کشتی‌گیر ایرانی قهرمان کشتی سنگین‌وزن جهان شد

اتحادیه جهانی کشتی امین میرزازاده را «پادشاه جدید کشتی» معرفی کرد

امین میرزازاده، کشتی‌گیر فرنگی‌کار سنگین‌وزن ایرانی با کسب مدال طلا روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد. 

میرزازاده در مسابقه فینال وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی قهرمانی ۲۰۲۳ جهان در بلگراد صربستان که روز جمعه ۳۱ شهریور برگزار شد، رضا کایالپ، کشتی‌گیر سرشناس ترکیه و قهرمان جهان و المپیک دارنده ۱۳ مدال جهان و المپیک را شکست داد. 

اتحادیه جهانی کشتی در رسانه اجتماعی X با انتشار عکسی از میرزازاده او را «پادشاه جدید وزن ۱۳۰ کیلوگرم»‌ توصیف کرد و نوشت:‌ «امین میرزازاده از ایران اجازه نداد تا رضا کایالپ برای بار ششم عنوان قهرمانی جهان را کسب کند.»

میرزازاده در مبارزه‌ای که تکرار فینال سال گذشته بود، در برابر کایالپ قرار گرفت و سه دقیقه نخست مسابقه با امتیاز اخطار ۱-۰ به سود کایالپ شد. در سه دقیقه دوم نیز اخطار دوم به میرزازاده داده شد و حریف ترک ۲-۰ جلو افتاد و میرزازاده در فاصله ۷۳ ثانيه به پایان کشتی یک بار کایالپ را از تشک بیرون برد و در شش ثانيه آخر مجددا او را به بیرون تشک برد تا با امتیاز ۲-۲ برنده شود و مدال طلای جهان را به گردن بیاویزد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

امین میرزازاده کشتی‌گیر اهل گتوند خوزستان است و پیش از غلبه بر کایالپ، رقبایی از برزیل، اوکراین و لیتوانی را مغلوب کرد و در بخش نیمه‌نهایی  حریفی از کوبا را شکست داد.  

رضا کایالپ ۳۳ ساله برای ۱۵ سال برنده تمامی مسابقات سنگین‌وزن با حریف‌های ایرانی بود و تنها یک بار در سال ۲۰۱۳ امیرعلی اکبری توانست در مرحله نیمه‌نهایی قهرمانی جهان کایالپ را شکست دهد اما با مثبت درآمدن تست دوپینگ علی‌اکبری مدال طلای او پس گرفته شد. 

در سایر مسابقات چهار وزن نخست نیز علیرضا مهمدی در ۸۲ کیلوگرم به مدال نقره جهان رسید و پویا دادمرز در ۵۵ کیلوگرم مدال برنز گرفت. محمد علی گرایی نیز در وزن ۷۷ کیلوگرم از دور مسابقات کنار رفت.

بیشتر از ورزش