صاحب سنجاق‌سینه مشهور الماس در آخرین لحظه از فروش آن پشیمان شد

سرگذشت سنجاق سینه یادآور عروسی ملکه الیزابت و الماس ۱۰۰ قیراطی کارتیه از معدن تا حراج ساتبیز

تصویر ترکیبی الماس آلنات در کنار سنجاق سینه ملکه الیزابت‌ــ رویترز

حراج سنجاق سینه یادآور عروسی ملکه الیزابت در آخرین ساعات باقیمانده به حراج متوقف  و این  الماس ۱۰۰ قیراطی کارتیه از فهرست حراج ساتبیز در ژنو خارج شد. 

فروشنده سنجاق‌‌سینه الماس‌نشان، مشابه نمونه‌ای که ملکه الیزابت فقید به سینه می‌زد، از فروش آن پشیمان شد. بنا بر گزارش نشنال جولر، حراجی ساتبیز  که قرار بود این جواهر را که یکی از شاخص‌ترین الماس‌های زرد جهان بر آن نصب شده است، ۱۴ مه در ژنو بفروشد «پس از گفتگو با فرستنده، تصمیم گرفت که این جواهر را نگه دارد.» 

پیش‌بینی شده بود خریداران برای این قطعه ارزشمند بیش از شش میلیون دلار بپردازند.

کارتیه این الماس زرد را در بستری گل‌دار نصب کرد که مشابه سنجاق‌سینه الماس صورتی ویلیامسون ملکه الیزابت بود که در سال ۱۹۴۷ به عنوان هدیه عروسی به او داده شد.

این الماس در ابتدا کمی بیش از ۱۰۲ قیراط وزن داشت، پس از تراش سبک‌تر شد اما کیفیت و درخشندگی‌اش بیشتر شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

الماس آلنات یکی از مهم‌ترین و تاریخی‌ترین الماس‌های زرد شفاف جهان است که به دلیل رنگ طلایی، سبک تراش فریبنده‌ و قدیمی‌ و طراحی زیبای دهه ۱۹۵۰ کارتیه برای نصب آن مشهور است.

ذخایر الماس آفریقای جنوبی

کشف الماس زرد ۱۰.۷۳ قیراطی یورکا در سال ۱۸۶۷ آغازگر تب جست‌وجوی الماس در آفریقای جنوبی بود. از آنجا که ذخایر آفریقای جنوبی سرشار از نیتروژن‌اند، بیشتر الماس‌های زرد باارزش جهان از جمله جوبیلی طلایی ۵۴۵.۶۵ قیراطی، صلیب سرخ ۲۰۵.۰۷ قیراطی و الماس زرد تیفانی ۱۲۸.۵۴ قیراطی از این معادن به دست آمده‌اند.

تاریخ دقیق کشف این الماس ثبت نشده، اما سبک تراش قدیمی آن نشان می‌دهد که در اواخر قرن نوزدهم یا اوایل قرن بیستم تراش‌ خورده است.

سرگرد آلفرد ارنست آلنات

این الماس به نام اولین مالک ثبت‌شده‌اش، سرگرد آلفرد ارنست آلنات، ورزشکار مشهور بریتانیایی، مالک اسب مسابقه و مجموعه‌دار هنری، نام‌گذاری شده است.

به گفته کارشناسان کریستیز، سرگرد آلنات اوایل دهه ۱۹۵۰ این الماس زرد را آن زمان هنوز ۱۰۲.۰۷ قیراط وزن داشت، خرید. او به سراغ کارتیه رفت و سنجاق‌سینه‌ای سفارش داد که این الماس بر آن نشانده شود. طراحی اولیه کارتیه در ۱۹۵۲ انجام شد و جواهرسازان کارتیه الماس آلنات را در وسط یک گل نشاندند که گلبرگ‌های باز و درخشان آن با الماس‌های باگت (نوعی از تراش سنگ‌های قیمتی) تکمیل شده بود.

فروش و پرداخت مجدد

الماس آلنات آخرین بار ماه مه ۱۹۹۶ در مزایده ژنو عرضه شد و در آنجا با رقم سه میلیون و ۴۳ هزار و ۴۹۶ دلار به فروش رسید. نام خریدار فاش نشد. در آن زمان، وزن این الماس ۱۰۲.۰۷ قیراط بود و موسسه رده‌بندی الماس جی‌آی‌ای (GIA) آن را در دسته «زرد تند فانتزی» قرار داده بود. پس از پرداخت جواهر، سنگ به وزن ۱۰۱.۲۹ قیراطی فعلی رسید. این کاهش وزن اندک تاثیری ناچیز بر طرح و سبک تراش الماس داشت، اما کیفیت رنگ را تا درجه «زرد آشکار فانتزی» بالا برد.

موسسه گوهرشناسی آمریکا یک بار در سال ۲۰۰۰ و بار دیگر در سال ۲۰۱۰ کیفیت الماس آلنات را ارزیابی کرد و هر بار به آن یک تاییدیه ویژه داد، زیرا هیچ ناخالصی در این جواهر خاص مشاهده نشد.

بیشتر از مُد و زیبایی