واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا

کنعانی: چنین اقدامی با رویکرد اتحادیه و برجام مغایرت کامل دارد

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه - اقتصاد آنلاین

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲۵ مهر، در بیانیه‌ای اعلام کردند که تحریم‌های پیشین سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی همچنان باقی خواهند ماند. اکنون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصمیم شورای اتحادیه اروپا برای اجرا نکردن تعهدات این اتحادیه در موعد سال هشتم اجرای برجام، مدعی شد که این اقدام شورای اتحادیه اروپا، «نقض صریح تعهدات اتحادیه و سه کشور اروپایی ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی توام با سوءنیت است».

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا، آن را اقدامی یک‌جانبه، غیرقانونی و از لحاظ سیاسی غیرقابل توجیه خواند و گفت: «چنین اقدامی، با ادعا‌ها و رویکرد اتحادیه و سه کشور اروپایی مبنی بر تعهد به اجرای کامل برجام مغایرت دارد.»

تحریم‌های اعلام‌شده از طرف اتحادیه اروپا تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ اعتبار داشتند و با این تصمیم کماکان ادامه می‌یابند. به‌ گزارش خبرگزاری رویترز و بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، این تحریم‌ها برخی افراد و نهادها در ایران را هدف قرار می‌دهند که وابسته به سپاه پاسداران‌اند یا در فعالیت‌های هسته‌ای و توسعه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی نقش داشته‌اند. در این بیانیه‌ آمده است که شورای اروپا اقدام‌های تحریمی علیه افراد و نهادهایی را که قبلا مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده‌ بودند، حفظ می‌کند. این تحریم‌ها درباره افراد و نهادهای در ارتباط با برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی شدیدتر است.

این بیانیه در عین حال تاکید کرد که این تحریم‌ها جدید نیستند و وضعیت آن دسته از تحریم‌های اتحادیه‌ اروپا که پیش‌تر لغو شده‌اند، تغییر نکرده است.

پیش از این اقدام نیز، دفتر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت که اختلاف‌ها بر سر اجرای برجام کماکان باقی است و سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه از قصد خود در خودداری از لغو تحریم‌هایی خبر داده‌اند که قرار بود روز ۱۸ اکتبر لغو شوند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ششم اکتبر، در بیانیه‌ای نوشت که نامه‌ مشترک وزیران خارجه تروئیکای اروپایی درباره اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را دریافت کرده است.

خبرگزاری رویترز در تیر ماه (اواخر ماه ژوئن) به نقل از چهار منبع مطلع گفته بود که دیپلمات‌های اروپایی به جمهوری اسلامی اطلاع داده‌اند که اتحادیه اروپا تحریم‌های موشکی علیه جمهوری اسلامی را حفظ خواهد کرد. لغو این تحریم‌ها یکی از بندهای غروب برجام است که موعد آن ۱۸ اکتبر است.

رویترز گفته بود که منابع آگاه سه دلیل را برای قصد تروئیکای اروپایی برای حفظ تحریم‌ها مطرح کردند:‌ استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه و رو به زوال نهادن منافع تواقف هسته‌ای با توجه به نقض مفاد آن از طرف ایران.