مادر نیکا شاکرمی: همه می‌دانیم حکومت دروغ می‌گوید

نسرین شاکرمی در بخشی از گفتگوی اخیرش با بی‌بی‌سی جهانی، چنین می‌گوید:«تنها یک امید دارم: خونِ فرزندان‌مان پایمال نشود»

نسرین شاکرمی پیش‌تر گفته بود پیش از مرگِ فرزندش «گونه‌ها، دندان‌ها و جمجمه» فرزندش را خرد کرده بودند -- Nasrin Shakarami/ Isntagram

وبسایت بی‌بی‌سی جهانی در روز پنجشنبه، ۲۹ ژوئن ۲۰۲۳، به انتشار بخش‌هایی از گفتگوی اختصاصی نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، پرداخت؛ مادرِ نوجوانی شانزده ساله که در روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ به‌دست نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی ایران به‌قتل رسید. 

نسرین شاکرمی در این گفتگو که با زر امیرابراهیمی، بازیگر سینما و تلویزیون، انجام شد بار دیگر ادعای مقام‌های حکومت اسلامگرای ایران در مورد چندوچونِ جان‌ باختنِ فرزند ۱۶ ساله‌اش را رد کرد و در این مورد چنین گفت: «همهٔ ما می‌دانیم که آنها دروغ می‌گویند.»

کشته‌شدن نیکا شاکرمی یکی از خبرسازترین وقایع مربوط به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» بود. نهادهای امنیتی وابسته به نظام جمهوری اسلامی در آن زمان ادعا کردند علت مرگِ نیکا شاکرمی پرت شدن از بالای ساختمانی پنج طبقه است. به این ترتیب صداوسیمای وابسته به حکومت ایران نیز با پخشِ گزارشی تصویری در روز ۱۳ مهر ۱۴۰۱، به تکرار این سناریوی امنیتی پرداخت.

با این همه، یک روز پس از پخشِ این مستند امنیتی از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، نسرین شاکرمی نیز با تهیه ویدئویی ده دقیقه‌ای علت مرگ فرزند ۱۶ ساله‌اش را برای افکار عمومی تشریح کرد.

شاکرمی در این ویدئو گفت بر اساس اطلاعاتی که پزشکی قانونی در اختیار اعضای خانوادهٔ آنها قرار داده، علت اصلی مرگ نیکا شاکرمی اصابت «ضربات متعدد جسم سخت» به سر او عنوان شده است. او همچنین در ادامه گفته‌هایش تاکید کرد وقتی در سردخانه کهریزک، پیکرِ بی‌جان فرزندش را به او نشان دادند با چشم خود دید «گونه‌ها، دندان‌ها و جمجمه» نیکا شاکرمی را خرد کرده بودند. 

حدود بیست روز پس از انتشار ویدئوی مربوط به روشنگری‌های نسرین شاکرمی، شبکه خبری سی.ان.ان نیز با بررسی دقیق ۵۰ ویدئوی مربوط به وقایع شبی که نیکا شاکرمی به‌قتل رسید و همچنین گفتگو با همراهان او در آخرین شب زندگی‌اش، گزارشی تحقیقی منتشر کرد از آخرین لحظه‌های زندگیِ این نوجوان ۱۶ ساله ایرانی.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس اطلاعات و تصاویر منتشر شده در گزارش تحقیقی سی.ان.ان، که روز ۵ آبان ۱۴۰۱ پخش شد، نیکا شاکرمی، چند ساعت پیش از کشته‌شدن، تحت تعقیب ماموران امنیتی وابسته به نظام جمهوری اسلامی قرار داشت و در نهایت نیز به‌دست همان افراد بازداشت شد. 

از این‌رو نسرین شاکرمی در بخشی از گفتگوی اخیرش با بی‌بی‌سی جهانی چنین می‌گوید: «آنها نه مسئولیت قتل نیکا را بر عهده می‌گیرند و نه می‌گویند چه کسی او را کشته است ... آنها پیگر پرونده نیستند؛ ما باید به چه کسی شکایت ببریم؟» به‌گزارش بی‌بی‌سی جهانی، نسرین شاکرمی در ادامه این بخش از اظهاراتش می‌گوید: «از دست دادن فرزندی چون نیکا، فاجعه و مصیبت است.»

نسرین شاکرمی در گفتگوی اخیرش می‌گوید از لحظه‌ای که نیکا را به دنیا آورد متوجه شد او «انرژی فوق‌العاده‌ای» دارد. مادرِ نیکا در ادامه چنین می‌گوید: «شخصا برای شجاعت و آزادمنشی نیکا احترام زیادی قائلم.»

نسرین شاکرمی در فراز دیگری از این گفتگو تاکید می‌کند که نمی‌تواند فرزندش را، حتی برای لحظه‌ای کوتاه، از یاد ببرد و هر آن انتظار می‌کشد بلکه نیکا را در خواب‌ و رویاهایش ببیند. او همچنین به پرسشی مبنی بر اینکه در حال حاضر به چه چیزی امید دارد، چنین پاسخ می‌دهد: «تنها یک امید دارم: خونِ فرزندان‌مان پایمال نشود.»