بلاتکلیفی بازداشت‌شدگان خیزش سراسری و تداوم بازداشت مخالفان حجاب

بسیاری از بازداشت‌شدگان بدون داشتن دسترسی به وکیل همچنان بلاتکلیف در زندان‌ها به سر می‌برند

گزارش رسانه‌های حقوق بشری از بلاتکلیفی وضعیت بسیاری از زندانیان سیاسی و شهروندان معترض در شهرهای مختلف ایران حکایت دارد. کمپین فعالین بلوچ نیز در همین راستا از هشت ماه بی‌خبری و نگهداری وحید چاریزهی در قرنطینه زیرزمین زندان مرکزی زاهدان خبر داد.

بر اساس این گزارش، ماموران اداره اطلاعات پس از بازداشت سه برادر، به یکی از آنان به نام وحید تاکنون اجازه تماس و ملاقات نداده‌اند و مسئولان زندان و نهادهای امنیتی از پاسخگویی به خانواده طفره می‌روند.

ماموران اداره اطلاعات، آبان‌ماه ۱۴۰۱، سه برادر بلوچ را در شهرستان مهرستان بازداشت کردند. هویت این سه برادر بختیار چاریزهی، متاهل و دارای دو فرزند متولد ۱۳۶۴، سعید چاریزهی، متاهل دارای یک فرزند و وحید چاریزهی، متاهل دارای یک فرزند اعلام شده است. این شهروندان اهل مهرستان، به اتهام همکاری با گروهای خارج از کشور بازداشت شده‌اند.

کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع مطلع نوشته است: «پس از گذشت هشت ماه تاکنون به وحید ملاقات نداده‌اند و در قرنطینه زیرزمین زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شود و اجازه تماس و ملاقات تاکنون نداشته است. بختیار و سعید ملاقات دارند و هفته‌ای یک بار با خانواده تماس می‌گیرند، اما از وحید خبری نیست و خانواده بسيار نگران وضعيت او هستند.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از بازداشت این افراد، اولین اجازه ملاقات خانواده با سعید و بختیار بعد از هفت ماه صورت گرفته است و همچنین این افراد زمانی که در بازداشت وزارت اطلاعات بوده‌اند شکنجه شده‌اند.

از سوی دیگر، سامان صیدی (یاسین)، از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری، نیز علی‌رغم گذشت حدود ۳۰۰ روز از زمان دستگیری، کماکان در زندان رجایی‌شهر کرج در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، سامان صیدی از دسترسی به وکیل تعیینی محروم است و علاوه بر این، قاضی صلواتی اجازه نداده که وکیل تسخیری‌ او پرونده را مطالعه کند.

سامان صیدی (یاسین)، دهم مهرماه ۱۴۰۱، در جریان خیزش سراسری در تهران بازداشت و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. او هفتم آبان ماه سال گذشته، بابت اتهاماتی چون «محاربه، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم و اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه عمومی و انقلاب تهران محاکمه و به اعدام محکوم شد. پس از مدتی این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد و پرونده او برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هه‌نگاو نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد که یک معترض بازداشت‌شده در جریان خیزش سراسری «زن زندگی آزادی»، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برد. بر اساس این گزارش، یاسین صمصام، شهروند اهل اشنویه، به مدت شش ماه است که بازداشت شده و کماکان بلاتکلیف در زندان این شهر به سر می‌برد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسدار‌ان، روز پنجشنبه ٢٢ دی‌ماه ١۴۰۱، در جریان اعتراضات مردمی در شهر اشنویه، یاسین صمصام را بازداشت و به زندان اشنویه منتقل کرد. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده صمصام، او طی شش ماه گذشته از حق دسترسی به وکیل و همچنین ملاقات با خانواده‌اش محروم بوده است.

تداوم بازداشت معترضان و مخالفان حجاب اجباری

دو شهروند معترض به نام فرهاد پوراحمد، اهل پیرانشهر و هیوا لطیفی، اهل سقز، پس از ضرب‌وشتم شدید بازداشت شدند. وضعیت سلامت این شهروندان نگران‌کننده گزارش شده است.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای امنیتی، روز پنجشنبه ٢٩ تیرماه ١۴۰۲، هیوا لطیفی، شهروند معترض اهل سقز را پس از ضرب‌وشتم شدید در میدان زندان این شهر بازداشت کردند.

فرهاد پوراحمد، ٣٨ ساله و اهل پیرانشهر، روز چهارشنبه ٢٨ تیرماه، نیز به دست نیروهای اداره آگاهی بازداشت شد. به گفته شاهدان عینی، این شهروند معترض پیش از بازداشت در میدان آزادی پیرانشهر، با باتوم و کمربند به‌شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت.

هیوا لطیفی و فرهاد پوراحمد پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند و تا این لحظه اطلاعی از سرنوشتشان در دست نیست. وضعیت این شهروندان به دلیل ضربات شدید وارده در حین بازداشت، موجب نگرانی شدید شده است.

مرکز رسانه قوه قضاییه نیز اعلام کرد که یک زن در کرج به دلیل «بی‌احترامی به امام سوم شیعیان»، بازداشت شده است. خبرگزاری میزان، عصر روز پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲، خبر بازداشت این زن را اعلام کرد، اما جزئیاتی از محل بازداشت او ارائه نکرد. در این گزارش همچنین به هویت و محل نگهداری این شهروند اشاره‌ای نشده است.

خبرگزاری تسنیم نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که چهار شهروند به بهانه «کشف حجاب، برهنه‌نمایی و بی‌حرمتی به هیئت عزاداری»، در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. در این گزارش آمده است، در‌پی «کشف حجاب و برهنه‌نمایی» دو زن و یک مرد مقابل هیئت قمر بنی‌هاشم در منطقه شش تهران و انتشار این تصاویر در رسانه‌های اجتماعی، این شهروندان بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، فرد چهارمی نیز به‌دلیل همکاری با این افراد، همراه این سه نفر بازداشت شده است. در این گزارش به هویت و محل نگهداری این شهروندان بازداشتی اشاره نشده است.