طوفان فراگیر خورشیدی با خطر قطعی رادیو و اینترنت به زمین می‌رسد

این طوفان ممکن است روز جمعه شفق‌های تماشایی ایجاد کند که تا عرض‌های جغرافیایی میانی ادامه می‌یابد

نمونه‌ای از طوفان خورشیدی در تصویر دیده می‌شود ـ Canva

کارشناسان هواشناسی در ایالات متحده آمریکا می‌گویند روز جمعه احتمال بروز نوسانات رادیویی، اینترنت و جی‌پی‌اس در برخی از نقاط جهان وجود دارد، چرا که پیش‌بینی می‌شود طوفان خورشیدی عظیمی به زمین برسد.

تامیتا اسکوف، فیزیکدان هواشناسی فضایی، گفت که این طوفان خورشیدی یا پرتاب جرم تاجی (سی‌ام‌ئی) با میدان مغناطیسی زمین تداخل می‌کند و احتمالا بر اشکال مختلف ارتباطی تاثیر می‌گذارد و موجب تشکیل شفق‌های درخشان و تماشایی می‌شود.

دکتر اسکوف در ایکس نوشت: «پیش‌بینی می‌شود که این طوفان تا ظهر اول دسامبر به زمین برسد... اگر میدان مغناطیسی درست جهت‌دهی شود، انتظار داریم شفق قطبی به عمق عرض‌های جغرافیایی میانی برسد. احتمال دارد به‌ویژه در سمت شب زمین برای دریافت [امواج] رادیو غیرحرفه‌ای و جی‌پی‌اس مشکلاتی به وجود بیاید.»

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا (NOAA) و سایر پیش‌بینی‌کنندگان پیش‌تر اعلام کرده بودند که سه طوفان خورشیدی به سمت زمین در حال حرکت است که برخی از آن‌ها احتمال دارد با هم یکی شوند و اختلالات قوی‌تری در میدان مغناطیسی ایجاد کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر اسکوف پیش از این گفت: «همراه با دو طوفان قبلی که در راه هستند به [این] معناست که ۱.۲.۳- ضربه شدید داریم.» و افزود که به «احتمال بسیار زیاد طوفان مغناطیسی قوی در سطح-جی۳ و شفق قطبی روی زمین به وجود می‌آید.»

شدت طوفان‌های خورشیدی را با حرف جی و به دنبال آن اعداد ۱ تا ۵ نشان‌ می‌دهند، که یک، کم‌شدت‌ترین و پنج، شدیدترین رویداد است. طوفان‌های جی‌۲ رویدادهایی قوی‌اند که احتمالا باعث ناوبری ماهواره‌ای ناپیوسته می‌شوند و برای ناوبری رادیویی با فرکانس پایین مشکلاتی پدید می‌آورند.

یک ضربه مستقیم! ناسا طوفان خورشیدی سهمگین را در ناحیه برخورد به زمین مدل‌سازی کرده است. پیش‌بینی می‌شود که این طوفان تا نیمه نخست روز اول دسامبر به زمین برسد. همراه آن دو طوفان دیگر در راه است، به این معنی که ۱.۲.۳ برخورد داریم. اگر میدان مغناطیسی به‌درستی جهت‌گیری شود...

دکتر تامیتا اسکوف، ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳

ستاره‌شناسان آماتور عکس‌ها و فیلم‌های خود از جلوه‌های خیره‌کننده شفق قطبی در نیمکره شمالی را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند.

جلوه خیره‌کننده شفق قطبی امشب در گرینلند هم‌زمان با تاثیر پرتاب جرم تاجی! می‌توانم ۱۰۰ بار ببینمش‌!

ودرگیمر، اول دسامبر ۲۰۲۳

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا می‌گوید: «با افزوده شدن جرم تاجی چهارم به سه جرم تاجی که در راه هستند، جرم تاجی با هاله کامل، پیش‌بینی‌کنندگان مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضا (SWPC) را بر آن داشت که مشاهده جی ۲ را در اول دسامبر به مشاهده جی ۳ ارتقا دهند. این جرم تاجی هاله‌ای پرشتاب‌تر می‌آید تا با ۲ مورد از جرم تاجی ۳ قوی ترکیب شود، و همگی در اول دسامبر به زمین می‌رسند.»

این اداره افزود: «اکنون احتمال دارد وضعیت (قوی) جی۳ اول دسامبر رخ بدهد.»

طلوع ماه و نوار شفق قطبی در شرق خروجی بزرگراه کلگری. نخستین نور ۱۴ تا ۲۴ میلی‌متری.

هارلن توماس، اول دسامبر ۲۰۲۳

طوفان‌های خورشیدی، انفجارهای قوی انرژی‌اند که از خورشید می‌آیند و حالت چهارم ماده پلاسما و ماده یونیزه دارند.

آن‌ها را پدیده‌های زبانه خورشیدی، پدیده‌های انفجاری در خورشید که از آزاد شدن انرژی مغناطیسی مرتبط با لکه‌های خورشیدی پدید می‌آیند، تولید می‌کنند.…

چه گنده است! منطقه ۳۵۰۰ روی خورشید ما شعله‌ای نزدیک به کلاس-ایکس شلیک کرد و طوفان خورشیدی قوی به سمت زمین به راه انداخت. منتظر تصاویر تاج‌نما [تلسکوپ ویژه بررسی خورشید] هستیم، اما انگار این طوفان اول دسامبر می‌رسد. بیشترین شانس شفق قطبی، احتمالا در سطح جی۳-جی۴ با این یکی...

دکتر تامیتا اسکوف، ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳

به گفته دانشمندان، طوفان خورشیدی جاری از یک شعله قوی در جوار «منطقه ۳۵۰۰» روی خورشید پدید آمد.

طوفان خورشیدی معمولا با میدان مغناطیسی زمین تداخل می‌کند و به شبکه‌های برق آسیب می‌زند، ماهواره‌ها را از کار می‌اندازد و در برخی موارد اتصال اینترنت را مختل می‌کند.

کارشناسان می‌گویند طوفان خورشید که طبق پیش‌بینی‌ها روز جمعه زمین را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند سیستم‌های ارتباطی عرض‌های بالای جغرافیایی را مختل کند.

دکتر اسکوف گفت: «احتمالا سطح این یکی جی۳-جی۴ است، به‌ویژه با توجه به اینکه هم‌اکنون دست‌کم دو طوفان خورشیدی‌، پیش از این یکی در راه هستند.»

© The Independent

بیشتر از علوم