از سرگیری تظاهرات در بدخشان؛ طالبان بار دیگر با خشونت پاسخ دادند

در تیراندازی طالبان به معترضان، دست‌کم دو نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند

اعتراض مردم در بدخشان، روز دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت، از سر گرفته شد و در تیراندازی طالبان به تجمع اعتراضی در روستای برلاس شهرستان ارگو، دست‌کم دو نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.

برخی شاهدان عینی در گفتگو با ایندیپندنت فارسی گفتند که پنج نفر کشته شدند، اما این ارقام را هنوز منابع رسمی تایید نکرده‌اند.

اعتراض ساکنان ارگو، روز دوشنبه زمانی آغاز شد که  گروهی از نیروهای طالبان به تخریب مزارع خشخاش اقدام کردند. پاسخ خشونت‌بار طالبان به اعتراض کشاورزان ارگو باعث تجمع گسترده مردم در روستای برلاس شد و پس از تیراندازی طالبان به مردم که باعث کشته و زخمی شدن شماری از آنان شد، افراد بیشتری از روستاهای همجوار به محل اعتراض آمدند. شماری از معترضان به ایندیپندنت فارسی گفتند که طالبان تعدادی از کشاورزان را بازداشت کردند، اما به دلیل حضور گسترده مردم، به مرکز شهرستان ارگو عقب نشستند.

یکی از منابع گفت، قاری فصیح‌الدین فطرت، از فرماندهان ارشد طالبان در بدخشان که از زمان بازگشت این گروه به قدرت به عنوان رئیس ستاد ارتش کار می‌کند، نیروی بیشتری برای سرکوب معترضان به ارگو اعزام کرده است. شاهدان با ارسال ویدیو گفتند با وجودی که مردم اسلحه در دست ندارند و به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کرده‌اند، اما طالبان با شلیک گلوله پاسخ دادند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اعتراض‌ در بدخشان، جمعه، ۱۴ اردیبهشت و در پی کشته شدن یک متنفذ قومی در شهرستان درایم آغاز شد و به سرعت در شهرستان ارگو گسترش یافت. کشته شدن یک معترض دیگر در روز شنبه، ۱۵ اردیبهشت در ارگو به گسترش اعتراضان انجامید و سرانجام قاری فصیح‌الدین فطرت، رئیس ستاد ارتش طالبان در بدخشان در راس هیئتی وارد بدخشان شد و ادعا کرد که در گفت‌وگو با مردم، به اعتراضات پایان داده‌ است.

معترضان در بدخشان خواستار اخراج همه طالبان غیربومی به ویژه طالبان پشتون‌تبار از این استان شده بودند، اما نه تنها به این خواست معترضان پاسخی داده نشد، بلکه عاملان قتل دو نفر در درایم و ارگو شناسایی و به دادگاه معرفی نشدند. در تجمع اعتراضی روز دوشنبه نیز طالبان در حالی به معترضان شلیک کردند که پیش از این قاری فصیح‌الدین مردم را به لشکرکشی و سرکوب تهدید کرده بود.

هفته گذشته و پس از افزایش اعتراضات در درایم و ارگو، طالبان به صورت موقت دسترسی مردم را به شبکه‌های مخابراتی نیز قطع کردند تا از تماس مردم با رسانه‌ها و بازتاب اعتراض جلوگیری کنند. بعد از ظهر دوشنبه منابع در بدخشان گفتند که نیروهای بیشتری از مرکز شهر فیض‌آباد به ارگو اعزام شدند تا جلو گسترش اعتراض مردم را بگیرد. در عین حال، برخی منابع از زخمی شدن چند عضو طالبان در جریان درگیری با مردم خبر دادند. براساس روایت این منابع، پس از آنکه افراد طالبان به سمت کشاورزان شلیک کردند، مردم به یک خودرو نظامی طالبان هجوم بردند و یک قبضه اسلحه یک عضو طالبان به دست یکی از معترضان افتاد. در نتیجه شلیک این مرد معترض به سمت طالبان، دستکم دو عضو طالبان مجروح شدند.

سخنگویان نهادهای امنیتی و مسئولان محلی طالبان در بدخشان، تا لحظه انتشار این خبر، در مورد از سرگیری اعتراض مردم در ارگو و پاسخ خشونت‌تبار به معترضان، اظهار نظر نکرده است.