سازمان ملل: هفت میلیون افغان در آستانه فصل سرما نیازمند کمک فوری‌اند

بر اساس آمار سازمان ملل در حال حاضر حدود ۱۵.۳ میلیون نفر در افغانستان غذای کافی ندارند

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که یک بحران انسانی با ابعاد باورنکردنی و پیچیده از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، در این کشور در حال شکل‌گیری است. به گفته این سازمان، مردم افغانستان زمستان سختی پیش رو دارند. 

برنامه جهانی غذا روز یکشنبه ۲۳ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از هفت میلیون نفر در افغانستان برای گذراندن فصل زمستان به کمک‌های فوری نیاز دارند. بنا بر اعلام این برنامه، برای رساندن کمک به این نیازمندان به ۴۰۰ میلیون دلار نیاز است و از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در سراسر افغانستان کاری انجام دهند. 
 

به گفته این نهاد سازمان ملل، از دست دادن شغل، کمبود پول نقد و افزایش قیمت‌ها در دو سال گذشته به شکل‌گیری طبقه جدیدی از جمعیت افغانستان منجر شده است که هیچ پشتوانه غذایی ندارند.

بر اساس آمارهای این سازمان، در حال حاضر حدود ۱۵.۳ میلیون نفر در افغانستان غذای کافی ندارند و این کشور در آستانه فروپاشی اقتصادی است؛ زیرا ارزش پول ملی در پایین‌ترین سطح و قیمت مواد غذایی مدام در حال افزایش است.

آمارها هم نشان می‌دهد که تعداد افراد مبتلا به سوءتغذیه حاد در ۲۵ استان از ۳۴ استان افغانستان در سطح بالاتر از اضطراری قرار دارد. پیش‌بینی شده که این بحران سوءتغذیه همچنان شدت بگیرد و تقریبا نیمی از کودکان زیر پنج سال و یک‌چهارم زنان باردار و شیرده در ۱۲ ماه آینده به حمایت تغذیه‌ای نجات‌بخش نیاز پیدا کنند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که با نزدیک شدن فصل زمستان در افغانستان، وارد کردن مواد غذایی به  این کشور و انتقال آن از مکان‌های راهبردی و قابل دسترسی به مکان‌های آسیب‌دیده فوری‌ترین وظیفه برنامه جهانی غذا است.

در بیانیه برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد آمده است: «با بارش برف، جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی قطع می‌شوند و مردم در مناطق دورافتاده به کمک نیاز فوری دارند. در این فصل دشوار، کمک‌های غذایی برنامه جهانی غذا تنها راه نجات بسیاری از خانواده‌های افغان خواهد بود.»

وضعیت وخیم آسیب‌دیدگان زلزله در غرب افغانستان

در چنین شرایطی، وقوع زلزله‌های اخیر در غرب افغانستان بر شدت بحران موجود افزوده است. 

برنامه جهانی غذا می‌گوید زلزله‌های اخیر به روستا‌هایی آسیب رسانده که ساکنان آن قبلا هم نیازمند کمک‌های فوری بودند و اگرچه برای رسیدگی به بحران اقتصادی و کمک به مردم افغانستان در زمستان آینده به بودجه نیاز داشتند، این زلزله‌ها بر چالش‌های آن‌ها افزوده است.

به گفته فلیپیپ کروپف، مسئول روابط عمومی این سازمان کمک‌رسان، سه زلزله بزرگ در افغانستان آن‌ها را واداشت از اهداکنندگان بین‌المللی کمک‌های بیشتری درخواست کنند.

او که به‌تازگی از مناطق زلزله‌زده هرات در غرب افغانستان بازدید کرده است، می‌گوید که بیشتر مردم آسیب‌دیده در این مناطق حتی یک وعده غذا هم ندارند. کروپف تاکید کرد: «در دیدار ما از منطقه در هفته گذشته چیزی که برای ما واضح شد، این است که مردم در مناطق زلزله‌زده به کمک فوری نیاز دارند، حتی گاهی یک وعده غذا هم ندارند، زمین و دام‌های کمی برایشان مانده است. بنابراین آن‌ها به کمک‌های فوری نیاز دارند.»

بیشتر از جهان