پرواز دوباره قیمت دلار و طلا در ایران

قیمت دلار ظهر روز شنبه تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان نیز رسید، اما به‌مرور با کاهشی اندک فعلا روی عدد ۵۲ هزار و ۱۵۰ تومان متوقف شد

تصویر فروشندگان دلار در خیابان جمهوری تهران- عکس از فردای اقتصاد

پیش‌بینی‌ها در مورد تاثیر قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی‌ها و پس از آن حمله آمریکا و بریتانیا به مواضع این گروه نیابتی نزدیک به جمهوری اسلامی در کشور یمن بر بازار ارز و طلای ایران، محقق شد.

امروز نرخ دلار از محدوده ۵۲هزار تومان عبور کرد. بازارهای مالی ایران روز شنبه ۲۳ دی‌ماه را با افزایش قیمت آغاز کردند و قیمت دلار از ۵۱هزار و ۵۰۰ تومان در آخرین روزهای هفته قبل، پس از باز شدن بازارها از مرز ۵۲هزار تومان عبور کرد.

هرچند روند افزایش قیمت دلار ظهر روز شنبه تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان نیز رسید، اما به‌مرور با کاهشی اندک روی عدد ۵۲هزار و ۱۵۰ تومان متوقف شد، عددی که با درنظرگرفتن نوسان بازار در روزهای اخیر بعید است ثابت بماند.

فعالان بازار بر این باورند که تا پایان روز شنبه قیمت هر دلار آمریکا می‌تواند در فاصله ۵۱هزار و ۸۰۰ تومان تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر داشته باشد. برآوردها حاکی از آن است که عبور قیمت دلار از محدوده ۵۲ هزار تومان و تثبیت آن بر این عدد چندان دور از دسترس نیست. کارشناسان تاکید دارند اگر روند حوادث منطقه‌ای به شیوه کنونی تنش‌زا باقی بماند، قیمت ارز با وجود تلاش‌های بانک مرکزی باز هم افزایش پیدا می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

افزایش قیمت دلار در هرات نیز نشان‌دهنده آن است که بازار طی روزهای آینده در مسیر صعود قیمت‌ها باقی خواهد ماند. دلار هرات روز شنبه را با قیمت ۵۱ هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرد و به نظر می‌رسد این افزایش قیمت در روزهای آینده ادامه داشته باشد.

قیمت باقی ارزها نیز شیب صعودی داشته است. هر یورو قیمت ۵۷‌ هزار و ۱۱۰ تومان را ثبت کرد، اما طی ساعات گذشته بارها با ازدست‌دادن سقف ۵۷ هزار تومان به حدود ۵۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید و دوباره به بالای سقف ۵۷ هزار تومان بازگشت. هر پوند انگلستان نیز قیمت ۶۶هزار و ۴۱۰ تومان را ثبت کرده است.

در این بین بازار طلا وضع روشن‌تری دارد، چرا که عوامل تاثیرگذار بر این بازار همگی نشانه‌های تداوم افزایش قیمت را مخابره می‌کنند.

افزایش نرخ ارز در کنار رشد جهانی قیمت طلا باعث شد که قیمت سکه امامی از روز پنجشنبه محدوده ۳۰میلیون تومان را رد کند و به ۳۲ میلیون برسد، اتفاقی که ظهر روز شنبه رخ داد و قیمت سکه امامی بین ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۳۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نوسان ماند.

طبق پیش‌بینی‌ها، قیمت‌ها در بازار طلا نیز بر اساس الگوی مشابه سال‌های اخیر باید طی روزهای آینده صعودی باقی بماند و در این صورت امکان فتح قله‌های بالاتر از ۳۳ میلیون تومان برای سکه امامی بعید نیست.

قیمت نیم‌سکه نیز روز شنبه به سقف ۱۸ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید و ربع‌سکه هم در الگوی مشابهی با افزایش قیمت، به ۱۱ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه گرمی که اوایل هفته قبل به عدد شش‌میلیون تومان نزدیک شده بود هم تا ظهر روز شنبه، ۲۳ دی‌ماه، از مرز شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عبور کرد.

اگرچه اعلام محدود بودن حملات آمریکا و متحدانش به مواضع حوثی‌ها کمی از التهاب بازار کاسته است، اما اخباری مانند توقیف یک نفت‌کش از سوی ایران و واکنش مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی و هشدار به جمهوری اسلامی برای پایان دادن به حمایت تسلیحاتی از حوثی‌ها، احتمال افزایش تنش در منطقه و شوک مجدد افزایش قیمت در بازار طلا و ارز را محتمل کرده است.

برخی شنیده‌ها حاکی از آن است حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز یکشنبه ۲۴ دی‌ماه در هفتمین روز کشته‌شدن وسام حسن طویل، از فرماندهان حزب‌الله، سخنرانی خواهد کرد. گمانه‌زنی‌ها در مورد واکنش دبیرکل حزب‌الله لبنان در قبال حمله آمریکا و بریتانیا به نیروهای یمن، یکی از موضوعاتی است که می‌تواند بر قیمت طلا و ارز در بازارهای ایران طی روزهای آینده تاثیر بگذارد.

البته واکنش جمهوری اسلامی در قبال حملات به یمن نشان‌دهنده آن است که حاکمیت تلاش دارد همانند نحوه مواجهه با حمله اسرائیل به حماس، به‌طور مستقیم خود را درگیر تقابل نظامی با آمریکا نکند.

حضور شب گذشته برخی از نیروهای نزدیک به حکومت مقابل سفارت بریتانیا در تهران نیز اگرچه در دقایق ابتدایی انتشار خبر یادآور هجوم نیروهای بسیجی به سفارت این کشور در سال ۱۳۹۰ و حمله به سفارت عربستان سعودی در دی‌ماه ۱۳۹۴ بود، اما حضور نیروهای پلیس و گارد ویژه و ممانعت از ورود احتمالی معترضان به داخل سفارت نشان داد که دولت رئیسی حاضر به پذیرش خطر چنین اقدامی نیست.

طی هفته‌های گذشته آتش تنش‌های نظامی از غزه تا دریای سرخ و لبنان در منطقه در حال شعله‌کشیدن بوده و تبعات سیاسی آن بیش از هر چیز بازارهای مالی را در ایران تکان داده است.

بیشتر از اقتصاد