ترامپ در روز دوم نشست «داووس» باز هم به تونبرگ تاخت

ترامپ: تونبرگ روی کشورهای دیگر تمرکز کند. در آمریکا همه چیز خوب است

ترامپ می‌گوید درخواست تونبرگ برای اقدام فوری در زمینه محیط زیست غیرواقعی است- JIM WATSON / AFP

دونالد ترامپ برای دومین روز پیاپی در نشست داووس، به گرتا تونبرگ حمله کرده و از اینکه این فعال محیط زیست از دولت او انتقاد کرده و به گفته خودش جای او را روی جلد مجله تایمز گرفته است، ابراز نارضایتی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیش از ترک مجمع جهانی اقتصاد در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت، افزود که این سوئدی 17 ساله باید روی کشورهای دیگر به غیر از آمریکا تمرکز کند. او تاکید کرد که آمریکا کشوری «پاک و زیبا»ست و در آن «همه چیز خوب است».

او گفت: «آمارهای ما خیلی خوب هستند؛ آمار زیست‌محیطی ما، آمار آب ما، آمار ما در مسائل مربوط به هوا فوق العاده است. ما باید برای قاره‌ها و کشورهای دیگر کاری بکنیم.» این در حالی است که ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری، مسئول انتشار کربن شناخته شده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ترامپ افزود: «ما اقیانوس زیبایی داریم که اقیانوس آرام خوانده می‌شود؛ جایی که هزاران تن زباله که از سوی کشورهای دیگر در آن ریخته شده، به سمت ما شناور است. بنابراین گرتا باید روی آن کشورها کار کند.»

تونبرگ - که او هم در داووس حضور دارد، روز سه‌شنبه سخنان بر علیه عملکرد ترامپ در زمینه محیط زیست مطرح کرد و در جریان یک سخنرانی گفت: «بر خلاف شما، نسل من بدون نبرد تسلیم نخواهد شد. خانه ما هنوز در آتش می‌سوزد. بی‌عملی شما این آتش را شعله‌ور می‌سازد.»

ترامپ روز چهارشنبه در پاسخ به این «سخنان تند» و این که آیا دولتش برای مهار مسائل محیط‌ زیستی که فوریت دارند، به اندازه کافی گام برداشته یا خیر، گفت: «او چند سالش است؟»

پس از اینکه خبرنگاران سن تونبرگ را به ترامپ اطلاع دادند، او گفت: «آه، خوب است! او در مجله تایمز از من برنده شد.» این دختر نوجوان سوئدی از سوی مجله تایمز به عنوان شخصیت سال 2019 برگزیده شد و این در حالی بود که ترامپ هم در فهرست نامزدهای این عنوان قرار داشت.

ترامپ با اشاره به پیام محیط‌ زیستی تونبرگ گفت: «خیلی دوست داشتم سخنرانی‌اش را ببینم.» او در ادامه افزود که درخواست تونبرگ برای اقدام فوری در زمینه محیط زیست «غیرواقعی است، تا حدی که [اگر بخواهیم با این حرف‌ها پیش برویم] نمی‌توانیم زندگی کنیم».  

رئیس جمهوری ایالات متحده که پیش‌تر با رد علم محیط زیست آن را «حقه بازی» خوانده بود، از «بدبینی» این دختر نوجوان انتقاد کرد. گفتنی است که دولت ترامپ در ابتدای کارش از سیاست‌های محیط زیستی دوره اوباما عقب نشینی کرد.

ترامپ روز سه‌شنبه در نشست داووس گفت: «ترس و شک شیوه فکری خوبی نیست چون اکنون زمان امید فراوان، شادی، خوش‌بینی و عمل است. ما باید برای در آغوش‌ گرفتن موقعیت‌های فردا، پیام‌آوران همیشگی بدیمنی و پیش‌بینی‌های آخرزمانی آن‌ها را کنار بگذاریم.»

تونبرگ که دیرتر در یک میزگرد صحبت می‌کرد، با اشاره به «سخنان و وعده‌های توخالی» از سوی رهبران جهان، به گفته‌های ترامپ واکنش نشان داد. او افزود: «شما می‌گویید که کودکان نباید نگران باشند ... بدبین نباشید و بعد هیچ، سکوت!»

© The Independent