«نیروهای واگنر به سربازان بلاروس آموزش نظامی می‌دهند»

هم‌زمان با اذعان بلاروس به حضور واگنر در آن کشور، پوتین گفت به واگنر پیشنهاد ماندن در روسیه را داده بود

وزارت دفاع بلاروس روز جمعه ۲۳ تیر (۱۴ ژوییه) گفت که نیروهای گروه شبه‌نظامی واگنر روسیه به سربازان بلاروسی آموزش نظامی می‌دهند. 

وزارت دفاع بلاروس گفت که آموزش سربازان جایی در نزدیکی شهر اوسیپویچ در ۹۰ کیلیومتری جنوب مینسک، پایتخت بلاروس، انجام می‌شود و افزود که «اعضای واگنر در چند عرصه تخصصی نظامی به‌عنوان مربی عمل کردند.» 

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، در میانجیگری میان یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر، و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، و رسیدن به توافق برای پایان دادن به شورش دو روزه واگنر علیه دولت روسیه، نقش اساسی ایفا کرد. 

در روزهای ۲۳ و ۲۴ ژوئن (۲ و ۳ تیر)، گروه مسلح واگنر روسیه اداره شهر روستوف در جنوب روسیه را در اختیار گرفت. در جریان حرکت نیروهای این گروه به سوی مسکو، اعضای واگنر چند هلیکوپتر نظامی روسیه را سرنگون کردند و خلبان‌های آن‌ها را کشتند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس این توافق، یوگنی پریگوژین نیروهای مزدور خود را عقب کشید و موافقت کرد که در ازای لغو اتهام شورش علیه کرملین، به بلاروس برود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در مصاحبه‌ای که شامگاه پنجشنبه منتشر شد گفت به جنگجویان گروه واگنر این فرصت و گزینه را پیشنهاد کرده است که با پیوستن به ارتش روسیه تحت فرماندهی یکسان ارتش برای نیروی نظامی آن کشور به خدمت ادامه دهند. 

پوتین در گفت‌وگو با روزنامه روسی کومرسانت افزود که این پیشنهاد را در جلسه‌ای در روز ۲۹ ژوئن (۸ تیر)، پنج روز پس از شورش واگنر علیه مسکو، با اعضای واگنر و یوگنی پریگوژین فرمانده آن در میان گذاشته است. این نخستین بار بود که پوتین به دیدار با ۳۵ فرمانده واگنر در کرملین اشاره کرد.  

با پیشنهاد مسکو به جنگجویان واگنر برای اقامت در بلاروس،  شورش و پیشروی نیروهای واگنر در روسیه به پایان رسید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است به نظر می‌رسد که اظهارات پوتین منعکس‌کننده تلاش‌های او برای تضمین وفاداری مزدوران واگنر است که یکی از قدرتمندترین نیروهای نظامی روسیه در اوکراین به‌شمار می‌روند. 

سرنوشت یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر، از زمان شورش مسلحانه علیه مسکو همچنان نامشخص است. او از زمان ترک روستوف در تاریخ ۲۴ ژوئن در ملأ عام دیده نشده است. این در حالی است که جنگ روسیه در اوکراین به مدت هفده ماه پیاپی ادامه دارد و اوکراین در حال اجرای ضدحمله علیه نیروهای روسیه است. هم‌زمان، گزارش‌هایی از بروز برخی شکاف‌های جدید در ارتش روسیه منتشر شده است. 

پوتین در گفت‌وگو با روزنامه کومرسانت روسیه همچنین از تلاش‌های اعضای واگنر در اوکراین ستایش کرد و گفت که بابت مشارکت آنان در شورش- که قبلا آن را خیانت خوانده بود- متاسف است. 

پوتین گفت یکی از گزینه‌ها این است که واگنر تحت فرماندهی ژنرال بازنشسته آندری تروشف درآید که در ۱۶ ماه گذشته فرمانده واگنر در اوکراین بوده است. تروشف از زمان تشکیل واگنر در سال ۲۰۱۴ نقشی اساسی در این گروه نظامی خصوصی داشته است. او به‌دلیل فعالیت‌هایش در سوریه در مقام مدیر اجرایی واگنر، مورد تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت. 

پوتین گفت که بسیاری از فرماندهان واگنر در جلسه ۲۹ ژوئن پیشنهاد او را پذیرفتند، اما پریگوژین که در ردیف جلو نشسته بود آن را رد کرد. 

بیشتر از جهان