کشورهای آسیایی فرارسیدن سال اژدها را جشن گرفتند 

سال نوی قمری با اولین ماه نو در تقویم قمری شروع می‌شود و ۱۵ روز بعد در اولین ماه کامل به پایان می‌رسد

بسیاری از کشورهای آسیایی و جوامع آسیایی مقیم کشورهای مختلف جهان، روز شنبه دهم فوریه، با آتش‌بازی، برگزاری مراسم و جشن‌ها و پاکت‌های قرمز حاوی عیدی برای کودکان، فرارسیدن سال نوی قمری را جشن گرفتند.

سال نوی قمری با اولین ماه نو در تقویم قمری شروع می‌شود و ۱۵ روز بعد در اولین ماه کامل به پایان می‌رسد.

تاریخ تعطیلات سال نوی قمری، هر سال کمی متفاوت است و بر اساس چرخه‌های ماه از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه متغیر است. 

جشن‌های گرامیداشت سال اژدها در تایوان با حضور لای چینگ‌-ته، رئیس‌جمهوری و هان کوئو-یو، رئیس مجلس و نماینده حزب اپوزیسیون ملی‌گرا -که طرفدار اتحاد سیاسی با چین است- برگزار شد. 

سای اینگ‌ون، رییس‌جمهور کنونی تایوان گفت که تایوان در تقابل مداوم میان «آزادی و دموکراسی در برابر استبداد» قرار دارد که «نه‌تنها بر ثبات ژئوپولیتیک اثر می‌گذارد، بلکه بر بازسازی زنجیره‌های تامین جهانی نیز اثرگذار است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او افزود: «در هشت سال گذشته، ما به وعده‌های خود عمل کردیم و وضع موجود را حفظ کردیم، عزم خود را نشان دادیم و دفاع ملی‌مان را تقویت کردیم.» 

سای که به دلیل منع قانونی از رقابت در سومین دوره چهار ساله ریاست‌جمهوری بازماند، با اشاره به روابط اقتصادی نزدیک و مناسبات سیاسی پرتنش میان جزیره خودگردان تایوان و چین، گفت: «تهدید چین درباره حمله به تایوان برای تحقق هدف تحت کنترل درآوردن تایوان و تسلط بر اقتصاد پیشرفته آن است.»

خیابان‌ها و بزرگراه‌ها در تایوان، چین، کره جنوبی، تایلند و سایر کشورها در آسیا در روز سال نو، به علت استفاده مردم از فرصت تعطیلات یک‌ هفته‌ای برای سفر و دیدار با خانواده‌ها پرترافیک بود. منابع خبری می‌گویند که همه بلیت‌های پروازهای داخلی و خارجی نیز به طور کامل فروش رفته‌اند.

آتش‌بازی و دیگر روش‌های سنتی مانند به پرواز درآوردن فانوس‌های کاغذی برای استقبال از سال نو و دادن پول در پاکت‌های قرمز رنگ به عنوان عیدی به کودکان از جمله آداب و رسوم جشن‌‌های سال نوی قمری در کشورهای آسیایی است. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که بزرگراه‌های کره جنوبی در روز شنبه صحنه ترافیک طولانی اتومبیل‌ها بود و میلیون‌ها نفر از سئول، پایتخت پرجمعیت و حومه آن برای دیدار با خانواده‌ها و اقوام‌شان در سراسر کشور عازم سفر شده‌اند.

کاخ‌های سلطنتی و سایر مکان‌های گردشگری نیز مملو از بازدیدکنندگانی بودند که با لباس‌های رنگارنگ سنتی از تعطیلات استفاده کردند. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشتکه گروه‌هایی از پناهندگان سالخورده کره شمالی به جا مانده از جنگ داخلی ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، طی مراسمی سنتی که در شهر مرزی پاجو برگزار شد، به سمت شمال و کشور کره شمالی تعظیم کردند.

 تعطیلات سال نوی قمری در حالی از راه رسیده است که تنش‌ها میان کره شمالی و کره جنوبی اوج گرفته و همسایه شمالی آزمایش‌های تسلیحاتی و تهدیدهای تحریک‌کننده‌ درباره جنگ اتمی با کره جنوبی را افزایش داده است. 

یون سوک یئول، رییس‌جمهوری کره جنوبی، در پیامی به مناسبت سال نو از سربازان آن کشور قدردانی کرد و گفت که خدمات سربازانی که در خط مقدم پاسبانی می‌کنند، به مردم امکان می‌دهد از تعطیلات لذت ببرند.

تایلند و ویتنام نیز سال نو قمری را با جشن و آتش‌بازی و رقص اژدها و همچنین دعا و نیایش در معابد بودایی برگزار کردند.

شهرهایی چون نیویورک و سانفرانسیسکو در ایالات متحده که میزبان جمعیت بزرگی از آسیایی‌های مهاجرند، هر سال صحنه برگزاری رژه‌ها و مراسم رقص و پایکوبی آسیایی‌هایی‌اند که سال نوی قمری را جشن می‌گیرند.

بیشتر از جهان