شمار کشته‌ها و زخمی‌های روسیه در جنگ اوکراین از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشت

مسکو و کی‌یف آمار تلفات جنگی‌شان را محفوظ نگه داشته‌اند و با آن مانند اسرار دولتی برخورد می‌کنند

جلسه ولادیمیر پوتین با سرگئی شویگو، وزیر دفاع، و والری گراسیموف، فرمانده ارتش روسیه، ۹ نوامبر ۲۰۲۳‌ـ This pool Gavriil GRIGOROV/AFP

برآوردهای بریتانیا نشان می‌دهد که شمار تلفات نیروهای نظامی روسیه در حمله به اوکراین از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشته است و هزاران نفر نیز میدان جنگ را ترک کرده‌اند.

جیمز هیپی، وزیر امور نیروهای مسلح، برآورد تلفاتی را که ولادیمیر پوتین از آغاز حمله در فوریه سال گذشته متحمل شده است، فاش کرد.

او روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسش‌های جان هیلی، وزیر دفاع در سایه، گفت: «ما برآورد می‌کنیم که از آغاز درگیری، حدود ۳۰۲ هزار نفر از نیروهای نظامی روسیه کشته یا زخمی شده‌اند، و ده‌ها هزار نفر [از میدان جنگ] فرار کرده‌اند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هیپی با ارائه جزئیات سایر خسارت‌های گسترده روسیه، گفت این کشورهزاران خودرو نظامی، کشتی‌های ناوگانی، و تجهیزات از دست داده‌، که منابعش را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای تحلیل برده است.

او گفت: «ما همچنین برآورد می‌کنیم از آغاز درگیری تاکنون، بیش از ۷۱۱۷ خودرو زرهی، از جمله حدود ۲۴۷۵ تانک اصلی میدان نبرد، ۹۳ هواگرد ثابت‌بال، ۱۳۲ هلیکوپتر، ۳۲۰ هواپیمای بدون سرنشین، ۱۶ کشتی ناوگانی از تمام رده‌ها، و بیش از ۱۳۰۰ نوع  از سامانه‌‌های توپخانه منهدم شده است.»

برآورد بریتانیا از تلفات مشابه ارزیابی کی‌یف است که می‌گوید تا سه‌شنبه، روسیه در مجموع ۳۱۳ هزار و ۴۷۰ نیروی نظامی را در نبرد از دست داده است.

هیپی در پاسخ به سوال در مورد تلفات مشاهده‌شده در شرکت‌های نظامی خصوصی روسیه در جنگ، گفت در بحبوحه دشواری‌های جنگ نمی‌شود تعداد واقعی این تلفات را به دست آورد.

او گفت: «تعداد نیروهای کشته‌شده‌ای که در خدمت شرکت‌های نظامی خصوصی روسیه بودند روشن نیست.» 

«روسیه از چند شرکت نظامی خصوصی و یگان‌های داوطلب در اوکراین استفاده کرده است تا نیروهای نظامی روسیه را افزایش دهد، اما مرگ افراد این سازمان‌ها در ارقام رسمی تلفات نظامی روسیه منعکس نمی‌شود.»

گروه واگنر، یکی از مشهورترین شرکت‌های نظامی خصوصی روسیه، به برخی از خونین‌ترین نبردها در اوکراین اعزام شده بود.

این گروه در اوکراین تلفات قابل‌ملاحظه‌ای را متحمل شده است. اما پیش‌تر در سال جاری، پس از شورش نافرجام یوگنی پریگوژین، فرمانده این گروه که اکنون مرده است، بسیاری از جنگجویان واگنر کشور را ترک کردند و در چارچوب قراردادی، به بلاروس نقل مکان کردند.

با وجود این، کی‌یف بعدتر گفت که چند صد نفر از آن‌ها به شرق اوکراین بازگشته‌اند.

روسیه از آغاز جنگ اوکراین آمار رسمی تلفاتش را منتشر نکرده است. مسکو و کی‌یف آمار تلفات جنگی‌شان را محفوظ نگه داشته‌اند و با آن مانند اسرار دولتی برخورد می‌کنند.

در مراحل اولیه جنگ، روسیه مرگ بیش از ۶۰۰۰ سرباز را علنی تایید کرد. به گفته فعالان و روزنامه‌نگاران مستقل، گزارش‌ها در مورد تلفات نظامی در رسانه‌های روسیه به‌شدت کنترل می‌شود.

مستندسازی شمار کشته‌شدگان در روسیه به نوعی نافرمانی تبدیل شده است؛ کسانی که چنین کاری کنند با آزار و احتمالا اتهام‌های کیفری مواجه می‌شوند.

در فوریه، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که احتمالا حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار روس در جنگ کشته شده‌اند.

ارزیابی سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا که به بیرون درز کرده، شمار روس‌های کشته‌شده در نبرد در سال اول جنگ را بین ۳۵ تا ۴۳ هزار نفر برآورد کرده است.

© The Independent

بیشتر از جهان