دایان فاینشتاین، سناتور ۹۰ ساله آمریکایی درگذشت

رهبر اکثریت مجلس سنا از فاینشتاین به‌عنوان «یکی از شگفت‌انگیزترین چهره‌‌ها در تاریخ مجلس سنا آمریکا یاد کرد»

فاینشتاین مسن‌ترین عضو مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رفت - DREW ANGERER GETTY IMAGES  AFP

دایان فاینشتاین، سناتور دموکرات کالیفرنیا و مدافع حقوق زنان در آمریکا، پس از پنج دهه فعالیت مستمر سیاسی-اجتماعی در سن ۹۰ سالگی در واشنگتن درگذشت. او نخستین سناتور زن کالیفرنیا بود.

فاینشتاین از پیشروان حزب دموکرات محسوب می‌شد که سال‌ها در سطح محلی، ایالتی و فدرال در زمینه‌های مختلف فعالیت کرد و توانست موانع جنسیتی دوران خود را بشکند.

جیمز ساولز، رئیس دفتر اوجمعه ۲۹ سپتامبر، هفتم مهرماه ۱۴۰۲، در بیانیه‌ای نوشت: «زنان کم‌شماری هستند که بتوان آن‌ها را سناتور، شهردار، همسر، مادر و مادربزرگ نامید.»

به‌گزارش نیویورک‌پست، سناتور فاینشتاین از مدتی قبل با مشکلات سلامتی دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فاینشتاین مسن‌ترین عضو مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رفت. او اعلام کرده بود که در پایان این دوره سنا، بازنشسته خواهد شد.

شبکه خبری ای‌بی‌سی در گزارشی نوشت چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، به‌ هنگام یاد کردن از او در مجلس سنا برای لحظاتی بغض کرد و جلو گریستن خود را گرفت.

رهبر اکثریت مجلس سنا از فاینشتاین به‌عنوان «یکی از شگفت‌انگیزترین چهره‌‌ها در تاریخ مجلس سنا آمریکا یاد کرد.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز در پیامی فاینشتاین را یک «آمریکایی پیشگام»، «دوست واقعی» و «الگویی برای بسیاری از افراد» توصیف کرد.

روز جمعه، پرچم‌های خارج از ساختمان کنگره آمریکا به حالت نیمه افراشته درآمد و میز و صندلی فاینشتاین نیز با پارچه‌ای سیاه و گلدانی پر از گل‌های رز سفید به یاد آو آذین شد.

بیشتر از جهان