حمله با چاقو به افسر پلیس زندانی به جرم قتل جورج فلوید

درک شووین، افسر سابق پلیس، در سال ۲۰۲۱ به قتل جورج فلوید، سیاهپوستی که در خیابان بازداشت شده بود، اعتراف کرد

درک شووین در دادگاه مینیاپولیس، ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱ ـ AFP

بنابر گزارش چند رسانه‌ آمریکایی، درک شووین، افسر سابق پلیس مینیاپولیس که در قتل جورج فلوید در سال ۲۰۲۰ مجرم شناخته شده بود، روز جمعه در زندانی در آریزونا با چاقو زخمی شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، یکی از منابع آگاه در این زمینه اعلام کرد که شووین پس از حمله روز جمعه در زندان آریزونا با ضربات چاقو، در وضعیت پایداری قرار گرفته است.

سازمان زندان‌ها نیز در بیانیه‌ای خبر داد که «یک فرد زندانی» در زندان توسان حدود ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر مورد حمله قرار گرفته است. دو منبع آگاه تایید کردند که فرد مورد اشاره، همان درک شووین است.

در بیانیه سازمان‌ زندان‌ها آمده است: «کارمندان حاضر اقداماتی را برای نجات جان زندانی آغاز کردند و این فرد برای درمان به بیمارستان منتقل شد.» در این بیانیه تاکید شده است که «در جریان این حادثه به کارمندان آسیبی نرسیده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کیت الیسون، دادستان کل مینه‌سوتا، که شووین را در پرونده جورج فلوید تحت پیگرد قانونی قرار داد، با صدور بیانیه‌ای در این زمینه گفت: «از شنیدن این موضوع که درک شووین هدف خشونت قرار گرفته است، بسیار ناراحتم. او به دلیل انجام جرم ارتکابی‌اش محکوم شده است و مانند هر فرد زندانی، باید بتواند بدون ترس از انتقام یا خشونت، دوران محکومیتش را بگذراند.»

شووین در حال گذراندن دو دوره محکومیت هم‌زمان است.  این مامور سابق پلیس، آوریل ۲۰۲۱، با اتهام‌های ایالتی قتل غیرعمد درجه دوم، قتل درجه سه و قتل عمد درجه دوم، به ۲۲ سال‌و‌نیم زندان محکوم شد.

دریک شووین در دادگاه اعتراف کرد که در سال ۲۰۱۷ نیز با توسل به زور، حقوق یک نوجوان ۱۴ ساله را نقض کرده است. همان زمان در دادگاه، پرونده دیگری علیه این مامور پلیس سابق شهر مینیاپولیس گشوده شد. او در دادگاه به ۲۱ سال زندان دیگر نیز محکوم شد.

 شووین، روز ۲۵ مه ۲۰۲۰، پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر استفاده جورج فلوید از ۲۰ دلار تقلبی در یک فروشگاه در مینیاپولیس، بیش از ۹ دقیقه روی گردن و پشت فلوید زانو زد. فلوید سیاه‌پوست و ۴۶ ساله که دست‌هایش با دستبند بسته شده بود و با صورت روی زمین دراز کشیده بود، می‌گفت که نمی‌تواند نفس بکشد و در نهایت جان باخت.

قتل فلوید باعث اعتراض‌های گسترده در ایالات متحده و سراسر جهان به دلیل رفتار پلیس با رنگین‌پوستان، به‌ویژه سیاه‌پوستان آمریکایی شد. طبق گزارشی در سال ۲۰۲۲، تحقیقات اداره حقوق بشر مینه سوتا نشان داد که مینیاپولیس و اداره پلیس آن «رویه‌ای از تبعیض نژادی» داشتند.

پرونده قتل جورج فلوید یکی از جنجالی‌ترین رخدادهای جامعه ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود که با عنوان «جان سیاهان اهمیت دارد» به دیگر مناطق جهان نیز تسری یافت.

نظرسنجی «حقایق سخت انجمن حقوق مدنی و عدالت اجتماعی اکسیوس-ایپسوس» در سال ۲۰۲۱ نشان داد که «درگیری و تعامل‌های خطرناک پلیس با سیاه‌پوستان آمریکایی، محتمل‌تر است.» بر اساس این نظرسنجی، از هر سه آمریکایی تنها یک نفر موافق است که اعتراضات علیه نژادپرستی در سال ۲۰۲۰ تاثیر مثبتی بر جامعه داشته و بیش از ۷۵ درصد معتقدند که ایالات متحده کشوری نژادپرست است.

بیشتر از جهان