افزایش دمای جهان خواب زنبورها و گرده‌افشانی گیاهان را مختل کرده است

زنبورهایی که به‌دلیل تغییرات اقلیمی زودتر از خواب بیدار می‌شوند هماهنگی با گیاهان را از دست می‌دهند

به ازای هر درجه افزایش دما، زنبورهای وحشی به‌طور متوسط ۶.۵ روز زودتر از کندو خارج می‌شوند‌ـ HENRY NICHOLLS / AFP 

بر اساس مطالعه‌ای جدید، زنبورها در بریتانیا که به دلیل گرم شدن هوا چند هفته زودتر از خواب بیدار می‌شوند، ممکن است تهدیدی برای گرده‌افشانی محصولاتی مانند سیب و گلابی باشند.

این پژوهش که در نشریه اکولوژی و تکامل (Ecology and Evolution) منتشر شد، نشان می‌دهد به ازای هر درجه سانتی‌گراد افزایش دما به دلیل تغییرات اقلیمی، زنبورهای وحشی از جمله زنبورعسل گرده (زنبور بامبل) به‌طور متوسط ۶.۵ روز زودتر از کندو خارج می‌شوند.

دانشمندان از جمله دانشمندان دانشگاه ردینگ بریتانیا هشدار می‌دهند زنبورهایی که در فصل بهار زودتر از خواب بیدار می‌شوند، هماهنگی با گیاهانی را که به آن‌ها وابسته‌اند از دست می‌دهند و غذای کمتری برای مصرف می‌یابند.

به گفته آن‌ها، این باعث می‌شود زنبورها برای گرده‌افشانی موثر محصولات انرژی کافی نداشته باشند یا [زمان] گلدهی محصولات را به‌کل از دست بدهند.

کریس وایور،یکی از نویسندگان این مقاله پژوهشی، توضیح داد: «افزایش دما زندگی را برای زنبورها دشوارتر می‌کند. در محیط گرم‌تر زنبورها زودتر از خواب زمستانی خارج می‌شوند، اما زمانی که شروع به رفت‌و‌آمد می‌کنند ممکن است برای تامین انرژی‌ آن‌ها غذای کافی وجود نداشته باشد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دانشمندان پیش‌تر می‌دانستند که برای زنبورها مهم است تاریخ بیداری‌شان با زمان دقیق گلدهی گیاه هماهنگ باشد تا بتوانند گرده و شهد بیابند که شانس زنده ماندن و تولیدمثل آن‌ها را افزایش دهد.

دکتر وایور گفت: «این ناهماهنگی یعنی زنبورها نمی‌توانند به‌طورموثر گرده‌افشانی کنند.»

گرده‌افشانی طبیعی با کارایی کمتر به وابستگی کشاورزان به زنبورعسل‌های مدیریت‌شده می‌انجامد که ممکن است هزینه‌های بیشتر به بار بیاورد و [این هزینه‌ها] به مصرف‌کننده منتقل شود.

دکتر وایور گفت: «در نتیجه، سیب، گلابی و سبزیجات گران‌تری را در فروشگاه‌های بزرگ خواهیم دید.»

دانشمندان در این پژوهش ۸۸ گونه مختلف زنبور وحشی را در یک دوره ۴۰ ساله بررسی و بیش از ۳۵۰ هزار اطلاعات جداگانه را تجزیه و تحلیل کردند.

آن‌ها در تاریخ بیداری زنبورها در رابطه با تغییرات دمایی مرتبط با بحران اقلیمی تغییراتی یافتند.

بر اساس این مطالعه، به‌طور میانگین ۸۸ گونه از زنبورها در هر دهه چهار روز زودتر بیدار می‌شوند.

پژوهشگران می‌گویند احتمالا بهار هم زودتر آغاز می‌شود، چون طبق پیش‌بینی اداره هواشناسی بریتانیا، تا سال ۲۰۷۰ زمستان بین ۱ تا ۴.۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر و تا ۳۰ درصد مرطوب‌تر خواهد شد.

این مطالعه هشدار داد که این امر شاید سبب شود این روند ادامه پیدا کند و زنبورها هر سال زودتر فعال شوند.

انتظار می‌رود بیداری زودهنگام زنبورها در بهار روی گیاهانی مانند درختان سیب که به‌شدت به گرده‌افشانی وابسته‌اند، تاثیر بیشتری بگذارد.

پژوهشگران برای ردیابی بهتر گلدهی گیاهان و ارتباط آن‌ با تغییرات اقلیمی، پروژه‌ای به نام فروت‌واچ (FruitWatch) راه‌اندازی کرده‌اند تا مردم را تشویق کند شروع گلدهی درختان میوه در پارک‌ها یا باغ‌هایشان را گزارش کنند.

© The Independent

بیشتر از علوم