از لباس شیشه‌ای تا پروانه رقصان: اسرار شب مد سال که از چشم‌ پنهان ماند

ال فانینگ شبیه گل یخ‌زده‌ای بود که پرندگان آوازخوان قرار است بچینند؛ همچون گل‌های زمان در قلب داستان جی.جی. بالارد که الهام‌بخش موضوع شب‌نشینی بود

تصویر ترکیبی از مونا پاتل و ال فانینگ  / Balmain/ Hautemona

شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن (Met gala) سال ۲۰۲۴ باشکوه تمام برگزار شد. رویدادی محبوب، پرستاره و مملو از ظاهرهایی که علاقه‌مندان به مد می‌توانند مدت‌ها درباره آن‌ صحبت کنند. اما در حالی‌ که ظاهرهای روی فرش قرمز زیر ذره‌بین اهالی مد تحسین و قضاوت شدند، برخی جزئیات ممکن است از چشم‌ها پنهان مانده باشد.

این رویداد سطح بالا با مهمانانی از شناخته‌شده‌ترین افراد و چهره‌های صنعت مد و سرگرمی، ضیافتی است که از سال ۱۹۹۵ هر سال به میزبانی آنا وینتور، سردبیر ووگ، به منظور گردآوری کمک مالی برای موسسه لباس موزه هنر متروپولیتن در منهتن نیویورک برگزار می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

موضوع ضیافت سال ۲۰۲۴ «زیبایان خفته: بیداری دوباره مد» بود و از مهمان‌ها خواسته شد لباسی برگرفته از مفهوم «باغ زمان» برگزینند.

در این مطلب به چند مورد از نکات پنهان در لباس برخی چهره‌های حاضر در این مراسم اشاره می‌کنیم.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Balmain (@balmain)

ال فانینگ شبیه گل یخ‌زده‌ای بود که پرندگان آوازخوان قرار است بچینند؛ همچون گل‌های زمان در قلب داستان جی.جی. بالارد که الهام‌بخش موضوع شب‌نشینی بود. در این داستان، یک نجیب‌زاده «گل‌های زمان» را جمع می‌کند تا زمان را به عقب برگرداند و از نزدیک شدن اوباش جلوگیری کند. بالارد گل‌ها را این‌گونه توصیف کرد: «ساقه‌های باریک منجمد چون میله‌های شیشه‌ای؛ گلبرگ‌هایی یخ‌زده که کریستالی در دل داشتند.»

واضح است که فانینگ ایده لباسی را که بالمین برای این شب بزرگ آماده کرد از کجا پیدا کرده بود. او در حالی‌ که از پله‌های موزه متروپولیتن بالا می‌رفت، چون پرتلالو بود و گوشواره‌های کارتیه‌اش هم او را درخشان‌تر نشان می‌دادند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Balmain (@balmain)

لباس ساعت شنی تایلا

تایلا، خواننده اهل آفریقای جنوبی، با یک لباس سفارشی از بالمین که از شن و ماسه واقعی ساخته‌ شده بود، روی فرش قرمز چشم‌ها را خیره کرد. او یک کیف کلاچ به شکل ساعت شنی کوچک از این مارک نیز به همراه داشت.

این کیف غیرمعمول پر از ذراتی به رنگ روشن بود که با شکل ساعت شنی لباس او که بالاتنه‌ای اندامی و مجسمه‌مانند داشت و دنباله‌اش به سبک پری دریایی بود، هماهنگ بود.

به نوشته ووگ، لباس او با سه رنگ مختلف شن و همچنین سوزن‌های ریز کریستالی ساخته شده بود و طراحان آن را بر پیکر او قالب‌گیری کرده بودند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by jared ellner (@jaredellner)

کامیلا کابیو با کیف یخ‌زده تجسم یک ملکه یخی

کامیلا کابیو ظاهری کاملا یخی داشت؛ او به معنای واقعی کلمه یک تکه یخ را که یک رز تیره‌ داخل آن محصور شده بود، به جای کیف در دست داشت. در نهایت هم یخ ذوب شد و او فقط گل رز را نگه داشت.

کیف یخی را هنرمند سبک شخصی جرد النر (jared ellner) ساخت و ظاهر این خواننده محبوب هنر لودویک دو سن سرنین بود. او یک لباس توری سراپا پوشیده از بلور‌های سواروسکی با یقه هفت عمیق و چاکی تا بالای ران به تن داشت. طبق گزارش ووگ، این لباس نزدیک به هفت کیلو وزن داشت و ۲۵۰ هزار کریستال سواروسکی روی آن کار شده و آماده کردن آن ۴۵۰ ساعت زمان برده بود.

ظاهر مونا پاتل با پروانه‌های متحرک تزئین شده بود

مونا پاتل، غول فناوری و تاجر، لباس کرم‌رنگ خیره‌کننده‌ای از کارهای ایریس ون هرپن به تن داشت. ظاهر او با بازوبندهای ظریف پروانه‌‌ای که به‌صورت مکانیکی حرکت می‌کردند کامل شده بود.

این ظاهر را لا روچ، طراح سبک شخصی زندایا، برای مونا پاتل انتخاب کرده بود.

به نوشته نیویورک تایمز، کارهای سفارشی ایریس ون هرپن ممکن است از ۲۹ هزار دلار تا بیش از ۱۰۰ هزار دلار قیمت داشته باشند و تکمیل آن‌ها تا دو سال طول بکشد.

معنای پنهان در ظاهر لوییس همیلتون

لوییس همیلتون، قهرمان هفت دوره فرمول یک، نیز در پشت ظاهر شیک و سراپا مشکی خود از بربری معنای عمیق‌تری را پنهان کرده بود؛ درون کت او شعری از الکس وارتون، شاعر برنده جایزه کودکان در ولز، روی برچسبی گلدوزی شده بود.

همیلتون گفت که ظاهر او به جان ایستوملین تقدیم شده است که یکی از اولین باغبانان سیاه‌پوست ولزی در قرن هجدهم بود. به نقل از بی‌بی‌سی، ایستوملین زمانی که کودک بود، از آفریقا ربوده شد و در گوئیند، شمال ولز، بزرگ شد.

لانا دل ری و کفش‌ شبیه سم اسب

لانا دل ری با ظاهری از الکساندر مک‌کویین و یک جفت کفش که شبیه سم چهارپایان بود، در شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن حاضر شد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، ظاهر او از «تاج خار» الهام گرفته شده بود؛ یک سرپوش از مجموعه پاییز/زمستان ۱۹۹۶ این طراح.

کفش‌ها با خز پوشیده شده بودند که شبیه موی اسب بود و لژی میخ‌دار در قسمت پنجه داشتند.

او سرپوشی به سر داشت که خارهای بیشتری از آن بیرون زده بود و یک غلاف پارچه‌ای نازک هنرمندانه دور آن‌ها پیچیده شده بود.

به گفته وگ، این لباس با شاخه‌های زالزالک چکش‌کاری‌شده دست‌دوزی شده بود و از «پتینه و شکل مجسمه‌های هنرمند سوییسی آلبرتو ژاکومتی» الهام گرفته شده بود.

بیشتر از مُد و زیبایی