باقری گفت «قصدی برای ادامه عملیات نداریم»، سلامی دوباره اسرائیل را تهدید کرد

ابراهیم رئیسی هم اسرائیل را تهدید کرد که در صورت اقدام تلافی‌جویانه، در آتش گسترده‌تر جمهوری اسلامی و جنگی همه‌جانبه گرفتار خواهند شد

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به حملات موشکی و پهپادی بامداد یکشنبه جمهوری اسلامی به خاک اسرائیل، این کشور را تهدید کرد که در صورت واکنش نشان دادن به این حملات، با عکس‌العملی شدیدتر مواجه خواهد شد.

سلامی تصریح کرد:‌ «توصیه می‌کنم که رژیم صهیونیستی از این حرکت عبرت بگیرد. اگر هر واکنشی نشان بدهند، ما بر اساس این تجربه جدیدمان، بسیار سخت‌تر واکنش نشان می‌دهیم. ما تصمیم گرفتیم یک معادله جدید بسازیم و آن معادله این است که از این به بعد اگر رژیم صهیونیستی در هر نقطه‌ای به منافع، دارایی‌ها، شخصیت‌ها و شهروندان ما حمله کند، ما از مبدا جمهوری اسلامی ایران او را هدف تهاجم متقابل قرار خواهیم داد و عملیات وعده صادق نمونه کاملا برجسته و واضحی از این معادله جدید است.»

سخنان فرمانده‌کل سپاه پاسداران نشان می‌دهد جمهوری اسلامی و مقام‌های سپاه پاسداران برخلاف برخی تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های قبلی، تصمیم خود را برای افزایش سطح تقابل‌های نظامی با اسرائیل گرفته‌اند و اکنون با توجه به سخنان تهدیدآمیز مقام‌های دولت نتانیاهو، احتمال ادامه درگیری‌ها و گسترش جنگی همه‌جانبه و مستقیم میان دو کشور بیش از پیش شده است.

حسین سلامی در بخش دیگری از سخنان روز یکشنبه‌اش افزود:‌ «با وجود آنکه سامانه پدافند هوایی و ضدموشک دشمن در سرزمین کم‌مساحت رژیم صهیونیستی به‌وفور روی زمین کاشته شدند و هواپیماهای جنگنده زیادی مانند اف۳۵ درحال پرواز بودند تا یک سطح دفاع هوایی متراکم و چندلایه را تا اردن و عراق تشکیل بدهند، عبور از این سیستم پیشرفته و طراحی عملیاتی سنگین با پرنده‌ها و موشک‌های بالیستیک، کار بسیار سختی بود که انجام شد و ائتلاف هوایی آمریکا و فرانسه و رژیم صهیونیستی را شکست دادیم. ما امروز عملیاتی محدود در حد شرورت‌های دشمن انجام دادیم که می‌توانستیم آن را بیشتر کنیم، اما دامنه آن را در حد حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، محدود کردیم که البته این حملات، با موفقیتی بیش از حد انتظار ما به پایان رسید.»

هم‌زمان، محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نیز با اعلام رسمی پایان حملات پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به خاک اسرائیل، گفت: «عملیات از نظر ما خاتمه یافته است، اما نیروهای مسلح در حالت آماده‌باش‌اند و چنانچه لازم شد، دوباره وارد عمل خواهیم شد... چنانچه اسرائیل هر اقدام دیگری چه در خاک ما و چه در مراکز متعلق به ما در کشور سوریه و جای دیگری انجام دهد، عملیات بزرگ‌تری انجام خواهد شد.»

او همچنین ادعا کرد که پایگاه هوایی اسرائیلی نواتیم و یک پایگاه در شمال اسرائیل هدف قرار گرفته‌اند و هر دو «تا حد قابل‌توجهی» منهدم شده و از کار افتاده‌اند».

این در حالی است که سخنگوی ارتش اسرائیل خسارات وارده به این کشور بر اثر حملات سپاه پاسداران را به یک پایگاه نظامی در جنوب این کشور و «بسیار بسیار جزئی» توصیف کرد.

محمد باقری، بدون اشاره به گزارش‌ مقام‌های اسرائیل و آمریکا در خصوص «رهگیری ۹۹ درصد از حملات جمهوری اسلامی»، از همکاری و حمایت آمریکا و سایر کشورهای متحد اسرائیل در رهگیری موشک‌ها و پهپادهای شلیک‌شده از ایران انتقاد کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان تهدیدآمیزش، مدعی شد که حملات بامداد یکشنبه «تنها در حد تنبیه» اسرائیل بوده است و آن‌ها قصد نداشته‌اند مراکز جمعیتی و اقتصادی اسرائیل را هدف قرار دهند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

باقری ادامه داد: «از طریق سفارت سوئیس هم به آمریکا پیام دادیم که اگر آن‌ها با اسرائیل همکاری کنند یا امکانات نظامی در اختیار اسرائیل قرار دهند، دیگر پایگاه‌ها و نفرات آمریکا در منطقه امنیت نخواهند داشت.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، هم در پیامی به‌ مناسبت «عملیات وعده صادق» نوشت: «شب گذشته فرزندان غیور و دلاور ملت ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همکاری و هماهنگی همه بخش‌های دفاعی و سیاسی کشور، صفحه جدیدی از تاریخ اقتدار ایران را رقم زدند و درس عبرت‌آموزی به دشمن صهیونیستی دادند. اینجانب با پیروی از رهنمودهای امام خامنه‌ای و به پشتوانه حمایت ملت سرافراز و نیروهای مسلح مقتدر ایران اسلامی تاکید می‌کنم که هرگونه ماجراجویی جدید علیه منافع ملت ایران با پاسخ سنگین‌تر و پشیمان‌کننده جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، حملات موشکی و پهپادی سپاه به اسرائیل را «پیشرفته و در نوع خود بی‌نظیر» خواند و دیگر نمایندگان مجلس نیز در صحن بهارستان علیه اسرائیل شعار سر دادند و از سپاه تشکر کردند.

از سوی دیگر سارا فلاحی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حمله سپاه پاسداران به اسرائیل، درباره «واکنش‌های سریع و شدید» دیگر از سوی جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت: «آمریکا نیز در تیررس اصلی واکنش قاطع جمهوری اسلامی خواهد بود.»

این در حالی است که بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، تمامی پروازهای دو فرودگاه‌ بین‌المللی مهرآباد و امام خمینی در تهران و فرودگاه‌های شیراز، اصفهان، بوشهر و فرودگاه‌های غرب ایران به دلیل احتمال واکنش نظامی اسرائیل تا ساعت ۶ صبح دوشنبه ۲۷ فروردین لغو شده‌اند. 

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، نیز به نقل از منابع آگاه نوشت: «اگر رژیم صهیونیستی بخواهد به عملیات تلافی‌جویانه شب گذشته ایران پاسخ دهد، تاکتیک‌های متفاوت دیگری هم علیه این رژیم به کار گرفته خواهد شد. استراتژی‌ها و تاکتیک‌های متعددی برای حمله به منافع صهیونیست‌ها تمرین شده است و بسته به شرایط از آن‌ها استفاده خواهد شد.»

هم‌زمان، ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل که به موضع‌گیری‌های افراطی‌ مشهور است، در پیامی توییتری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که اسرائیل، بامداد یکشنبه در مقابل حملات جمهوری اسلامی «دفاعی تحسین‌برانگیزی» انجام داد و «اکنون زمان پاسخ کوبنده است».