جوزپ بورل در لبنان: هیچ طرفی در جنگ منطقه‌ای «پیروز» نخواهد شد

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان هشدار داد که هر گونه تشدید درگیری‌ها در مقیاس وسیع در جنوب لبنان می‌تواند منطقه را به سمت انفجار کامل سوق دهد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست خبری مشترک با عبدالله بو حبیب، وزیر امور خارجه موقت لبنان، در بیروت- REUTERS/Mohamed Azakir

با شدت گرفتن تنش‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد کشیده شدن لبنان به جنگ اسرائیل در غزه هشدار داد و پرهیز از تشدید تنش‌ها در منطقه را ضروری خواند.

به گزارش رویترز، جوزپ بورل روز شنبه ۶ ژانویه (۱۶ دی)، پس از دیدار با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر دولت موقت لبنان، در بیروت به اسرائیل نیز هشدار داد که هیچ طرفی در یک جنگ منطقه‌‌ای «پیروز» نخواهد شد.

از زمان حمله مرگبار حماس در اوایل ماه اکتبر به جنوب اسرائیل که آغازگر جنگی ویران‌گر در غزه بود، تبادل آتش بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، تقریبا هر روزه در مرز دو کشور در جریان بوده است.

در پی حمله هفته گذشته اسرائیل به پایگاه حزب‌الله در جنوب بیروت که به کشته شدن صالح عاروری، معاون دفتر سیاسی حماس، و تعدادی دیگر از رهبران گردان‌های قسام منجر شد، نگرانی از افزایش آتش این درگیری‌ها بالا گرفت.

بامداد شنبه، همزمان با گفت‌وگوهای جوزپ بورل و مقام‌های لبنان با هدف «پیشگیری از تشدید جنگ»، حزب‌الله در بیانیه‌ای مسئولیت شلیک ۶۲ فروند راکت به شمال اسرائیل را برعهده گرفت. گفته می‌شود که شلیک این راکت‌ها به‌عنوان بخشی از عملیات انتقامی حزب‌الله لبنان از اسرائیل به‌دلیل کشته شدن یکی از سران حماس بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اسرائیل نیز در واکنش به این راکت‌پرانی، اعلام کرد که با شناسایی سلولی در جنوب لبنان، به عامل بخشی از این حمله‌ پاسخ داده است.

بورل هفته گذشته هشدار داده بود که ترور عاروری می‌تواند باعث تشدید درگیری شود و از جامعه بین‌المللی خواسته بود تا راه‌حلی برای صلح پایدار بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بیابند. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر ضرورت باز بودن مجاری دیپلماتیک، گفت که «می‌توان جلوی جنگ را گرفت و دیپلماسی می‌تواند پیروز شود». او روز شنبه به خبرنگاران گفت: «مجاری دیپلماتیک باید باز باشند تا نشان دهند که جنگ نه تنها گزینه موجود، بلکه بدترین آن است.»

بورل در جریان سفر به بیروت، با آرولدو لازارو، فرمانده نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد (یونیفل)، و نبیه بری، رئیس بانفوذ پارلمان لبنان، نیز دیدار کرد.

سفر او به منطقه بخشی از فشار دیپلمات‌های غربی برای جلوگیری از تشدید بیشتر درگیری‌ها در منطقه، به‌ویژه در مرز لبنان و اسرائیل و همچنین یافتن راه حلی برای جنگ غزه است.

نجیب میقاتی نیز پس از دیدار با بورل هشدار داد که «هر گونه تشدید درگیری‌ها در مقیاس وسیع در جنوب لبنان می‌تواند منطقه را به سمت انفجار کامل سوق دهد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در درگیری‌های اسرائیل و حزب‌الله از سه ماه پیش تا‌کنون بیش از ۱۷۵ نفر از جمله ۱۳۰ تن از اعضای حزب‌الله کشته شدند. آتش این درگیری‌ها جان بیش از ۲۰ غیرنظامی از جمله سه روزنامه‌نگار را نیز در لبنان گرفته است. در همین حال، به گفته مقام‌های اسرائیلی، در شمال اسرائیل ۹ سرباز و دست‌کم چهار غیرنظامی کشته شدند.

هم‌زمان با دیدار بورل از لبنان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در استانبول با رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و در یونان با نخست‌وزیر آن کشور ملاقات کرد و بر لزوم «کار برای صلح گسترده‌ و پایدار در منطقه به منظور تضمین امنیت اسرائیل و پیشبرد تشکیل کشور فلسطینی» تاکید کرد.

بلینکن در چهارمین دور از دیدارهایش از خاورمیانه پس از آغاز جنگ در غزه، قرار است با مقام‌های اردن، قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اسرائیل، کرانه باختری، و مصر نیز گفت‌وگو کند.

بیشتر از جهان