فروپاشی و نگرانی تیم ملی فوتبال افغانستان هم‌زمان با آغاز رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۶

۱۸ بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان به دلیل فساد در اداره ورزش، از این تیم کناره‌گیری کردند

جلسه تمرینی تیم ملی فوتبال افغانستان در شهر دوحه قطر‌ــ Facbook/affofficial

هم‌زمان با آغاز رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۷، تیم ملی فوتبال افغانستان وضعیتی آشفته دارد.

تیم ملی فوتبال افغانستان از روز پنجشنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳ در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ و در مصافی سخت، مقابل تیم قطر به میدان خواهد رفت. این بازی شامگاه پنجشنبه ۲۵ آبان ساعت ۲۰:۱۵ به وقت محلی در ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه برگزار می‌شود و اشلی وستوود، سرمربی جدید افغانستان، هدایت این تیم را به عهده دارد.

افغانستان در گروه ای (A) این رقابت‌ها با تیم‌های قطر، هند و کویت هم‌گروه است. این تیم در مرحله مقدماتی جام‌ جهانی قبلی هم با هند و قطر هم گروه بود با این تفاوت که در این دوره به جای بنگلادش با کویت در یک گروه است.

پس از برتری افغانستان در برابر مغولستان و صعود این تیم به مرحله گروهی رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی، اخراج پرسروصدا و جنجالی عبدالله المطیری در پی اختلاف با ملی‌پوشان، فوتبال همیشه پرماجرای افغانستان را با چالشی جدید مواجه کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از طرفی، کناره‌گیری ۱۸ بازیکن باسابقه‌ از تیم ملی فوتبال افغانستان در آستانه مسابقات، وضعیت فوتبال افغانستان را از هر زمان دیگری نگران‌کننده‌تر کرده است.

حدود یک ماه پیش بود که شماری از بازیکنان ملی فوتبال افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای در فضای مجازی، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان را به فساد متهم کردند و گفتند از این تیم کناره‌گیری می‌کنند. فیصل شایسته، فرشاد نور، نجم حیدری، امید پوپلزی، ذوالفقار نظری، حسین زمانی، جبار شرزه، امید موسوی، یما شیرزاد، توفی اسکندری، مازیار کوهیار و عمران حیدری در متن مشترکی که هر یک در فیس‌بوک منتشر کردند، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان را متهم کردند که پول این فدراسیون را به جای هزینه کردن برای ورزشکاران و تقویت ورزش، به جیب خود سرازیر کرده‌اند.

در این متن مشترک با عنوان «تجارت فدراسیون فوتبال روی تیم ملی» آمده است: «ما بازیکنان تیم ملی فوتبال افغانستان به اطلاع می‌رسانیم که دیگر حاضر نیستیم با نهادی که به فساد آلوده باشد، همکاری کنیم.»

به گفته بازیکنان تیم فوتبال افغانستان، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان از بودجه تهیه بلیت‌ رفت‌وبرگشت بازیکنان تیم ملی هم استفاده شخصی می‌کنند. آن‌ها همچنین این فدراسیون را متهم کردند که یک بار محل «بازی‌های خانگی» را از شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، به عربستان سعودی تغییر داده است.

گفته می‌شود فدراسیون فوتبال افغانستان مبلغ ۳۰ هزار دلار به عنوان هدیه برای بازیکنان تیم ملی از فدراسیون فوتبال عربستان سعودی دریافت کرده است؛ مبلغی که قرار بود پس از پیروزی اول تیم ملی برابر مغولستان در تاجیکستان، به بازیکنان تیم اهدا شود؛ اما آن‌طور که بازیکنان معترض مدعی شده‌اند، ۱۰ هزار دلار از پاداش بازیکنان تیم ملی میان رئیس، دبیرکل و اعضای هیئت اجرایی تقسیم شده است و به باور آن‌ها، فدراسیون فوتبال با استفاده از تیم ملی به نفع خود بهره‌برداری اقتصادی می‌کند.

با بازگشت طالبان به قدرت، تیم ملی فوتبال زنان افغانستان منحل شد و اعضای این تیم به خارج از افغانستان پناه بردند اما تیم ملی فوتبال مردان به فعالیتش ادامه داد. هرچند بیشتر اعضای این تیم در خارج از افغانستان‌ ساکن‌اند و برای شرکت در مسابقات از کشورهای مختلف دور هم جمع می‌شوند، این تیم در دو سال گذشته همچنان در مسابقات حضور داشته است.

بیشتر از ورزش