جورج سانتوس، قانونگذار متهم به فساد، از مجلس نمایندگان آمریکا اخراج شد

سانتوس ۳۵ساله ششمین نفر در تاریخ ایالات متحده است که از مجلس نمایندگان اخراج می‌شود

جورج سانتوس در حال خروج از ساختمان کنگره پس از اینکه به اخراج او از مجلس نمایندگان رای داده شد، اول دسامبر ۲۰۲۳ـ AFP

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه اول دسامبر، به اخراج جورج سانتوس، قانونگذار جمهوری‌خواه که با اتهام‌های تقلب و فساد مالی و اخلاقی مواجه شده است، رای دادند.

به این ترتیب، سانتوس ۳۵ساله که وزارت دادگستری آمریکا او را به ارتکاب ۲۳ جرم ازجمله تقلب، پول‌شویی و تخلفات مالی در کمپین تبلیغاتی‌اش متهم کرده است، پس از دوران کوتاه فعالیت، از مجلس نمایندگان آمریکا اخراج شد.

به گزارش رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۱۱ رای موافق در برابر ۱۱۴ رای مخالف، به اخراج جورج سانتوس رای داد تا این نماینده بحث‌برانگیز به ششمین فرد در تاریخ ایالات متحده تبدیل شود که از این نهاد قانونگذاری اخراج می‌شود.

این نماینده سابق نیویورک، علاوه بر فساد مالی با اتهام‌هایی مبنی بر فساد اخلاقی هم مواجه بود و به دلیل افشاگری‌هایی درباره تحصیلات و سابقه‌ کاری‌اش در معرض تحقیقات کنگره قرار گرفته بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دوران فعالیت جورج سانتوس در مجلس نمایندگان آمریکا نزدیک به ۱۱ ماه به طول انجامید و اکنون کتی هوچول، فرماندار دموکرات ایالت نیویورک، ۱۰ روز فرصت دارد که یک انتخابات ویژه برای جایگزینی او برگزار کند.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبران ارشد جمهوری‌خواه با اخراج سانتوس مخالفت کردند، اما مخالفت آن‌ها به اندازه کافی برای ادامه فعالیت این نماینده جنجالی تاثیرگذار نبود. با آن که بیشتر نمایندگان خواهان اخراج این نماینده جوان به دلیل اتهام‌های گسترده‌اش بودند، برخی از قانونگذاران ابراز نگرانی کردند که اخراج سانتوس می‌تواند به یک رویه برای اخراج قانونگذاران تبدیل شود.

سانتوس از زمان انتخاب شدنش در نوامبر ۲۰۲۲، درگیر ماجراهای بسیاری بوده است. او اعتراف کرده که برخی از بخش‌های مربوط به سابقه تحصیلاتی و شغلی‌اش را جعل کرده است، اما علاوه بر این، دادستان‌های فدرال او را به پول‌شویی در بودجه مبارزات انتخاباتی و کلاهبرداری از حامیان مالی نیز متهم می‌کنند.

سانتوس که در برابر اتهام‌های فساد مالی مدعی بی‌گناهی شده است، از خطر قبلی اخراج در اوایل نوامبر نجات یافته بود. در آن زمان ۱۸۲ نفر از جمهوریخواهان و ۳۱ دموکرات به برکناری او رای منفی دادند و استدلال کردند که باید منتظر حکم دادگاه در پرونده او ماند، یا صبر کرد که دوره نمایندگی‌اش به پایان برسد.

با این حال، گزارش کمیته اخلاق مجلس نمایندگان آمریکا در مورد اتهام‌های وارده به سانتوس، حمایت آن‌ها را از بین برد و تنها ۱۱۲ نفر از ۲۲۲ جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان این بار به ابقای او رای دادند.

یک بررسی دو حزبی در کنگره در ماه گذشته نشان داد که سانتوس تقریبا چهار هزار دلار برای درمان‌هایی از‌جمله بوتاکس از حساب کارزار تبلیغاتی‌اش برداشت کرده است. به گفته کمیته اخلاق، او همچنین بیش از چهار هزار دلار از پول کمپین خود را در فروشگاه لوکس هرمس خرج کرده و بابت پلتفرم آنلاین معروف به محتوای جنسی «اونلی فنز» هم مبالغی را هزینه کرده است.

پس از گزارش کمیته اخلاق، او گفت که برای انتخابات سال آینده نامزد نخواهد شد.

مشکلات سانتوس اندکی پس از انتخابات نوامبر ۲۰۲۲ آغاز شد، زمانی که رسانه‌ها گزارش دادند که او در دانشگاه نیویورک تحصیل نکرده و بر خلاف ادعای مبارزات تبلیغاتی‌اش، در گلدمن‌ساکس و سیتی‌گروپ نیز کار نکرده است.

او همچنین به دروغ ادعای میراث یهودی کرد و به رای‌دهندگان گفت که پدربزرگ و مادربزرگش در طول جنگ جهانی دوم از دست نازی‌ها گریخته‌اند.

دو دستیار سابق مبارزات انتخاباتی جورج سانتوس نیز به اتهام‌های مربوط به کلاهبرداری اعتراف کرده‌اند. با این حال، او خودش ارتکاب تخلف را انکار می‌کند و قرار است محاکمه‌اش در ۹ سپتامبر ۲۰۲۴ آغاز شود.

بیشتر از جهان