بازداشت مهاجران افغان در پاکستان؛ «با گریه و التماس همسرم رها شدم»

یک مهاجر افغان می‌گوید که با التماس همسرش، پلیس پاکستان از بازداشت او صرف‌نظر کرد، اما شمار زیادی از دیگر مهاجران مرد را به پاسگاه بردند

ایست بازرسی نیروهای پاکستان پس از یک جمله تروریستی-Abdul MAJEED / AFP

با افزایش سطح خشونت‌ها و ناامنی‌ها در پاکستان، پلیس این کشور بازداشت مهاجران افغان را تشدید کرده است. برخی از مهاجران افغان به ایندیپندنت فارسی گفتند که پلیس پاکستان شبانه به محله‌های اسکان مهاجران افغان یورش می‌برد و مهاجران را، چه دارای مدرک اقامت قانونی باشند و چه فاقد آن، به بازداشتگاه‌های پلیس می‌برند. 

داوود (نام مستعار) از مهاجران افغان در اسلام‌آباد پاکستان، اواسط هفته گذشته با هجوم نیروهای پلیس به محل اقامتش در معرض بازداشت قرار گرفت.  

او به ایندیپندنت فارسی گفت که حدود یک سال پیش از ترس حمله‌های انتقام‌جویانه طالبان با ویزا وارد پاکستان شده‌ است، اما فشار پلیس بر مهاجران افزایش یافته است.  

او گفت: «نیروهای پلیس به ساختمانی که ما زندگی می‌کنیم، وارد شدند و خیلی از افغان‌ها را بازداشت کردند. پلیس به زور وارد آپارتمان ما شد و من هم را می‌خواستند بازداشت کنند، اما همسر باردارم با گریه و زاری زیاد از پلیس خواست که من را بازداشت نکنند.» 

او افزود که با التماس وگریه همسرش، پلیس پاکستان از بازداشت او صرف‌نظر کرد، اما شمار زیادی از دیگر مهاجران مرد را با خود به پاسگاه بردند.  

داوود روایت می‌کند که پس از این رویداد، وضعیت سلامتی همسرش وخیم شده است و همواره از احتمال هجوم دوباره پلیس به آپارتمانشان در هراس است.  

داوود نیز مانند هزاران تن از شهروندان افغان به دلیل پیشینه همکاری با نیروهای خارجی در دوران حکومت پیشین، نمی‌تواند به افغانستان زیر حاکمیت طالبان برگردد و از همین رو، امیدوار است که هرچه زودتر پناهندگی آمریکا یا یکی از کشورهای اروپایی را دریافت کند.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در یک ماه گذشته، چند حمله مرگبار در پاکستان رخ داده است و مقام‌های این کشور، حکومت طالبان را به مهار نکردن تهدید «تی‌تی‌پی» علیه اسلام‌آباد متهم می‌کنند. وزارت خارجه پاکستان، پنجشنبه، سوم اوت، گفته بود که سه مهاجم انتحاری که ۱۲ ژوئیه به یک قرارگاه نیروهای امنیتی این کشور در منطقه ژوب پیشاور حمله کردند، شهروندان افغان و اهل قندهار بودند.  

پس از حمله ژوب، جمعیت علمای اسلام به رهبری مولانا فضل الرحمان، روحانی تندرو در پیشاور، هدف حمله انتحاری قرار گرفت که به کشته شدن بیش از ۵۰ تن انجامید. هرچند مسئولیت این حمله را شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) بر عهده گرفت، مقام‌های پاکستان، حکومت طالبان را به پناه ‎‌دادن به تروریست‌ها متهم کردند. طالبان این اتهام را همواره رد می‌کنند و تاکید دارند که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده شود.  

این حمله‌ها باعث شده است که اخراج و بازداشت مهاجران افغان در پاکستان افزایش یاید و پلیس این کشور نیز به «آزار و اذیت» مهاجران بپردازد. شماری از مهاجران افغان ادعا می‌کنند که برخی از نیروهای پلیس برای اخاذی، آن‌ها را بازداشت می‌کنند و با گرفتن پول، رها می‌کنند.  

پلیس پاکستان به این اتهام‌ها پاسخ نداده است.  

اردیبهشت گذشته، پس از اعتراض‌های هزاران تن از هواداران حزب تحریک انصاف در پیوند با بازداشت عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، پلیس پاکستان شماری از مهاجران افغان را نیز به اتهام شرکت در این اعتراض‌ها بازداشت کرد.  

پس از این اقدام، حکومت طالبان با صدور بیانیه‌ای، تاکید کرد که مهاجران افغان در اعتراض‌های داخل پاکستان نقش ندارند و باید از زندان رها شوند.  

وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان طالبان جمعه، ۱۳ مرداد (۴ اوت)، اعلام کرد که ۹۴۶ مهاجر افغان از طریق گذرگاه اسپین بولدک از پاکستان وارد استان قندهار شدند. این وزارتخانه گفت که پلیس پاکستان نیز ۱۸ تن از مهاجران افغان را از طریق گذرگاه تورخم به استان ننگرهار اخراج کرده است.  

بنا بر بیانیه وزارت مهاجران وعودت‌کنندگان طالبان، این شمار از مهاجران به ‌دلیل نداشتن مدرک اقامت قانونی بازداشت شده و یک ماه یا بیشتر، در زندان‌های پاکستان سپری کرده بودند.  

با سقوط حکومت افغانستان در اوت ۲۰۲۱ به‌دست طالبان، هزاران تن از نظامیان، کارکنان حکومت پیشین و شهروندان به کشورهای همسایه شامل ایران و پاکستان رفته‌اند.

بیشتر از جهان