توافق اسرائیل و یونان برای ساخت طولانی‌ترین خط‌‌‌ لوله گاز زیردریایی

خط لوله 1800 کلیومتری از اسرائیل و قبرس عبور خواهد کرد و از طریق یونان به ایتالیا خواهد رسید

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، گفته است كه ساخت این خط لوله حدود 7 سال طول می‌كشد/JACK GUEZ / AFP

یونان و اسرائیل توافق بر سر ساخت یک خط لوله جدید توافق کرده‌اند که گاز طبیعی را به اروپا می‌آورد؛ اگرچه اتحادیه اروپا تعهد داده که استفاده از سوخت‌های فسیلی زیان‌بار را کاهش دهد.

این خط لوله زیردریایی - که هزینه ساخت آن 6 میلیارد یورو است، طولانی‌ترین خط لوله جهان خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود 10 درصد گاز مورد نیاز اروپا را تا سال 2025 تأمین کند.

ایتالیا به تنهایی بزرگ‌ترین خریدار گاز اسرائیل خواهد بود، اما چند کشور اروپایی دیگر نیز از آن سود می‌برند.

ماه گذشته اتحادیه اروپا یک بسته جدید سیاست توافق سبز را اجرایی کرد که این اتحادیه را ملزم می‌سازد تا سال 2050 به هدف کربن‌ خنثی دست یابد. از جمله اهداف بلندپروازانه این اتحادیه، این است که تا سال 2030 میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را از میزان 40 درصد فعلی به میزان حداقل 50 درصد کاهش دهد.

اورسولا وون در لِین، رئیس کمیسیون اروپا، گفته است این كمسیون می‌خواهد به ارزش 100 میلیارد یورو سرمایه گذاری کند تا به کشورهای عضو این اتحادیه کمک کند که هزینه گذار از سوخت‌های فسیلی را تأمین کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بانک سرمایه‌گذاری اروپا در ماه نوامبر تصمیم گرفت بودجه پروژه های سوخت فسیلی را در پایان سال 2021 متوقف کند.

خط لوله شرق مدیترانه به طول 1800 کلیومتر از اسرائیل و میدان‌های گازی قبرس عبور خواهد کرد و از طریق یونان به ایتالیا خواهد رسید. انتظار می‌رود این خط لوله سالیانه حدود 20 میلیارد متر مکعب گاز منتقل کند.

براساس توافقنامه پاریس برای مقابله با بحران آب و هوا، اروپا قصد دارد تا 2030 انتشار گازهای گلخانه‌ای را حداقل تا 40 درصد کاهش دهد.

اما تقاضا برای گاز در اروپا در حال افزایش است، و موسسه مطالعات انرژی آکسفورد تخمین می‌زند که این تقاضا در طی سه سال از تقاضا برای گاز طبیعی مایع فراتر رود.

جاناتان استرن، رئیس این انستیتو، به الجزیره گفته است: «آنچه مدل‌ها بیشتر نشان می‌دهند، این است که اگر می‌خواهیم به اهداف پیمان‌نامه پاریس دست یابیم. اساسا باید تقاضا برای گاز طبیعی نسبتا ثابت بماند ... و پس از سال 2030 به سرعت کاهش یابد.»

گاز طبیعی گاهی به عنوان انرژی پاک جایگزین ذغال‌سنگ تأیید می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند حجم عمده‌ای از متان - که جو را گرم می‌کند، از چاه‌ها و خطوط لوله گاز طبیعی می‌آید.

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، گفته است كه ساخت این خط لوله حدود 7 سال طول می‌كشد و مزیتش این است که آسیب‌پذیری آن در برابر خرابکاری در مقایسه با خط ‌لوله‌ای که از ترکیه رد شود، کمتر است.

استخراج گاز در میدان گاز طبیعی لویاتان این کشور در دریای مدیترانه درست قبل از سال جدید میلادی آغاز شد.

طولانی‌ترین خط لوله زیردریایی در حال حاضر نورد استریم، با طول 1224 کیلومتر است. این خط ‌لوله از طریق دریای بالتیک، شهر ویبورگ در روسیه را به سواحل آلمان وصل کرده و گاز طبیعی روسیه را به اروپا منتقل می‌کند.

اواخر این هفته صدها نفر در امان، پایتخت اردن، علیه توافق دولت برای واردات گاز طبیعی از اسرائیل اعتراض کردند و این توافق را به عنوان «عادی‌سازی» روابط با دولت یهود تعبیر کردند.

© The Independent

بیشتر از جهان