شمارش آرای انتخابات سرنوشت‌ساز تایوان آغاز شد

تسای اینگ ون که دومین دوره ریاست‌جمهوری را پشت سر می‌گذارد، بر اساس قانون اساسی از شرکت دوباره در انتخابات منع شده است

رای‌گیری انتخابات رئیس‌جمهوری و پارلمانی تایوان روز شنبه سیزدهم ژانویه (۲۳ دی) در حالی برگزار شد که چین این تجربه سیاسی را گزینه‌ای بین جنگ و صلح در نظر گرفته و فشارها را برای پذیرش حاکمیت این جزیره افزایش داده است. حوزه‌های رای‌گیری در ساعت ۴ بعدازظهر به‌وقت محلی (۸ صبح به‌وقت گرینویچ) بسته شدند و شمارش بیش از ۲۰میلیون رای که به صندوق‌ها ریخته شده است، آغاز شد.

 

جزیره خودگردان تایوان که در جریان جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از سرزمین اصلی چین جدا شد، با تهدیدهای مداوم مقام‌های چینی مواجه است. پکن تایوان را قلمرو خود می‌داند و می‌گوید که در صورت لزوم آن را با استفاده از زور پس می‌گیرد و به‌طور منظم ماموریت‌های هوایی و دریایی در آنجا انجام می‌دهد.

به گزارش رویترز، تایوان از زمان برگزاری اولین انتخابات مستقیم ریاست‌جمهوری خود در سال ۱۹۹۶ که اوج دهه‌ها مبارزه علیه حکومت استبدادی و حکومت نظامی بود، مسیر موفقیت دموکراتیکی را طی کرده است.

حزب حاکم دموکراتیک مترقی (DPP) که از استقلال تایوان دفاع و ادعاهای ارضی چین را رد می‌کند، اکنون با کاندیدایی به نام لای چینگ ته که معاون رئیس‌جمهوری فعلی است، به‌دنبال کسب سومین دوره ریاست‌جمهوری است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

لای چینگ ته می‌گوید در صورت پیروزی در انتخابات، ضمن حفظ وضعیت موجود، با قدرت به دنبال صلح خواهد بود. او تعامل با پکن را مشروط به رعایت برابری و کرامت خوانده است.

گفته‌های او در حالی است که شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی، بار دیگر «اتحاد مجدد» چین با تایوان را اجتناب‌ناپذیر خواند.

لای روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر جنوبی تاینان قبل از رای دادن، تایوانی‌ها را تشویق کرد که به پای صندوق‌های رای بیایند. او در اظهارات کوتاهی گفت: «هر رای شما ارزشمند است، زیرا دموکراسی تایوان سخت به دست آمده است.»

چین در آستانه انتخابات تایوان، بارها لای را به‌عنوان یک جدایی‌طلب خطرناک محکوم و درخواست‌های مکرر او برای مذاکره را رد کرده است. با این حال، این نماینده همچنان تاکید کرده است که به تقویت دفاعی جزیره ادامه می‌دهد.

لای برای ریاست‌جمهوری با دو رقیب روبرو است؛ هو یو ای از بزرگ‌ترین حزب مخالف به نام کومینتانگ و شهردار پیشین تایپه به نام کو ون‌جه از حزب کوچک مردم تایوان که در سال ۲۰۱۹ تاسیس شد.

هو در مراسمی در تایپه برای شروع کارزار انتخاباتی خود گفته بود: «ترس ناشی از جنگ هرگز امید به صلح را از بین نخواهد برد.» اپوزیسیون (گروه مخالف) تایوان که طرفدار روابط نزدیک با چین است، انتخابات سال ۲۰۲۴ را به‌عنوان انتخاب بین جنگ و صلح معرفی می‌کند.

لای مدعی شده است که هو از پکن طرفداری می‌کند، اما این نماینده چنین گفته‌هایی را رد می‌کند. در این میان، کو به دلیل تمرکز بر مسائل اقتصادی از‌جمله هزینه بالای مسکن، یک پایگاه حمایتی پرشور در میان رای‌دهندگان جوان به دست آورده است.

انتخابات پارلمانی نیز به همان اندازه انتخابات ریاست‌جمهوری در تایوان مهم است، به‌ویژه اگر هیچ یک از سه حزب نتوانند اکثریت را به دست آورند ممکن است توانایی رئیس‌جمهوری جدید برای تصویب قوانین و هزینه‌های دفاعی با مشکل مواجه شود.

به نظر می‌رسد که در مقایسه با انتخابات قبلی، پیش‌بینی نتیجه دشوارتر باشد، زیرا برخی از مردم تایوان معتقدند که رهبر بعدی باید به فکر راه‌هایی برای کنار آمدن صلح‌آمیز با چین باشد و بسیاری از مردم نیز فکر می‌کنند که باید وضعیت موجود حفظ شود.

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری فعلی تایوان، بر اساس قانون اساسی به‌دلیل پشت سر گذاشتن دو دوره ریاست‌جمهوری از شرکت دوباره در این انتخابات منع شده است. او بارها تاکید کرده بود که جنگ یک گزینه نیست، اما تایوان در برابر فشارهای چین تسلیم نخواهد شد.

بیشتر از جهان