طالبان همزمان با موج بازداشت زنان مدعی «کاهش شمار زنان زندانی» شد

سازمان اجرایی امور زندان‌های طالبان ادعا می‌کند شمار زنان زندانی از یک‌ هزار نفر به ۸۰۰ نفر رسیده است

صحنه‌ای از مستندی درباره زنان زندانی در افغانستان به نام «با این نفس پرواز می‌کنم»-rmwfilm.org

هم زمان با آغاز موجی از دستگیری‌های زنان در نقاط مختلف کابل و شماری از شهرهای دیگر افغانستان به جرم «ترویج بدحجابی»، مقام‌های طالبان مدعی شدند «شمار زنان محبوس در زندان‌های این گروه در شش ماه گذشته کاهش یافته است.»

حبیب‌الله بدر، معاون نظامی سازمان اجرایی امور زندان‌های طالبان، سه‌شنبه ۱۹ دی به تلویزیون ملی افغانستان که تحت کنترل طالبان است گفت«اکنون مجموع تمامی زندانیان در زندان‌های رژیم طالبان در سراسر افغانستان به ۱۹ هزار تن می‌رسد که حدود ۸۰۰ تن از آن‌ها زنان‌اند.»

این در حالی‌ است که سازمان اجرایی امور زندان‌های طالبان شش ماه پیش در اوت ۲۰۲۳، اعلام کرده بود دست‌کم ۱۶ هزار تن در زندان‌های این گروه زندانی‌اند که بیشتر از دو هزار نفرشان زن و کودک‌اند. این سازمان در آن زمان، تعداد زنان زندانی در زندان‌های این گروه را یک هزار و ۱۹۴ تن ذکر کرده و از حبس یک هزار و ۲۰۰ کودک پسر، ۲۷ کودک دختر‌ و ۱۶ شهروند خارجی که پنج نفرشان زن‌ بودند، خبر داده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با آنکه طالبان در مورد هویت این دو هزار زن و کودک زندانی اطلاعاتی ارائه ندادند، فعالان مدنی و مدافعان حقوق زنان می‌گویند که اکثر زنانی که در دو سال گذشته زندانی شدند، زنانی‌اند که به رژیم طالبان اعتراض کرده و به خیابان‌ها آمده‌‌ بودند.

مولوی محمد یوسف مستری، رئیس سازمان اجرایی امور زندان‌های طالبان، مدعی است که طی دو سال حاکمیت رژیم طالبان در افغانستان نزدیک به ۳۲ هزار تن در زندان‌های افغانستان تحت کنترل این گروه زندانی شده بودند که ۱۶ هزار نفرشان آزاد شده‌اند.

حبیب‌الله بدر در گفت‌وگوی اخیر با تلویزیون ملی افغانستان، وجود زندان‌های شخصی نزد شماری از فرماندهان طالبان را هم رد و ادعا کرد «اگرچه در این مورد شایعاتی هست، این موضوع حقیقت ندارند و سازمان امور اجرایی زندان‌ها هم با ایجاد چنین زندان‌هایی مخالف است.»

او گزارش یوناما در مورد شکنجه و ضرب‌وشتم زندانیان در زندان‌های طالبان را هم تکذیب کرد. 

این در حالی است که زنانی که سابقه حبس در زندان‌های طالبان را داشته‌اند، می‌گویند که در این زندان‌ها هدف تجاوز جنسی قرار گرفته‌ و با بدترین روش‌ها از جمله ضربه زدن به اندام جنسی شکنجه شده‌اند.

بازداشت‌های خودسرانه به اتهام ترویج بدحجابی

طالبان بیشتر از ۱۰ روز است که بازداشت‌ خودسرانه دختران جوان به اتهام «ترویج بدحجابی» را در کابل و شماری از استان‌های دیگر از جمله دایکندی آغاز کرده‌اند. 

بر اساس گزارش‌ها، طالبان در کابل زنان را حتی با وجود داشتن لباس بلند و روسری به‌ دلیل پوشیدن کتانی و شلوار جین، بازداشت کرده‌اند و از سرنوشت ده‌ها دختر جوانی که اداره امر به معروف طالبان تاکنون در سطح شهرها بازداشت کرده است، هنوز اطلاعی در دست نیست. 

طالبان این اقدام را تلاش برای اجرای احکام شریعت اسلامی می‌نامند و بازداشت زنان را تایید می‌کنند. در آخرین مورد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به رسانه‌های داخلی افغانستان گفت که این برخورد «برای تنبیه زنان بی‌حجاب» انجام می‌شود.

اقدام اخیر طالبان واکنش‌های گسترده نهادهای ملی و بین‌المللی مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت. 

اتحادیه فعالان حقوق بشر این اقدام طالبان را «آدم‌ربایی» و «عمل تروریستی» خواند و از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست در این‌باره تحقیق کند و مقام‌های طالبان را به دادگاه بکشاند.

این اتحادیه اعلام کرد که این بازداشت وظیفه حکومت‌ها و نهادهای قانونی است و از آنجا که حکومت طالبان هنوز فاقد مشروعیت ملی و بین‌المللی است، اقدام این گروه «آدم‌ربایی و گروگان‌گیری» محسوب می‌شود.

بیشتر از جهان