انتقاد شدید نمایندگان پارلمان اروپا از مواضع جوزپ بورل در قبال جمهوری اسلامی

هانا نویمن خطاب به بورل: سیاست‌های شما در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران در ۱۲ ماه گذشته با آنچه پارلمان از شما درخواست‌ کرده بود، کاملا متفاوت بوده است

TED ALJIBE-AFP

هانا نویمان، نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا

در آستانه سال‌مرگ مهسا (ژینا) امینی، پارلمان اروپا جلسه‌ای درباره وضع حقوق بشر در ایران و سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال جمهوری‌اسلامی ایران برگزار کرد. در این جلسه که در شهر استراسبورگ فرانسه تشکیل شد، نمایندگان پارلمان و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شرکت داشتند.

در سخنرانی‌های این جلسه، دو تن از شخصیت‌های شناخته‌شده پارلمان اروپا- هانا نویمان، نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر اروپا، و گی ورهوفشتات، یکی از رهبران لیبرال-دموکرات‌های پارلمان- از مواضع جوزپ بورل در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران به‌شدت انتقاد کردند. 

هانا نویمان با خطاب قرار دادن آقای بورل سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران را کاملا «شکست‌‌خورده» خواند و خواستار تغییر آن شد. نماینده آلمانی پارلمان اروپا با خطاب‌ قرار دادن جوزپ بورل به او گفت که «سیاست‌های شما در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران در ۱۲ ماه گذشته با آنچه پارلمان از شما درخواست‌ کرده بود، کاملا متفاوت بوده است.» 

نویمان گفت تنها چیزی که در‌ماه‌های گذشته در این‌باره شنیده است این است که «ما تمام تلاش خود را می‌کنیم، اما این موضوع پیچیده است.»

نماینده آلمانی پارلمان اروپا ضمن انتقاد از مسئول اسپانیایی سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اما در نهایت، آقای بورل، نیت شما مهم نیست. آنچه مهم است نتیجه است.» 

هانا نویمان در بخش دیگری از سخنانش خطاب به جوزپ بورل در پارلمان گفت: «امروز حکومت ایران زندانیان گروگان را با تروریست‌های محکوم‌شده در اروپا معامله می‌کند. هر روز نیز افراد جدیدی ربوده می‌شوند و سرکوب‌ها علیه مخالفان شدیدتر می‌شود. هم‌زمان، جمهوری اسلامی فقط چند هفته با دستیابی به بمب اتمی فاصله دارد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا به بورل گفت که «باید به شکست سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال جمهوری اسلامی» اعتراف کند. 

نویمان در صحن پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه گفت: «سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال جمهوری‌ اسلامی در ۴۴ سال گذشته شکست خورده است و این وظیفه شما است که به سیاست‌ها و مواضع جدید بیندیشید.» 

نویمان از بورل خواست که «به‌جای دیدار با نمایندگان جمهوری‌ اسلامی»، راهی برای کمک به ایرانیان خارج از کشور بیابد و با ایرانیان آزادی‌خواه دیدار کند. 

او همچنین از آقای بورل خواست که تدبیری برای تشویق کشورهای عضو اتحادیه برای اعطای ویزای بشردوستانه به قربانیان سرکوب در ایران بیندیشد. 

هانا نویمان تاکید کرد که «رژیم ایران از همین حالا خود را برای سرکوب اعتراض‌های برنامه‌ریزی‌شده برای ۱۶ سپتامبر آماده می‌کند.» 

نویمان خطاب به نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «وقت آن رسیده‌ است که در شرایطی که مردم ایران آماده جان‌فشانی برای سرنگونی‌ این رژیم بی‌رحم هستند، دست از تثبیت آن بردارید.» 

نویمان در پایان سخنانش به فارسی گفت: «برای آزادی.» این نماینده آلمانی پارلمان اروپا برای نخستین بار از بخش رسانه‌ای پارلمان خواست که سخنانش را با زیرنویس فارسی منتشر کنند.

چند نماینده دیگر، از جمله گی ورهوفشتات، رهبر لیبرال-دموکرات‌های پارلمان اروپا، نیز در این جلسه از مواضع جوزپ بورل در قبال جمهوری اسلامی انتقاد کردند. 

گی ورهوفشتات خطاب به بورل گفت: «باید واقعیتی را به شما بگویم. در پارلمان اروپا هیچ‌کس از مواضع شما در برابر جمهوری‌ اسلامی [ایران]‌ در یک‌ سال گذشته رضایت نداشته است. کارهایی که شما علیه سرکوب وحشتناک این رژیم در یک‌ سال اخیر کردید فقط نمادین بوده و هیچ اثری بر رفتار جمهوری‌ اسلامی نداشته است.»

نخست‌وزیر پیشین کشور بلژیک در بخش دیگری از انتقادهای خود به جوزپ بورل اعلام‌ کرد که «در روند حمایت‌های ایران از روسیه، اتحادیه اروپا فقط ۱۲ نفر را،  آن‌ هم به‌طور نمادین، تحریم کرد. اما همه می‌دانیم که این تحریم‌ها هیچ اثری در متوقف کردن جمهوری‌ اسلامی نداشت.»

او ادامه داد که «در ارتباط با سرکوب‌های گسترده و کشتار مخالفان به دست جمهوری‌ اسلامی در یک‌ سال گذشته، فقط ۲۲۶ نفر تحریم شده‌اند. تحریم‌هایی کاملا نمادین. در عین حال، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار نگرفت.» 

ورهوفشتات در پایان سخنانش از نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست هرچه زودتر مواضع و سیاست‌هایش در قبال جمهوری‌ اسلامی ایران را تغییردهد.

نخست‌وزیر پیشین بلژیک گفت:‌ «از شما می‌خواهیم که این استراتژی و مواضع در قبال ایران را تغییر دهید. در ماه نوامبر از شما در این‌باره پاسخ قاطع می‌خواهیم.»