم گرفت در پرتره تا این اندازه از رنگ قرمز استفاده کند، گفت می‌خواست با یونیفرم پررنگ شاه هماهنگی داشته باشد و توجه را از آن منحرف کند.

او به این روزنامه گفت: «فکر کردم رنگ قرمز واقعا توجه را منحرف خواهد کرد.» و در ادامه افزود که راه‌حل او این بود که کل نقاشی را با قرمز سیر بپوشاند.

او می‌گوید: «این ممکن است زمینه روان‌شناختی نیز داشته باشد، زیرا زمانی که این نقاشی را می‌کشیدم [در مارس ۲۰۲۳] دچار حمله قلبی شدم. اما بی‌تردید از هیچ‌کدامش آگاه نبودم‌ــ فقط این بود که این رنگ را دوست دارم.»

او فاش کرد که نقاشی مدال‌ها و یونیفرم شاه برایش دشوار بود زیرا پیش‌تر هرگز این کار را نکرده بود.

او گفت: «احتمالا بیشتر از چهره روی مدال‌ها وقت گذاشتم زیرا وقتی کار را شروع کردم، می‌دانستم با چهره می‌خواهم چه کنم.»

«هرچه بیشتر مدال‌ها را نقاشی می‌کردم، بیشتر جلب توجه می‌کردند و اولین چیزی بودند که به چشم می‌خوردند چون بسیار براق بودند. نمی‌خواستم نقاشی درباره آن‌ها باشد، اما باید جایی آن‌جا قرار می‌گرفتند. آن‌ها را اضافه می‌کردم‌ــ و بعد زیادی توی ذوق می‌زدند‌ــ و پاکشان می‌کردم. شده بود کشمکش.»

این نقاشی جدید با ابعاد ۸ فوت و ۶ اینچ (دو متر و ۶۲ سانتیمتر) در ۶ فوت و ۶ اینچ (دو متر) در سال ۲۰۲۰ به‌مناسبت ۵۰ سالگی عضویت شاهزاده وقت ولز در دریپرز کمپانی (The Drapers' Company) سفارش داده شد.

یو چهار جلسه نقاشی با پادشاه داشت، که از ژوئن ۲۰۲۱ در هایگروو آغاز شد که چارلز لقب شاهزاده ولز [ولیعهد] را داشت، و بعد در کلارنس هاوس ادامه پیدا کرد. آخرین جلسه در نوامبر ۲۰۲۳ در کلارنس هاوس انجام شد.

این پرتره از ۱۶ مه تا ۱۴ ژوئن به‌مدت یک ماه در گالری فیلیپ مولد در لندن در معرض تماشای عموم خواهد بود. ورودیه رایگان است. 

© The Independent

بیشتر از فرهنگ و هنر