پایتخت هند برای نشست سه‌روزه سران گروه ۲۰ نیمه تعطیل می‌شود

با ممنوعیت دسترسی عمومی به برخی مناطق، ۱۰ هزار نیروی پلیس برای جابجایی روان تردد مستقر می‌شوند

خودروها در امتداد جاده‌ای در دهلی‌نو از کنار لوگوی نشست سران گروه ۲۰ عبور می‌کنند، اوت ۲۰۲۳ - SAJJAD HUSSAIN/AFP

دهلی نو، پایتخت ملی هند، سه روز در ماه سپتامبر برای میزبانی چندین رهبر جهان به مناسبت نشست گروه ۲۰ به حالت تعطیل درمی‌آید.

سفر به دهلی و دسترسی در این شهر که به تراکم بالای جمعیتش معروف است، پیش از برگزاری این رویداد به‌شدت محدود می‌شود زیرا رهبران جهان همچون جو بایدن [رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا]، شی جین‌پینگ [رئیس‌جمهوری چین]، امانوئل مکرون [رئیس‌جمهوری فرانسه] و جاستین ترودو [نخست‌وزیر کانادا] برای حضور در این رویداد چند جانبه به این شهر می‌روند.

آرویند کجریوال، وزیر ارشد دهلی، هم‌اکنون ۸ تا ۱۰ سپتامبر را تعطیل عمومی اعلام کرده و دستور داده تمام [ادارات] دولتی، شهرداری، دفاتر خصوصی و مدارس بسته بمانند.

در منطقه‌ای از دهلی نو، که به ناحیه لوتین (Lutyen’s Zon) نیز معروف است و انتظار می‌رود مقام‌ها در آنجا ساکن شوند، محدودیت‌های تردد بیشتری اعمال خواهد شد.

طرح ترددی که پلیس ایالتی ارائه کرده است، دسترسی حدود ۳۰ میلیون نفر از شهروندان را به این منطقه محدود می‌کند، فقط ساکنان و افراد شاغل در خدماتی ضروری اجازه ورود به این منطقه را خواهند داشت.

هندوستان تایمز به نقل از سورندر سینگ یاداو، مامور ویژه پلیس نوشت: «این محدودیت‌ها برای حرکت آمبولانس یا خدمات ضروری اعمال نمی‌شود.» این [خدمات] شامل کالاهای مصرفی روزانه مانند شیر، میوه، سبزیجات و تجهیزات پزشکی می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت: «باتوجه به اینکه هیچ اتوبوسی در بازه زمانی نیمه‌شب ۷ سپتامبر تا ۱۰ سپتامبر اجازه تردد در معابر شهری را ندارد، به مردم توصیه می‌شود برای رفت‌وآمد از مترو استفاده کنند.»

به گفته این منبع [آگاه]، مقام‌های پلیس به مترو دهلی نیز دستور داده‌اند خدمات برخی ایستگاه‌ها را تعطیل کند.

در آستانه این رویداد، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که مردم ممکن است به‌دلیل محدودیت‌ها با مشکل مواجه شوند، «اما باید موفقیت آن را تضمین کنیم».

بیش از ۱۰ هزار نیروی پلیس برای تضمین حرکت روان و ایمن در این پایتخت ملی، در محل حضور خواهند داشت.

گستره این محدودیت‌ها انتقادهای فراوانی به دنبال داشته است زیرا توانایی دستگاه‌های اداری پایتخت برای برگزاری چنین رویداد پرمخاطبی بدون ایجاد اختلال در زندگی شهروندان عادی زیر ذره‌بین رفته است.

مانوی کومار جی‌ها، سیاستمدار پرسید، یک سوال کوچک و ساده دارم، آیا چنین «تعطیلی‌هایی» در تمام کشورهای میزبان گروه ۲۰ رخ می‌دهد یا «علامت مشخصه» خود ما است؟

© The Independent

بیشتر از جهان